statystyki

Resort rodziny o 500+: Podmiot prywatny nie zweryfikuje wniosku, może tylko wypłacić pieniądze

autor: Tomasz Żółciak, Michalina Topolewska02.04.2016, 08:00; Aktualizacja: 05.04.2016, 12:23
Pingwin rządzi

W akcję przyjmowania wniosków również Warszawa czasowo zaangażuje gimnazja, szkoły podstawowe, przedszkola i żłobkiźródło: ShutterStock

Szkoły, żłobki, biblioteki - tam również od kwietnia będzie można złożyć formularz o dodatek na dziecko. Jednak resort rodziny jest zdecydowanie przeciwny zlecaniu tego zadania, a zwłaszcza weryfikacji podań, firmom komercyjnym.

Reklama


Gminy, ustalając sposób organizacji obsługi świadczenia wychowawczego na swoim terenie, mogą przyjmować różne strategie postępowania. Mają prawo powołać zupełnie nową jednostkę lub wykorzystać istniejące.

Zgodnie z przepisami

Muszą się jednak przy tym kierować przepisami ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195). Te zaś wskazują, że po pierwsze, w sytuacji gdy obowiązki związane z 500 plus ma wykonywać istniejąca jednostka organizacyjna gminy, jest potrzebne jedynie zarządzenie wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), a nie uchwała radnych. Nie ma przeszkód, aby zostało wyznaczonych kilka jednostek, które będą wykonywać różne zadania z zakresu 500+. W niektórych gminach wnioski będzie można składać np. w przedszkolach, szkołach czy bibliotekach. Każdy, kto będzie zaangażowany w postępowania dotyczące świadczenia wychowawczego, musi mieć pisemne, imienne upoważnienie wójta do wykonywania danych czynności. Nie wszystkie gminy zdecydowały się jednak na składanie wniosków za pośrednictwem placówek oświatowych, ale tylko niektóre i co najwyżej przez kilka pierwszych miesięcy od startu programu. Niektóre samorządy twierdzą, że to ich świadomy wybór. Inne uważają, że ustawa w tym zakresie jest niejasna, mimo że resort dopuszcza takie działania.


Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane