statystyki

Zasiłek na usamodzielnienie tylko na wniosek

autor: Michalina Topolewska30.03.2016, 07:31; Aktualizacja: 30.03.2016, 08:50

Rada gminy nie może ustalić, że pomoc dla wychowanków opuszczających placówki (np. dom pomocy społecznej) może być przyznana z urzędu, skoro ustawowe przepisy nie zawierają takiej możliwości.

Reklama


Na taką nieprawidłowość zwrócił uwagę wojewoda dolnośląski, który stwierdził nieważność uchwały rady gminy Czarny Bór. Dotyczyła ona określenia wysokości oraz szczegółowych warunków przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie. Radni wskazali w uchwale, że ten rodzaj pomocy finansowej, który przysługuje pełnoletnim osobom zaczynającym życie poza placówką, będzie przyznany na ich wniosek lub z urzędu. Jednak zdaniem organu nadzoru naruszyli w ten sposób art. 102 ust. 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Zgodnie z nim świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego lub innej wskazanej przez nich osoby.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane