statystyki

Resort nauki wpuszcza świeżą krew na uczelnie

autor: Urszula Mirowska-Łoskot24.03.2016, 06:19; Aktualizacja: 24.03.2016, 06:34
Studia

Równość wobec prawa to także zasadność wybrania takiego, a nie innego kryterium różnicowania podmiotów prawa.źródło: ShutterStock

Ograniczenia wiekowe dla osób, które mogą zostać członkami gremiów akademickich, wynikają z konieczności zmiany pokoleniowej – uważa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Takiej odpowiedzi udzielił resort na pytanie rzecznika praw obywatelskich.

Zwrócił on uwagę na przepis, który wskazuje, że kandydatami na członków Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (CKSiT) nie mogą być osoby, które ukończyły 70 lat.

– Obowiązujące rozwiązanie może być niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. Ograniczenie to uniemożliwia bowiem uczestniczenie w działalności CKSiT osób, które swoją wiedzą merytoryczną i bogatym doświadczeniem mogłyby przyczynić się do usprawnienia prac tego organu – wskazuje dr Adam Bodnar, RPO.

– Przepis ten powinien być interpretowany w szerszym kontekście całościowej, spójnej koncepcji ustawodawcy zamierzającej do poprawy niekorzystnej struktury demograficznej w obszarze polskiej nauki – podkreśla minister nauki Jarosław Gowin w odpowiedzi na pytanie RPO.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Bezrobotny(2016-03-26 12:48) Zgłoś naruszenie 62

    Zgadzam się z wypowiedzią anonimowego cd powyżej.Natomiast uważam, że winniśmy wprowadzić w Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej takie regulacje prawne, aby w nieodległej przyszłości ministrem nauki i szkolnictwa wyższego mogła zostać osoba, która posiada tytuł naukowy profesora, wybitne osiągnięcia w zakresie organizacji i zarządzania na polu nauki itp., itd.

    Odpowiedz
  • cd(2016-03-25 18:23) Zgłoś naruszenie 42

    DOBREGO PROFESORA - NAUKOWCA NALEŻY CENIĆ I SZANOWAC DO KOŃCA NIE WIEK POWINIEN TU DECYDOWAĆ

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane