statystyki

Obniżenie wieku emerytalnego od 2017 r.? Rafalska: Nie upierałabym się przy dokładniejszym terminie

17.03.2016, 09:23; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:35
Elżbieta Rafalska

Elżbieta Rafalska, PAP/Radek Pietruszkaźródło: PAP

Ustawa ustanawiająca minimalną stawkę 12 złotych za godzinę pracy może zacząć obowiązywać od 1 września - zapowiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

reklama


reklama


Rafalska, pytana w czwartek w tvn24 o datę wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 złotych dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie, powiedziała, że najbardziej prawdopodobny termin to 1 września.

"Ja już raz powiedziałam, że będzie 1 lipca, bo bardzo bym chciała, żeby to był 1 lipca. Pracownicy na to czekają, to jest potrzebne rozwiązanie, a już tyle uwag i projektów skierowaliśmy do ponownych konsultacji, że ten czas nam trochę ucieka. Już mówimy o 1 września, a również musimy pamiętać że mamy partnerów społecznych. Mamy związki zawodowe, mamy organizacje pracodawców i każdy wnosi wykluczające się czasami uwagi i trzeba umieć tę wodę z ogniem pogodzić" - mówiła.

Dopytywana, czy możliwe jest obniżenie wieku emerytalnego od 2017 roku, powiedziała, że ten termin jest realny, jednak "nie upierałaby się przy dokładniejszym terminie".

Według obecnych przepisów wiek emerytalny to 67 lat dla kobiet i mężczyzn; jest stopniowo podnoszony - kobiety docelowo mają go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Zgodnie z projektem prezydenta, który obecnie znajduje się w Sejmie, wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Szefowa MRPiPS, pytana o spodziewany czas oczekiwania na pierwsze wypłaty z programu 500+, zaznaczyła, że czas ten będzie maksymalnie krótki. Dodała, że "to jest zależne od tego, jak szybko upora się z tym wnioskiem dany samorząd lokalny".

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Pierwsze wnioski będzie można złożyć 1 kwietnia. Jak mówił wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk, pierwsze wypłaty rodziny otrzymają prawdopodobnie w maju.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

  • Inspektor Pracy(2016-03-18 07:02) Odpowiedz 62

    ..ZANIM OBNIŻĄ WIEK EMERYTALNY.........Ustalić max ilość składkowych lat pracy po których bez względu na wiek będzie przysługiwała emerytura ! Czy to będzie 50, 45 czy 40 lat zostawiam Ustawodawcy ale to jest sprawiedliwy priorytet. ."spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd

  • :))(2016-03-17 14:26) Odpowiedz 52

    Przedobrzyli. W bezwzględnej pogoni za poparcie społecznym PIS zaplątał się we własne nogi.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • pl(2016-03-17 18:58) Odpowiedz 40

    Myśle że ustawa wejdzie 01.04.2017r.

  • Dodek(2016-03-18 12:09) Odpowiedz 30

    A ja myślę, że jeżeli nowa ustawa ma być wprowadzona w życie, to będzie to w pobliżu daty następnych wyborów. I w ten sposób zyska się na jakiś czas kilka milionów wyborców i znowu mamy wygraną PiS-u.

  • thadde(2016-03-17 18:25) Odpowiedz 31

    Tłumacząc z urzędniczego na polski, nowy wiek emerytalny nie będzie wprowadzony od 1.01.2017. Podejrzewam , że realnym terminem okaże się 2018. Inna sprawa, że nadzieje kobiet na przejście na emeryturę w wieku 60 lat chyba się nie spełnią.

  • Inspektor Pracy(2016-03-18 07:07) Odpowiedz 33

    "spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd ..ZANIM OBNIŻĄ WIEK EMERYTALNY......... Ustalić max ilość składkowych lat pracy po których bez względu na wiek będzie przysługiwała emerytura ! Czy to będzie 50, 45 czy 40 lat zostawiam Ustawodawcy ale to jest sprawiedliwy priorytet.

  • Polacy(2016-03-19 08:40) Odpowiedz 30

    ........Pani Premier -list do Pani w sprawie POsłanki Krzywnos. -zwracamy się do Pani w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na „krzywego ryja” wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.czyli 52 lata pracy.

  • lilianna(2016-03-18 10:29) Odpowiedz 20

    W sprawach emerytalnych to nie wiek ma znaczenie(jak to już ktoś zauważył) tylko lata pracy. Jestem kobietą i w momencie przejścia na emeryturę będę miała 48 lat pracy. Pracowałam i pracuję, wychowałam dwoje dzieci. I co mi z tego, że cały czas pracuje? Ja otrzymam emeryturę w wieku 67 lat i osoba, która będzie miała przepracowane 5 lat, też otrzyma emeryturę w wieku 67 lat. I to niewiele mniejszą od mojej, bo musi mieć najniższą gwarantowaną przez państwo kwotę. Uważam, że to nie wiek ma znaczenie, ale lata pracy. Dla kobiety 35 lat pracy, no niech będzie w drodze wyjątku 40, ale wszystkich z nieskładkowymi też, to jest wyczyn. Poprzedniej koalicji zrobiłabym krzywdę za podniesienie tego wieku emerytalnego włączając Komorowskiego. A obecnie rządzący nie zastanawiają się nad latami pracy tylko dalej jak zdarta płyta wiek i wiek. A co do emerytury ma wiek????? Liczy się praca, wypracowane składki, praca kosztem własnych dzieci, stres, ranne wstawanie, wysiłek itd. Ja nie miałam czasu siedzieć na ławeczce w parku, a moja sąsiadka miała, bo ona nie pracowała zawodowo jak urodziła dzieci. A emeryturę też dostanie, pewnie niewiele niższą....... Pozdrawiam wszystkich tak skrzywdzonych jak ja przez koalicję PO i PSL

    Pokaż odpowiedzi (2)