statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Jak obliczyć zasiłek, gdy składnik wynagrodzenia był wypłacany z przerwami

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marta Nowakowicz-Jankowiak17.03.2016, 09:14; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:19
Pieniądze, kalkulator

Pracownik zachorował w styczniu 2016 r. Zgodnie z ogólnymi zasadami jego zasiłek oblicza się na podstawie przychodu z 12 poprzedzających miesięcy.źródło: ShutterStock

Pracownikowi przysługiwała premia od stycznia do marca 2015 r., zgodnie z umową o pracę. W kwietniu 2015 r. zmieniono mu umowę i premia już nie przysługiwała. Od października 2015 r. nastąpiła kolejna zmiana umowy o pracę, na mocy której przywrócono prawo do premii.

Reklama


Pracownik zachorował w styczniu 2016 r. Zgodnie z ogólnymi zasadami jego zasiłek oblicza się na podstawie przychodu z 12 poprzedzających miesięcy. Jak wliczyć premię do podstawy wymiaru składek? Czy premia za styczeń, luty i marzec 2015 r. może być do niej włączona?

Jeśli zaprzestano wypłaty jakiegoś składnika wynagrodzenia (np. premii), to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków się go nie wlicza, nawet jeżeli ponownie pracownikowi przysługuje. Składniki wynagrodzenia przysługujące w myśl umowy o pracę (lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy) tylko do określonego terminu nie są bowiem uwzględniane przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego później. Dotyczy to nie tylko składników określonych w umowie o pracę, ale także tych, które przysługują pracownikom na podstawie układów zbiorowych pracy czy przepisów o wynagradzaniu. Co istotne, jeśli pracownik w trakcie zmiany umowy lub innych przepisów o wynagradzaniu korzysta z zasiłku (tj. podstawę wymiaru zasiłku ustalono wcześniej), to po zmianie należy przeliczyć podstawę wymiaru przysługującego zasiłku i wyłączyć z niej składniki, które przysługiwały tylko do określonego terminu.

Należy pamiętać, że zasada wyłączania z podstawy wymiaru zasiłków składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu nie ma zastosowania, jeżeli składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego składnika wynagrodzenia lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

Podstawa prawna

Art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.).

● Z okazji Świąt Wielkanocnych pracodawca chce wręczyć pracownikom karty podarunkowe w formie kart przedpłaconych, którymi pracownicy mogą zapłacić za towar w dowolnie wybranym sklepie. Wartość kart jest zróżnicowana i wynosi od 100 zł do 500 zł. Nie ma regulaminu ich przyznawania, to pracodawca decyduje, jaka wartość karty przypadnie danemu pracownikowi. Czy jej wartość należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłków?


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane