statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Dlaczego nie trzeba zgłaszać wniosku o przyznanie jednorazowego dodatku

autor: Marek Opolski10.03.2016, 10:43; Aktualizacja: 10.03.2016, 11:56

Od kilku lat jestem na rencie (na koniec lutego b.r. w wysokości 1080,45 zł). W lutym pobrałem swoje świadczenie i tak samo będzie w marcu. Przeczytałem w prasie, że taka wysokość świadczenia uprawnia mnie do wypłaty jednorazowego dodatku pieniężnego. Czy muszę zgłosić do ZUS wniosek, aby otrzymać taki dodatek wraz z rentą za marzec?

Reklama


Reklama


W celu wypłaty jednorazowego dodatku pieniężnego nie powinien pan zgłaszać jakiegokolwiek wniosku. W odniesieniu do osób, które spełniły warunki wymagane do jego ustalenia, ZUS zobowiązany jest bowiem do wypłaty dodatku wraz ze świadczeniem przysługującym za marzec 2016 r. w terminie płatności tego świadczenia. Musi to zrobić z urzędu, bez oczekiwania na wniosek osoby uprawnionej. 

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 1 ustawy z 15 stycznia 2016 r. o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. (Dz.U. poz. 1880).

● Jestem uprawniona do emerytury (w kwocie 940,60 zł) oraz do wypadkowej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (w wysokości 980,45 zł). W związku z tym, że to drugie świadczenie jest wyższe, pobieram je w całości. Oprócz tego ZUS wypłaca mi połowę emerytury. Czy do każdego świadczenia otrzymam jednorazowy dodatek pieniężny w maksymalnej wysokości?

W marcu tego roku ZUS wypłaci pani tylko jeden dodatek pieniężny w wysokości 200 zł. W przypadku gdy na koniec lutego 2016 r. świadczeniobiorca ma ustalone prawo do więcej niż jednego świadczenia określonego w ustawie, którego wysokość nie przekracza 2000 zł, przysługuje mu wyłącznie jeden dodatek. Ustalając jego wysokość, ZUS uwzględnia wszystkie świadczenia wypłacane w zbiegu. Nie podlega natomiast wliczeniu kwota świadczenia zawieszonego w związku z wypłatą drugiego świadczenia. W pani przypadku ustalając wysokość dodatku, ZUS uwzględni pełną kwotę renty (980,45 zł) oraz połowę wypłacanej emerytury (470,30 zł). W związku z tym, że łączna wysokość obydwu wypłacanych świadczeń (1450,75 zł) jest wyższa od 1100 zł, ale nie przekroczy 1500 zł, będzie pani przysługiwał dodatek w wysokości 200 zł. 


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane