statystyki

Jakie wynagrodzenie chorobowe, gdy oprócz niego wypłaca się dodatek stażowy

autor: Magdalena Skalska03.03.2016, 09:21; Aktualizacja: 03.03.2016, 10:19
W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika?

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika?źródło: ShutterStock

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1800 zł miesięcznie, 600 zł dodatku funkcyjnego oraz dodatek stażowy w wymiarze 20 proc. płacy zasadniczej (360 zł), który zgodnie z regulaminem wynagradzania nie jest pomniejszany za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Zatrudniony przebywał na zwolnieniu lekarskim od 11 do 19 lutego 2016 r. (9 dni), nabywając tym samym prawo do wynagrodzenia chorobowego. W oświadczeniu PIT-2 upoważnił pracodawcę do odliczania ulgi podatkowej. Przysługują mu podstawowe koszty uzyskania przychodów.

Reklama


Reklama


W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika za ten miesiąc?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub z przepisami o wynagradzaniu (tj. jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku). Wynika to z art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W praktyce oznacza to, że w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się jedynie te elementy płacy, które są pomniejszane za okresy absencji zdrowotnej. Składniki wynagrodzenia należne w kwocie proporcjonalnie obniżonej wlicza się do tej podstawy po uzupełnieniu, natomiast pomniejszane w sposób inny niż proporcjonalny – w kwocie faktycznie wypłaconej pracownikowi, bez dopełniania.

Zasada ta dotyczy w równej mierze wynagrodzenia za czas choroby płatnego ze środków pracodawcy. Najczęściej – choć nie jest to regułą – takim niepomniejszanym składnikiem wynagrodzenia wypłacanym oprócz świadczeń chorobowych jest dodatek stażowy. Jeśli zatem przepisy prawa zakładowego stanowią, że dodatek ten wypłaca się również za okresy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, nie należy go włączać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. W konsekwencji komplikuje się sposób rozliczania składek ZUS za miesiąc, w którym wystąpiła absencja zdrowotna.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane