statystyki

500 zł na dziecko: Będzie więcej fikcyjnych samotnych rodziców

autor: Michalina Topolewska24.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 24.02.2016, 09:26
praca, rodzina, kobieta

Gminy wskazują, że część rodziców może nadużywać przepisów do tego, aby uzyskiwać 500 zł na dziecko.źródło: ShutterStock

Osoby żyjące w związkach nieformalnych mogą deklarować, że wychowują potomka bez ojca. Dzięki temu może im być łatwiej spełnić kryterium dochodowe do świadczenia na pierwsze dziecko.

Reklama


Reklama


Gminy wskazują, że część rodziców może nadużywać przepisów do tego, aby uzyskiwać 500 zł na dziecko. Problem ten może dotyczyć osób wychowujących dzieci w konkubinatach, które na potrzeby uzyskiwania wsparcia mogą zgłaszać się jako samotni opiekunowie.

Pierwotnie projekt ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) przewidywał, że przy przyznawaniu wsparcia na pierwszego potomka dla samotnego rodzica stosowane będą te same zasady, które od wielu lat obowiązują w przypadku ustalania prawa do zasiłku rodzinnego. Zgodnie z nimi taka osoba musi mieć na dziecko zasądzone alimenty od drugiego z rodziców, chyba że jest to niemożliwe, bo rodzic nie żyje, jest nieznany lub powództwo o ich ustalenie zostało oddalone. Jednak na etapie prac nad ustawą wprowadzającą program 500 plus w parlamencie wymóg ten został wykreślony.

– Dla samotnych rodziców jest to korzystne rozwiązanie, bo z różnych względów czasami nie występują o alimenty. Ich brak blokowałby więc im możliwość ubiegania się o 500 zł – mówi Beata Jagielak-Dardzińska, kierownik referatu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Urzędu Miasta w Łomży.

Dodaje też, że alimenty są traktowane jako dochód, a to oznacza, że ich kwota jest uwzględniana przy sprawdzaniu, czy spełnione jest wynoszące 800 zł lub 1200 zł kryterium do przyznania wsparcia na pierwsze dziecko.

Resort pracy w podręczniku skierowanym do samorządów potwierdza, że osoba, która nie ma alimentów, nie musi wykazywać drugiego rodzica w składzie rodziny ani podawać informacji o wysokości jego dochodu. Wystarczające będzie spełnienie definicji zawartej w art. 2 pkt 13 ustawy. Wskazuje ona, że samotnym rodzicem są m.in. panna, kawaler, wdowa lub osoba rozwiedziona, chyba że wychowują wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego ojcem lub matką.

Tyle tylko że rezygnacja z wymogu odnoszącego się do alimentów może być wykorzystywana przez osoby, które żyją w związkach nieformalnych i wychowują potomków. Co do zasady są traktowani jako rodzina, czyli do przyznawania wsparcia na pierwsze lub jedyne ich dziecko potrzebne są dochody obydwojga z nich. Może się natomiast zdarzyć, że np. matka, zgłaszając się z wnioskiem do gminy, wskaże, że zajmuje się małoletnimi sama, i nie poda ich ojca w składzie rodziny.

– Faktycznie może dojść do tego, że więcej osób będzie deklarować się jako samotni opiekunowie, jeśli pozwoli im to spełnić warunki do 500 zł na pierwsze dziecko – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Dodaje, że takie sytuacje zdarzają się w przypadku ubiegania się o becikowe, gdzie również od tej grupy rodziców nie jest wymagane posiadanie alimentów.

– Skoro osoba składa nam w tej sprawie oświadczenie, nie mam podstaw do tego, aby je kwestionować – podkreśla Beata Jagielak-Dardzińska.

Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu, zwraca uwagę, że weryfikacja podawanych informacji może być o tyle utrudniona, że po 500 zł będzie się zgłaszać wiele osób, które do tej pory w ogóle nie korzystały ze wsparcia na dzieci. Ich sytuacja rodzinna nie jest więc znana. 

6 tys. zł rocznie otrzymają rodzice na pierwsze lub jedyne dziecko, jeśli spełnią kryterium dochodowe

17 mld zł ma kosztować w tym roku wypłata świadczeń

Etap legislacyjny

Wchodzi w życie 1 kwietnia br.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • matka Polka(2016-02-26 22:05) Odpowiedz 355

    Jestesmy malzenstwem 19 lat...nasze dzieci nigdy nie korzystaly z pomocy panstwa i nic im się nie nalezalo bo rodzice pracuja...teraz zniwu nie lapiemy sie na pierwsze bo przekraczamy ciut granice 800 zl...mam dosc...bylusmy juz u prawnika jak zalatwic SEPARACJĘ..zasadzimy alimenty i dostaniemy na pierwsze...cale zycie bylusmy uczciwi i wychodzimy na tym jak głupcy

  • brzydal(2016-02-24 22:15) Odpowiedz 332

    jak sie w tej sytuacji czuje osoba uczciwie pracujaca, ktora przekracza 50zł i nie otrzymuje na dziecko alimentow ( gdyż sciagalnosci nie ma) z funduszu zasadzonych alimentow rowniez nie otrzymuje bo przekracza wymagany pròg, no i 500+ tez jej sie nie nalezy. Taka jest w naszym kraju realna pomoc, nie analizuje sie sytuacji jednostek, ktore sa w potrzebie, tylko wszystko robi sie na hura.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Helena(2016-02-25 15:51) Odpowiedz 291

    Jakoś tak dziwnie się składa że mamy w Polsce 600 000 zaradnych pracujących legalnie MAM z 1,2, 3 dzieci które latami nie otrzymują zasądzonych alimentów i 600 000 niezaradnych ojców dłużników alimentacyjnych 40 letnich mężczyzn którzy latami nie mogą "biedni" znaleźć pracy i wszyscy w koło się nad nimi litują i im pomagają. Matki z dziećmi są natomiast pozostawione same sobie i nikt nad nimi litości nie ma. Kiedy Państwo weźmie się za ściąganie zaległych alimentów. 9 MILIARDÓW jest do odzyskania dla Funduszu Alimentacyjnego i wiele wiele więcej bezpośrednio dla dzieci spoza kryterium do FA.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • obserwator(2016-02-24 10:01) Odpowiedz 241

    ekspansję tworzenia samotnych matek (tudzież ojców) rozpoczęto dużo, dużo wcześniej wprowadzając różniste ulgi i priorytety, teraz 500 + za wiele nie przysporzy, ale wg przeciwników tego przywileju to następny argument przeciw np. wypłacanie alimentów dla matki, która mieszka z ojcem dziecka, patologia była, jest i będzie

  • keti(2016-03-03 12:19) Odpowiedz 240

    proponuje tym co krytykuja samotne matki dac mozliwosc przez miesiac wcielic sie w role samotnego rodzica takie 2 w 1 przejsc samemu przez choroby dziecka, wychowanie nikt tego nie zrozumie dopóki nie wcieli sie w ta role ile to kosztuje siły fizycznej i psychicznej bo wiecznie pod górke. niech zamkną gęby ci co gadają na samotne a otworzą dopiero po tym jak zobacza samemu jak wyglada takie zycie

  • wkrótcenaemigracji(2016-02-25 00:58) Odpowiedz 224

    Gdy matka zarabia niewiele ponad 1600zł, wychowuje 1 dziecko i nieznacznie przekracza próg 800zł, to jej nie stać nawet na podnoszenie kwalifikacji, dentystę, buty zimowe i jedzenie, a co dopiero mowa o rodzeniu kolejnych dzieci. Do rządzących-przejrzyjcie ogłoszenia o pracę -1850zł brutto to standard-dla tatusiów też.czy były jakieś badania, na podstawie których ustalono progi 800 i 1200zł, czy to takie widzi mi się?Jak my mamy godnie żyć w tym kraju?

  • Wdowa(2016-02-27 17:53) Odpowiedz 200

    I za chwilę zacznie się sprawdzanie,dochodzenia i inwigilacje.Jak już rząd daje to wszystkim równo,bez żadnych kryteriów.Moje dziecko jest półsierotą ale nie otrzymuje renty rodzinnej bo tatuś nie był ubezpieczony.Nie opłaca mi się pracować na cały etat bo jak zarobię ponad 1600 zł,to stracę 800 zł (zasiłek rodzinny+dodatek z tytułu samotnego wychowywania+ 5oo zł) a dziecko w tym czasie będzie siedzieć samo w domu.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • no tak(2016-02-26 10:04) Odpowiedz 187

    Zamiast hodować krowy będę hodował dzieci , to lepszy interes, już się rozglądam za lochami zarodowymi.

  • pracujaca biedota bezdzietna(2016-02-28 10:02) Odpowiedz 165

    za pracę 1300 zł a za leżenie 500 zł od jednego dziecka, to tylko w naszym pieprzonym kraju tak może byc

  • młodzi,bezdzietni ,pracujący(2016-02-28 08:10) Odpowiedz 143

    Wspomniani w komentarzech tatusiowie co nie mogą znaleść pracy ze 40 lat ,mamusie co im się nie opłaca pracować ,najlepiej walnąć sobie dzieciaka i gmino daj bo ja biedny biedna albo chłop mnie leje.......kombinatoryki z separacjami itd.... pomoce z mopsu...... Tylko kto na to będzie pracował? Z kąd na to wszystko pieniądze ?zwroty ze skarbówek,jeszcze te 500 plus.Ci którzy tak kombinują to dla mnie przynależą do patologii społecznej. Ja się pytam kto na to ma pracować?ZUS ,podatki i jeszcze to.... .Dlaczego jeden ma się byczyć i to przeważnie tacy którzy nigdy nigdzie nie pracowali mający dwie lewe ręce ,gdzie każda robota mu albo jej nie odpowiada ,a ktoś ma poty wylewać!!!!rewelacyjne podejście władzy do polaków okazywaniem dobrobytu na który ktoś musi pracować!Młodzi takiego ciężaru dłogo nie pociągną.....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • gość(2016-03-02 16:24) Odpowiedz 100

    Jeżeli ludzie będą wynagradzani uczciwie za pracę, a nie jałmużną, to nie potrzebna im będzie pomoc państwa i ta jałowa dyskusja całej Polski. Kto w tym kraju będzie planował założenie rodziny jeśli nie będzie na nią godnie zarabiał.

  • agniesinek_77(2016-02-28 21:01) Odpowiedz 91

    Mam koleżankę na wsi. Jest matką autentycznie wychowującą samotnie 3 dzieci bo z mężem alkoholikiem rozeszła się kilka lat temu ponieważ jak był pijany to robił takie awantury, że dzieci się go bały. Ona pracuje dorywczo, pomaga jej mama i takim osobom te pieniądze powinny być przyznawane bo ona wyda je rozsądnie. Z tego co on zaobserwowała u siebie na wsi kobiety z rodzin patologicznych już mają w brzuchach kolejne dzieci.I tu sprawdziły się moje słowa mojej innej koleżanki,że patologia będzie się rżnęła na potęgę. Bo nikt przy dochodzie 800 zł przy zdrowych zmysłach nie zafunduje sobie dziecka w tym chorym kraju.

  • uu(2016-03-03 14:42) Odpowiedz 73

    I tajk jest teraz, mieszkają razem bez ślubu a jest samotną matką-bierze z opieki, ponieważ nie pracyje rok na bezrobociu, przedszkole za darmo i 2 miesiące latem na działeczce

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • moli(2016-03-28 11:29) Odpowiedz 60

    Niedobrze mi się robi jak czytam niektóre komentarze. Jestem samotną matką, mam konkubenta, ale grosza od niego nie chce. Pracuję na "śmieciówce", bo normalną umowę zabrali 3 lata temu, pracuję co drugą sobotę i niedziele i nawet dziś- w święto. Dajcie mi normalną pracę, na normalnych warunkach. Pociągnę nawet 2 etaty- tylko dajcie możliwość! Pracy się nie boję. A to, że mam studia skończone to i tak w tym naszym ojczystym kraju znaczenia nie ma. Jaki kraj...

  • R(2016-03-02 09:44) Odpowiedz 50

    Następny bubel i karygdny dla wszystkich, którzy maczali w tym palce, już dlatego ze wyłaczon niektóre dzieci , które żyją bardzo skromnie !

  • zk(2016-03-09 21:06) Odpowiedz 40

    A Polscy cyganie się śmieją.

  • ada(2016-03-04 13:30) Odpowiedz 30

    w US jako samotna matka bo odpis większy jak sie rozliczy tylko z dzieckiem, w Urzędzie Miasta jako już wychowująca dziecko w konkubinacie bo konkubent pracuje na czarno i dochód można podzielić na 3 osoby i dostać 500+

  • Pol(2016-03-08 11:58) Odpowiedz 20

    Niemieckie hieny wolą te pieniądze przeznaczyć dla arabów

  • Lusi(2016-07-26 23:38) Odpowiedz 10

    Smutek od środka rozwala serce me, gdyż w naszym kraju dyskryminuje się mnie! 500 plus memu dziecku nie należy się! Ukarali nas za zły los, który sprawił, iż jedno dziecko tylko mam i z całych sił o nie dbam. Po nocach płakać mi się chce, bo za każdym razem gdy coś chce, muszę jej znowu powiedzieć ,,nie”. Samotną matką zostałam i o wszystko sama dbałam . By nam troszkę lepiej się żyło i na jedzenie starczyło z pracy po godzinach do pracy iść musiałam więc na randki czasu ani ochoty już nie miałam . Pani Minister pytam się jak samej zapłodnić się i na program 500 plus zakwalifikować się? Wiele kobiet się ze mnie śmieję, gdyż pracować im się nie opłaca bo mężowie swoje firmy mają i po osiem tysięcy zarabiają. Dochodów nie wykazują i świetnie się z tym czują. Wiele kobiet takich jak ja, samemu z wychowaniem dzieci boryka się! Czy naprawdę w naszym kraju wybrani muszą mieć tak źle? Moje dziecko ojca nie miało, matkę też mało widziało, gdyż ciągle pracowałam i o finanse dbałam. Politycy jedynaków za dzieci nie uważają i samotnych rodziców z daleka omijają!

  • szwabska propaganda(2016-02-25 08:26) Odpowiedz 12

    a może nazistowska?