statystyki

Merkel: Niemcy też mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom

21.02.2016, 12:38
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: Bloomberg

Niemcy, podobnie jak Wielka Brytania, też mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom. Zapowiedziała to kanclerz Angela Merkel. Porozumienie Unii z Londynem przewiduje, że każdy kraj będzie mógł zmniejszyć świadczenia wypłacane unijnym pracownikom, jeśli ich dzieci nie mieszkają z nimi, lecz zostały w ojczyznach. Kompromis wynegocjowany został na zakończonym w piątek w nocy unijnym szczycie.

Reklama


Reklama


Po spotkaniu europejskich liderów Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że skoro każdy kraj ma prawo do zmniejszenia zasiłków na dzieci, to i rząd w Berlinie zajmie się tą sprawą. „Możemy to rozważyć i przeprowadzić wyliczenia. Na pewno Niemcy wypłacają bardzo dużo zasiłków na dzieci unijnym pracownikom w porównaniu z innymi krajami” - powiedziała niemiecka kanclerz.

Na polskie dzieci, które zostały w ojczyźnie i nie wyjechały z rodzicami za granicę, w całej Unii wypłacanych jest 100 tysięcy takich świadczeń. Najwięcej w Niemczech - ponad 44 tysiące. Jeśli więc Berlin zdecyduje się skorzystać z porozumienia z Wielką Brytanią, wtedy Polacy stracą część zasiłków na dzieci.

Polsce udało się jedynie przeforsować, że te straty będą mniejsze, niż pierwotnie zakładano. Podczas unijnego szczytu ustalono, że zasiłki będą obniżone nie tylko do poziomu życia w kraju, w którym mieszkają dzieci, ale także do poziomu świadczeń.

Nowe zasady obejmą tych Europejczyków, którzy w przyszłości zdecydują się na pracę w innym unijnym kraju. Ci, którzy już teraz pracują, otrzymają zmienione świadczenia po 2020 roku. Niemcy są drugim krajem, który poinformował, że może skorzystać z porozumienia z Wielką Brytania i zmniejszyć zasiłki na dzieci. Wcześniej zrobiła to Dania.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

 • ma racje(2016-02-21 21:51) Odpowiedz 131

  Przecież nie może cały świat karmić polskie dzieci.

 • x(2016-02-22 07:21) Odpowiedz 01

  słusznie! będzie więcej dla Śniadeckich, czyli jeszcze większe ubogacenie kulturowe

 • Marcin(2016-02-23 00:48) Odpowiedz 04

  Polska w takim razie też nie musi trzymać się postanowień akcesyjnych z U.E ,możemy olać część niekorzystnych dla nas zapisów !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane