statystyki

Za czystość stanowiska pracy odpowiada pracownik

autor: Maciej Ambroziewicz20.02.2016, 15:00
pracownik łamiący zasady BHP

Pracodawca nie może zmusić zatrudnionego do sprzątania w zakładzie pracy, o ile nie jest to przedmiotem umowy o pracęźródło: ShutterStock

Czy pracodawca może wymagać od pracowników działu produkcji, aby sprzątali swoje pomieszczenia pracy, higieniczno-sanitarne i socjalne? W biurze dyrekcja zatrudniła sprzątaczkę, natomiast od nas oczekuje się sprzątania we własnym zakresie.

reklama


reklama


EKSPERT RADZI

W myśl art. 22 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Ponadto, zgodnie z art. 94 pkt 1 k.p., obowiązkiem pracodawcy jest w szczególności zaznajomienie pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami.

Przepisy obligują pracodawcę do powierzania pracownikom zadań, które odpowiadają rodzajowi umówionej pracy oraz ich kwalifikacjom. Pracodawca nie może więc zmusić zatrudnionego do sprzątania w zakładzie pracy, o ile nie jest to przedmiotem umowy o pracę (pracownik nie jest zatrudniony na stanowisku np. sprzątaczki). Należy bowiem wyjaśnić, że obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, zgodnie z art. 207 k.p., spoczywa na pracodawcy, który powinien zadbać o to, aby zarówno pomieszczenia pracy, jak i stanowiska pracy, były czyste. Dbałość ta może przejawiać się np. zatrudnieniem sprzątaczki.


Pozostało jeszcze 45% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • XXYYZZ(2016-02-20 15:56) Odpowiedz 00

    No to proszę przejrzeć oferty pracy. Co znaczy "dbanie o estetykę pomieszczenia" w ofertach pracy, ale też wymóg sprzątania pomieszczeń np. sklepowych lub biurowych, bez wynagrodzenia, bo firmy/osoby sprzątającej nie ma?! Jest to bardzo często spotykana praktyka i wymierne oszczędności pazernych pracodawców . I żadne przepisy kodeksu pracy ich nie obchodzą. PIP powinna przeciwdziałać i sprawdzać nowe formy wyzysku i niewolnictwa!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane