statystyki

W Polsce rodzi się za mało dzieci. Program 500 + może nie pomóc

15.02.2016, 13:31; Aktualizacja: 17.02.2016, 10:33
rodzina pieniądze

Zgodnie z przyjętą przez parlament ustawą, każda rodzina z dwójką i więcej dzieci bez względu na dochody będzie mogła otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dzieckoźródło: ShutterStock

Demografowie biją na alarm. W Polsce rodzi się za mało dzieci i polski naród się starzeje. Z danych GUS wynika, że mamy jeden z najniższych wskaźników demograficznych w całej Europie.

Reklama


Reklama


Obecny model rodziny to "dwa plus jeden". Wiele rodzin jest bezdzietnych - podkreśla w rozmowie z IAR rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego Artur Satora. Jak wyjaśnia tuż po wojnie było wiele rodzin mających czworo czy pięcioro dzieci, w niektórych rodzinach było nawet dziesięcioro i więcej dzieci. Dzisiaj najczęściej spotykanym modelem rodziny jest dwa plus jeden - zwraca uwagę Artur Satora. Dodaje, że to oznacza brak zastępowalności pokoleń.

Receptą na nasze demograficzne problemy ma być, według rządu, program "Rodzina 500 Plus", który czeka na podpis prezydenta. Program ma przyczynić się do zwiększenia dzietności i zmiany modelu na przynajmniej "dwa plus dwa" a może nawet "dwa plus trzy".

W opinii Artura Satory Polacy nie mają dzieci z różnych powodów. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej podkreśla, że z jego obserwacji wynika, iż przyczyną często jest wygoda ale też obawa o utratę pracy czy brak żłobka albo przedszkola. Zdaniem Artura Satory jeśli program 500 Plus zostanie jeszcze uzupełniony o potrzebną infrastrukturę, z pewnością przyniesie wymierne skutki.

Zgodnie z przyjętą przez parlament ustawą, każda rodzina z dwójką i więcej dzieci bez względu na dochody będzie mogła otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko.

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.
Zgodnie z założeniami rządu ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • eksterminacja pokolenia 70 (2016-02-15 17:51) Odpowiedz 40

    gdzie byli demografowie w latach 90tych kiedy byl czas aby niz powojenny (roczniki 70) rodził dzieci? jaka byla wtedy pomoc panstwa dla mlodych ludzi? ZERO! Zlikwidowano calkowita pomoc dla mlodych ( nachapali sie ci z rocznikow 50tych), zero mieszkan, zero urlopow, zero udogodnien dla ciezarnych, dziki kapitalizm, dziewczyny w ciazy wyrzucane z pracy, i z wynajmowanych pokojow ( nie bylo mozliwosci wziecia kredytu na mieszkanie itd).... ta katastrofa zaczela sie w latach 90tych... bo to dzis brakuje tych dzieci ktore mialy urodzic sie w latach 90tych, tych dzieci nie ma, wiec skad brac potomstwo tych ktorzy sie nie narodzili? to najwieksza kleska okraglego stolu, eksterminacja calego pokolenia, ktore zamiast otrzymac wsparcie w latach 90 tych dostala kopa w d... do roboty za grosze na kapital zagraniczny... dzis ci ludzie... bezdzietni, okradzeni, starzy, mowi im sie ze emerytur nie beda miec, niczego nie beda miec... i jeszcze maja placic na 500+ .... brawo

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane