statystyki

Ściąga z ustawy 500+: Najczęściej zadawane pytania

autor: Michalina Topolewska15.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 22.02.2016, 12:00
500+ pieniądze

Od kwietnia na każde drugie i kolejne dziecko, rodziny otrzymają wsparcie od państwa w wysokości 500 zł.źródło: ShutterStock

Od kwietnia na każde drugie i kolejne dziecko, rodziny otrzymają wsparcie od państwa w wysokości 500 zł. Na dodatkową pomoc w postaci świadczenia już na pierwsze dziecko mogą liczyć rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące programu. 

Reklama


Reklama


Mam troje dzieci w wieku 11, 14 i 19 lat. Które z nich będzie traktowane jako pierwsze w rodzinie i objęte kryterium dochodowym przy przyznawaniu świadczenia wychowawczego?

Zawarta w przepisach ustawy definicja pierwszego dziecka w rodzinie mówi, że jest to jedyne lub najstarsze dziecko, które nie skończyło 18 lat (po osiągnięciu tego wieku świadczenie w ogóle nie jest przyznawane). W związku z tym za pierwszego potomka uznany będzie ten w wieku 14 lat. Jeśli rodzic będzie chciał uzyskiwać na nie 500 zł, gmina sprawdzi czy spełnione jest kryterium dochodowe. Natomiast drugim dzieckiem będzie trzeci w kolejności urodzenia potomek rodziców i na niego 500 zł będzie na pewno przyznane. W sytuacji gdyby rodzice mieli bliźnięta, to muszą wskazać, które z nich będzie tym najstarszym.

Mamy dwoje dzieci w wieku 5 lat i 17 lat. Nasze dochody przekraczają 800 zł na osobę w rodzinie. Jeśli najstarsze dziecko osiągnie pełnoletniość, to czy drugie zachowa prawo do 500 zł?

W sytuacji gdy najstarszy potomek skończy 18 lat, automatycznie nie jest już pierwszym dzieckiem w rodzinie. To oznacza, że na drugie z nich świadczenie będzie przysługiwać, o ile spełnione będzie ustawowy próg. Dochód będzie jednak podzielony przez cztery osoby, bo najstarszy potomek jest zaliczany do składu rodziny do momentu ukończenia 25 lat. Pod warunkiem że pozostaje na utrzymaniu rodziny.

Jesteśmy małżeństwem i mamy dwoje dzieci. Starsze z nich ma 13 lat i orzeczenie o niepełnosprawności, dzięki czemu naszą rodzinę obowiązuje wyższe kryterium dochodowe. Czy w momencie, gdy skończy 16 lat i otrzyma orzeczenie zaliczające do jednego z trzech stopni dysfunkcji zdrowotnej, kryterium to będzie dalej stosowane?

Ustawa przewiduje, że gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko, 500 zł na pierwszego (lub jedynego) potomka przysługuje, gdy dochód nie przekracza 1200 zł na jedną osobę. Tyle, że ustawowa definicja niepełnosprawnego dziecka nie obejmuje takiego, które po skończeniu 16 lat ma orzeczenie wskazujące na lekki stopień niepełnosprawności. Jeżeli więc okaże się, że tak jest w przypadku wspomnianej rodziny, zastosowane będzie niższe kryterium.

Mam dziecko z poprzedniego związku. Wychowuję je z nowym partnerem, z którym nie mam ślubu. Czy jego dochody będą uwzględniane przy składaniu wniosku o świadczenie wychowawcze?

Jeżeli matka zawarłaby małżeństwo, skład rodziny liczyłby trzy osoby i dochody jej męża byłyby wliczane do ustawowego progu. W przypadku gdy żyje w związku partnerskim, rodzina liczy dwóch członków i uwzględniane są tylko dochody matki.

Jesteśmy małżeństwem i wychowujemy troje nieletnich dzieci. Ojcem najstarszego z nich jest mój były mąż. Czy powinniśmy składać jeden wniosek na wszystkie dzieci?

W przypadku małżeństwa rodzina jest jedna i ma nie znaczenia, że nie wszystkie dzieci są wspólne. Dlatego składany jest jeden wniosek, a rodzina liczy pięć osób. Również w sytuacji, gdyby matka i ojciec żyli w związku nieformalnym, a mieli chociaż jedno wspólne dziecko, składany jest jeden formularz na wszystkich potomków. Jednak ważne jest, aby to zrobiła matka, która jest rodzicem każdego z nich (w małżeństwie nie ma to znaczenia).

Mam dwoje dzieci, przy czym starsze mieszka z byłą żoną. Młodsze dziecko mam z drugą żoną. Czy będzie mógł zaliczyć swoje pierwsze dziecko do składu nowej rodziny?

Starsze dziecko należy do składu rodziny matki, z którą mieszka, i to ona ma prawo do tego, aby ubiegać się o świadczenie wychowawcze. Ojciec nie może otrzymywać na niego 500 zł ani wpisywać go jako członka swojej nowej rodziny, żeby na młodszego potomka, którego matką jest druga żona, było przyznane świadczenie bez badania wysokości dochodów. Nie ma znaczenia, że ojciec uczestniczy w wychowaniu dziecka, które ma z byłą żoną, i płaci na niego alimenty. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby orzeczenie sądowe wskazywało, że obydwoje rodzice naprzemienne sprawują nad nim opiekę. Wtedy małoletni jest zaliczany do składu obydwu rodzin, a świadczenie będzie dzielone proporcjonalnie między matkę i ojca. Wysokość wsparcia będzie dzielona przez liczbę dni w miesiącu, a następnie otrzymana kwota zostanie pomnożona przez te dni, w ciągu których dziecko przebywa u każdego rodzica (zgodnie z tym jak orzekł sąd).

Będę składać wniosek o świadczenie wychowawcze na każde z dwójki dzieci. Czy pod uwagę będą brane moje dochody z poprzedniego roku?

Co do zasady przy ubieganiu się o 500 zł na dziecko do kryterium mają być wliczane dochody z roku poprzedzającego okres, na który będzie przyznawane. Jednak w tym roku wyjątkowo będą to zarobki nie z 2015 r., ale z 2014 r. Uwzględniona będzie natomiast sytuacja, gdy nastąpią jakieś zmiany w sytuacji materialnej rodziny, np. dojdzie do utraty lub uzyskania dochodu. Stosowane w tym zakresie procedury będą takie same, jakie są wykorzystywane przy świadczeniach rodzinnych.

Jesteśmy rodziną zastępczą dla trójki małoletnich. Żadne z nich jeszcze nie skończyło 18 lat. Czy dla nich też jest przewidziana taka forma wsparcia jak dla osób wychowujących biologiczne dzieci?

Rodzice zastępczy będą mieli prawo do dodatku wychowawczego, który też będzie wynosić 500 zł miesięcznie na dziecko do osiągnięcia pełnoletniości. W przeciwieństwie do świadczenia wychowawczego będzie przyznawane na każdego podopiecznego bez kryterium dochodowego. Prawo do dodatku będą miały też osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego. Rodzina zastępcza, aby otrzymać wsparcie, będzie musiała złożyć wniosek. Jeśli zrobi to w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy, 500 zł otrzyma od tego momentu. Dodatek zostanie jej przyznany na 12 miesięcy. Potem, o ile w sytuacji rodziny nie będą zachodzić żadne zmiany związane z uprawnieniem do dodatku, okres jego pobierania będzie jej przedłużany z urzędu o kolejne 12 miesięcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • monia(2016-02-17 19:54) Odpowiedz 85

  Oczywiscie matki sa jak zwykle faworyzowane! matka może mieć dziecko z różnymi mężczyznami, otrzymywać alimenty i dostawać pieniądze ale mężczyzna MUSI placić alimenty (3/4 kosztow utrzymania) i utrzymać kolejne dziecko ale oczywscie nikogo nie obchodzio, że poprzez alimenty jest mniej środkow na utrzyanie drugiego dziecka i tak naprawde to mężczyzna utrzymuje to pierwsze dziecko a NIC nie dostanie. GRATULACJE!!! Okradaja kolejne dzieci....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Konrad(2016-03-12 15:31) Odpowiedz 89

  Witam czy jak pobieramy świadczenia rodzinne w Niemczech to należy nam się 500+?

 • Ania (2016-03-01 20:29) Odpowiedz 71

  Witam mamy 3 dzieci nie jesteśmy po ślubie dzieci są we wieku 17,12i 4 ja pracuje w Polsce a partner za granicą czy mogę się starać o 500+?

  Pokaż odpowiedzi (5)
 • anonim(2016-03-16 15:00) Odpowiedz 74

  Mam taka sytuacje. związek partnerski, troje dzieci, pierwsze partnerki-ma alimenty, drugie moje mam przyznana opiekę i alimenty trzecie wspólne. Składamy jeden czy dwa wnioski i jak liczony jest dochód gdy byśmy mieli składać dwa wnioski.

 • martyna(2016-04-01 13:13) Odpowiedz 62

  jeśli mąż pracuje dorywczo za granicą i nie pobiera tam swiadczen to czy dostanę 500 +

 • Michał(2016-02-17 13:00) Odpowiedz 46

  Mam dwoje dzieci nasz dochód nie przekracza 800zl na osobę czy dostaniemy pieniądze tylko na 2 dziecko czy na 1 też, gdyż spełniamy kryterium dochodowe.

 • kasia(2016-04-11 21:50) Odpowiedz 40

  Mąż pracuje od lutego tego roku za granicą na dzień dzisiejszy nie bierzemy tam rodzinnego i nie wiem czy wg Polsce mi sie nalezy to 500+ czy nie mam trójkę dzieci tu nie biorę rodzinnego tam bedziemy sie dopiero w lipcu starac o rodzinne co mam robic zlozyc wniosek czy nie.

 • Pepe(2016-02-23 13:42) Odpowiedz 30

  Witam, Mam bardzo istotne pytanie dotyczące programu. Według aktualnych informacji podstawą do przyznania świadczenia 500+ na kolejne i ewentualnie pierwsze dziecko jest pit za rok 2014 oraz ewentualne oświadczenia o dodatkowych dochodach – w tym zwroty z podatku za dziecko ( dotarłem do informacji że zwrot liczony do dochodu w 2014 roku to zwrot na podstawie pita z 2013 roku ale fizycznie otrzymany w 2014 roku – tym samym zawsze zwrot otrzymany na podstawie pita z roku bieżącego liczony jest do dochodu za rok kolejny- na podstawie interpretacji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej- ale to dodatkowa informacja) Z informacji które uzyskałem od Mops w mim okręgu świadczenie przyznawane jest od kwietnia – i tu uwaga -do września 2017!!! Jet to sytuacja jednorazowa mająca na celu nie składania 2 oświadczeń w 1 roku – czyli innymi słowy okres przyznania świadczenia w 1 turze jest po prostu dłuższy. Idąc tym tropem na podstawie pita z 2014 roku otrzymujemy przyznanie prawa do świadczenia aż do roku 2017. Potem już normalnie co roku we wrześniu podanie na kolejny rok trzeba składać na podstawi pita z roku poprzedniego. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie- co z pitem za rok 2015 skoro w 2017 roku we wrześniu prawo do świadczenia przyznawane będzie na podstawie pita z roku 2016? Kolejna sprawa- Ustawa przewiduje konieczność zgłaszania utraty i uzyskania dochodu ( w międzyczasie okresu w którym przyznane jest świadczenie)- rozumiem , że na tej podstawie można stracić lub nabyć prawo do świadczenia- OK Tutaj pojawia się 2gie pytanie – co w przypadku jeśli pit z 2015 roku wykaże przekroczenie kwoty umożliwiającej przyznanie świadczenia w sposób minimalny (np o 20zł) . Jednak kwota z pita nie będzie wynikała z uzyskania dochodu. Ustawa 500 plus nie definiuje uzyskania dochodu jako przekroczenie granicy 800zł tylko jako nabycie pracy a przekroczenie wynika po prostu z dużej ilości nadgodzin w okresie przyznania świadczenia , ale przed podpisaniem ustawy(każdy radzi sobie jak może- jednak, jeśli koliduje to z prawem do świadczenia nadgodziny są głupotą) I ostatnie pytanie- jeśli pit z 2015 roku ( brany lub niebrany pod uwagę – na tę odpowiedź czekam) okazałby się jednak wiążący i nastąpiłaby konieczność zgłoszenia dochodu do właściwego organu czy ustawa przewiduje w jakikolwiek sposób przyznanie prawa do świadczenia na podstawie aktualnych dochodów które bez nadgodzin zmniejszają się w sposób znaczący? Myślę że z podobnym pytaniem zmaga się większa ilość rodzin w związku z tym z niecierpliwością czekam na rzeczową interpretację, Pozdrawiam,

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Ewa(2016-03-22 14:20) Odpowiedz 30

  jesteśmy małżeństwem, nie mieszkamy razem,mamy różne meldunki, nie mamy rozwodu , dzieckiem zajmuje sie sama.Czy mam szanse starać się o 500+ i na jakiej zasadzie , czy na podstawie własnoręcznie napisanego oświadczenia?

 • Kamila(2016-03-27 16:34) Odpowiedz 22

  witam. W lutym 2015 podjęłam pracę, dochód za drugi miesiąc wyniósł prawie 1800 zł, pani w opiece poinformowała mnie, że nawet nie mam składać wniosku bo i tak go odrzucą. Czy tylko dochód z tamtego miesiąca będzie brany pod uwagę?

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Marion(2016-02-15 10:44) Odpowiedz 23

  a jak udokumentuję dochód z tytułu alimentów jeśli ojciec dziecka przynosi mi pieniądze a nie dokonuje płatności przelewem?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Joanna(2016-02-26 21:55) Odpowiedz 22

  Witam, mam pytanie odnośnie ustawy 500 Plus. Mam dwoje dzieci pierwsze ma 22 lata i nadal się uczy , a więc jest na naszym utrzymania, drugie dziecko ukończyło już 18 lat, ale nadal się uczy bo ma obowiązek szkolnictwa -chodzi do ostatniej klasy technikum. A zatem czy te 500 zł na drugie dziecko do ukończenia szkoły będzie przysługiwać?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Piotr(2016-02-19 12:36) Odpowiedz 10

  Zgodnie z definicją rodziny w ustawie: "rodzinie – oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci ...." Literalnie to czytając, rodzic dziecka zawsze zalicza się do rodziny, nawet jeśli doszło do rozwodu i nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie (albo nie było małżeństwa). Logicznie więc (mam na myśli logikę zapisu w ustawie) należy byłego małżonka (lub partnera bez ślubu) zawsze ująć w obliczeniu dochodu na członka rodziny (z jego dochodami). Pewnie nie taka była intencja, ale tak to zapisano.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • marlena(2016-03-03 08:29) Odpowiedz 10

  mam pytanie od kiedy można skadać wnioski?

 • piko(2016-03-01 19:49) Odpowiedz 00

  Nie będzie.Świadczenie jest do 18 r.ż

 • jagon(2016-03-18 14:05) Odpowiedz 00

  Witam. Takie pytanka mam krótkie - techniczne. Jakie zaświadczenia trzeba dołączyć do wniosku ? Tzn ma to być zaświadczenie o dochodach z US, od pracodawcy czy wystarczy zwykłe oświadczenie ? Jakie dokumenty musi dołączyć do wniosku osoba bezrobotna ? Zaświadczenie z PUP, US czy oświadczenie ? Pozdrawiam

 • Basia(2016-04-04 21:30) Odpowiedz 00

  Czy we wniosku trzeba wpisać zwrot z podatku? Czy urząd sam uzyska taka informacje?

 • Aga(2016-06-24 18:01) Odpowiedz 00

  Witam.Składałam wniosek 11.04 i nadal nie mam decyzji i tym samym pieniędzy.Dzwoniąc do swojego urzędu otrzymałam informację że w tym momencie rozpatrywane są wnioski z pierwszego tygodnia kwietnia.Kiedy mogę liczyć na decyzję i pieniądze?Kiedy powinny być ostatecznie wypłacone?

 • marta(2016-03-09 10:20) Odpowiedz 00

  od 1 kwietnia

 • kama(2016-08-18 20:27) Odpowiedz 00

  Witam jak to jest w 2014 nie pracowałam zaczęłam prace w 2015 w październikui przyznano mi 500+ na 2 dzieci mimo że przekraczam 800 zł poniewaz przcuję . Czy mają prawo mi zatrzymać 500+ na pierwsze dziecko i czy będę musiała zwrócić pieniądze

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane