statystyki

Częściowa a całkowita niezdolność do pracy i ich konsekwencje dla pracownika

14.02.2016, 14:00; Aktualizacja: 17.02.2016, 09:52
Całkowita a częściowa niezdolność do pracy

Całkowita a częściowa niezdolność do pracyźródło: ShutterStock

Częściowa niezdolność do pracy polega na niezdolności do pracy w swoim zawodzie, a całkowita jest niezdolnością do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Reklama


Reklama


Jak i gdzie starać się o zaświadczenie o stopniu niezdolności do pracy? Do czego takie zaświadczenie uprawnia?

Orzeczenie o niezdolności do pracy jest niezbędnym warunkiem uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy zainteresowany występuje bezpośrednio do ZUS. Następnie jest wzywany do lekarza orzecznika ZUS na badanie, na podstawie którego lekarz stwierdza m.in. czy niezdolność do pracy ma charakter trwały czy czasowy, czy jest to niezdolność całkowita czy też częściowa.

Orzeczenie lekarza orzecznika stanowi dla ZUS podstawę do wydania decyzji o uprawnieniach do renty, której wysokość zależy także m.in. od okresów składkowych osoby zainteresowanej.

Jeśli ubezpieczony spełni warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy i uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, może otrzymać rentę szkoleniową, która jest przyznawana na okres 6 miesięcy (z możliwością przedłużenia do maksymalnie 36 miesięcy).

Osoba posiadająca orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez ZUS, ma możliwość wystąpienia z wnioskiem do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Na tej podstawie może korzystać z dodatkowych świadczeń i przywilejów takich jak ulgi w przejazdach PKP, PKS, komunikacją miejską, karty parkingowej potwierdzającej uprawnienia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych, ulgowych biletów do muzeów państwowych, rabatów na usługi telekomunikacyjne.

Jak i gdzie starać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności? Do czego takie zaświadczenie uprawnia?

O stopniu niepełnosprawności (znacznym, umiarkowanym, lekkim) orzeka się w stosunku do osób, które nie spełniają warunków do uzyskania świadczeń rentowych, tj. nie posiadają wymaganego okresu zatrudnienia lub okresu co do powstania niepełnosprawności, a chcą uzyskać prawne potwierdzenie statusu osoby niepełnosprawnej, umożliwiające korzystanie z przewidzianych dla nich świadczeń i przywilejów.

Aby uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności należy udać się z wnioskiem do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej (formularz do wniosku jest dostępny w siedzibie Zespołu i w Internecie). Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną oraz zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba zainteresowana. Po złożeniu kompletnej dokumentacji zainteresowany zostaje zawiadomiony o terminie posiedzenia, na którym zostanie dodatkowo przebadany przez lekarza – przewodniczącego składu orzekającego. Na tej podstawie wydawane jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Od decyzji negatywnej można się odwołać w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mają prawo do korzystania w życiu codziennym z pewnych ulg i uprawnień. Są one uzależnione od schorzenia i stopnia niepełnosprawności. Generalnie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może uprawniać m.in. do ulg w przejazdach PKP, PKS, komunikacją miejską, posiadania karty parkingowej potwierdzającej uprawnienia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych, ulgowych biletów do muzeów państwowych, rabatów na usługi telekomunikacyjne, odliczeń podatkowych, zwolnień z opłaty abonamentowej za radio i telewizję, przywilejów odnośnie czasu pracy i dodatkowych przerw.

Kancelaria Radców Prawnych Mamczarek i Migdalska

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

 • ZUS SRUS(2016-02-14 15:00) Odpowiedz 101

  zus tak leczy ze nikt prawie nie ma grupy, to dlatego drenujace firmy sprzatajace szukajace sprzataczy, ochrony za grosze, juz dzis pisze ze MILE WIDZIANE ORZECZENIE, BO ZUS DZIS MALO KOMU DAJE, NO CHYBA ZE SWOIM,

 • i(2016-04-14 12:50) Odpowiedz 40

  ta trzecia grupa to jjasno mowi jesli pracownik utracil zdolnosc zarobkowania w swym zawodzie ,to powinna byc taka sama jak zarobki w swym zawodzie ,a nie ochlapy poł wynagrodzenia ,jesli utracil wiadomo jes dla niego szkodliwa paca ,ale szkodliwego niema w rencie ,niema przywilejów ani w prac ,an w zus

 • Nie zgadzam się (2016-02-14 16:07) Odpowiedz 13

  "O stopniu niepełnosprawności (znacznym, umiarkowanym, lekkim) orzeka się w stosunku do osób, które nie spełniają warunków do uzyskania świadczeń rentowych, tj. nie posiadają wymaganego okresu zatrudnienia lub okresu co do powstania niepełnosprawności, a chcą uzyskać prawne potwierdzenie statusu osoby niepełnosprawnej, umożliwiające korzystanie z przewidzianych dla nich świadczeń i przywilejów." To nie jest prawdą. W ustawie or rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest mowa że osoba która ma rentę występuje do powiatowego / miejskiego zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności w celu ustalenia stopnia niepełnosprawności. ZUS także wydaje orzeczenia które są równoważne ze stopniem niepełnosprawności.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • nie do końca prawda(2016-02-14 16:13) Odpowiedz 01

  "O stopniu niepełnosprawności (znacznym, umiarkowanym, lekkim) orzeka się w stosunku do osób, które nie spełniają warunków do uzyskania świadczeń rentowych, tj. nie posiadają wymaganego okresu zatrudnienia lub okresu co do powstania niepełnosprawności, a chcą uzyskać prawne potwierdzenie statusu osoby niepełnosprawnej, umożliwiające korzystanie z przewidzianych dla nich świadczeń i przywilejów." Posiadanie renty nie wyklucza kogoś z możliwości starania się o grupę inwalidzką. o tym też mówi ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zus orzeka na potrzeby prewencji rentowej, ale można z orzeczeniem zus (jego decyzje są równoznaczne z grupami inwalidzkimi) udać się do powiatowego / miejskiego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności i wnioskować o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Ja jestem tego najlepszym przykładem. Z ZUS mam częściową niezdolność do pracy (równoważną z 3 grupą inwalidzką), natomiast z powiatowego centrum orzekania o niepełnosprawności Umiarkowany stopień (2 grupę inwalidzką, przez 5 lat miałem 1 grupę pomimo 3 z ZUS).

 • ki(2016-02-15 09:19) Odpowiedz 02

  Jak zwykle w Polsce zawsze musi być galimatias. Orzekanie o niepelnosprawnosci powino odbywać sie w pzry jednym zespole i to raczej w ZUS. Bo faktycznie często jest tak ,ze stopnie co do jednej osoby są rózne. na zdrowy rozum , w obu zespołach są lekarze. Jednen orzeka inaczej od drugiego , co stwarza paranoję do sześcianu. Znam osobę która w zespole d/s orzekania o niepełnospr. ma I gr , natomiast w ZUsie nie ma nic. To dopiero kuriozum . W krajach zachodnich takich idiotyzmów nie ma . Jest orzekany stopień niepelnosparwnosci w procetach i koniec nie trzeba tysiace zespołów ustanawiać . Na dzień dzisiejszy jest tysiace ludzi z takimi też pracuję co mają renty ,stopnie o niepełnosprawności na stałe a są ludzmi naprawdę zdrowymi. I to za tych inna grupa naprawdę chora przegrywa. A państwo nie widzi ,że wywala pieniądze na renty to raz , a drugie dofinansowuje do wynagrodzeń. Jestem tym stanem zbulwersowany. Żeby na tych wydawać innym trzeba zabrać.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane