statystyki

Krok po kroku: Jak dostać 1000 zł na dziecko?

07.02.2016, 16:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 18:50
dziecko, niemowlę

Na 1000 zł mogą więc liczyć niepobierające zasiłku macierzyńskiego studenci, rolnicy, bezrobotni (bez względu na rejestrację w Urzędzie Pracy) oraz osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych.źródło: ShutterStock

Od stycznia 2016 r. matki, które nie skorzystały z urlopu macierzyńskiego ani rodzicielskiego mogą starać się o przyznanie nowego świadczenia rodzicielskiego. Tak zwane "kosiniakowe" w wysokości 1000 złotych będzie im przysługiwało przez rok od urodzenia dziecka.

Reklama


Reklama


Na 1000 zł mogą więc liczyć niepobierające zasiłku macierzyńskiego studenci, rolnicy, bezrobotni (bez względu na rejestrację w Urzędzie Pracy) oraz osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych.

Rodzic po świadczenie może się zgłosić w ciągu 3 miesięcy od porodu. Jeżeli zrobi to w późniejszym terminie, świadczenie będzie mu przysługiwało od momentu złożenia wniosku.

Aby otrzymać świadczenie musisz wypełnić wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami:

Wniosek i załączniki do wniosku można złożyć drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego dostępnego na stronie https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup po ich uwierzytelnieniu bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Wnioski można składać także w formie papierowej w urzędzie gminy. Udając się do urzędu, pamiętaj aby zabrać ze sobą dowód osobisty.

Postępowanie w sprawie przyznania świadczeń rodzinnych kończy się wydaniem decyzji administracyjnej w terminie miesiąca od daty złożenia wniosku i skompletowania dokumentów. W przypadku konieczności przeprowadzenia szczegółowego postępowania wyjaśniającego termin załatwienia sprawy może ulec wydłużeniu.

Decyzję o przyznaniu świadczenia otrzymasz tą samą drogą, którą składałeś wniosek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • po pierwsze(2016-02-07 16:43) Odpowiedz 23

  najpierw trzeba znaleźć faceta co zrobi dziecko

 • Asia6(2016-02-08 13:38) Odpowiedz 10

  Czy kosiniakowe 1000 zl nalezy sie gdy ojciec pracuje na umoweo prace a matka jest bezrobotna ?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • A(2016-02-08 21:50) Odpowiedz 10

  Czy marka która prowadzi działalnośc gosp. rownież moze sie starać o takie świadczenie, czy jest z niego wykluczona?

 • Mycha(2016-02-08 13:49) Odpowiedz 00

  Czy ktos potrafi wlasnie na pytanie Asia6 odpowiedziec tez jestem ciekawa a moze ktos taki wniosek skladal gdy ojciec pracuje na umowe o prace a matka jest bezrobotna.Czy wtedy kosiniakowe sie nalezy?

 • Asia6(2016-02-08 14:57) Odpowiedz 00

  Magd55 Czy jest to pewna informacja. Przepraszam ze naciskam ale umowa smieciowa konczy mi sie w czerwcu( bez przedluzenia) w sierpniu rodze a panie w urzedach mowia ze jak zloze wniosek to rozpatrza.A niepewnisc mnie zabija.Napisalam do mpips ale mi nie odpisali.Dzieki za informacje.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane