statystyki

Kiedy i jakich świadczeń rodzinnych nie można połączyć

autor: Michalina Topolewska04.02.2016, 18:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 11:44
dziecko, niemowlę

Czy trzeba wybrać jedno ze świadczeń?źródło: ShutterStock

Jeżeli po urodzeniu dziecka mamy prawo do 1 tys. zł miesięcznie, a jest ono niepełnosprawne, to nie możemy jednocześnie uzyskiwać dodatkowej pomocy z tytułu opieki nad maluchem

Reklama


Czy matka i ojciec otrzymają wsparcie

Czytelniczka urodziła 3 stycznia br. bliźnięta. Zarówno ona, jak i jej mąż są bezrobotni. Czy każde z nich może otrzymywać świadczenie rodzicielskie?

NIE

Co do zasady świadczenie rodzicielskie, które jest skierowane do osób niemających prawa do zasiłku macierzyńskiego, przysługuje matce dzieci. Ojciec może pobierać wsparcie tylko w określonych sytuacjach. Zalicza się do nich śmierć matki, porzucenie dziecka lub dobrowolne skrócenie przez nią okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, o ile otrzymywała je przez minimum 14 tygodni. Ponadto niezależnie od tego, ile dzieci urodzi w trakcie jednego porodu, może być przyznane tylko jedno świadczenie w wysokości 1 tys. zł. W związku z przyjściem na świat wieloraczków wydłuża się jedynie okres jego wypłacania, który przy bliźniętach wynosi 65 tygodni, a maksymalnie jest to 71 tygodni przy pięciorgu i większej liczbie potomków pochodzących z jednej ciąży. To wszystko oznacza, że nie jest możliwe jednoczesne pobieranie świadczenia rodzicielskiego przez oboje rodziców na każde z dzieci oddzielnie (również gdyby mieli tylko jednego potomka i byli bezrobotni).

Podstawa prawna

Art. 17c ust. 1–3 i 8 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).

Czy trzeba wybrać jedno ze świadczeń

Pani Ewa urodziła trzy lata temu niepełnosprawne dziecko. Opieka nad nim uniemożliwiła jej powrót do pracy, dlatego z niej zrezygnowała i ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne. Teraz jest w ciąży z drugim dzieckiem, które ma przyjść na świat na początku marca. Ponieważ nie jest nigdzie zatrudniona, mogłaby otrzymywać po jego urodzeniu świadczenie rodzicielskie. Czy będzie musiała zdecydować się na jedną z form wsparcia?

TAK

Zgodnie z przepisami przy zbiegu prawa do świadczenia rodzicielskiego i świadczenia pielęgnacyjnego nie można otrzymywać obydwu z nich równocześnie. Trzeba wybrać jedno z nich. Jest to dobrowolna decyzja matki, która powinna się zastanowić, która forma wsparcia będzie dla niej korzystniejsza. Ze względu na wysokość oraz dłuższy okres pobierania lepszym rozwiązaniem jest dalsze pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego, które wynosi 1,3 tys. zł miesięcznie i jest wypłacane na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Ze względu na zakaz kumulowania pomocy finansowej niemożliwe jest też pobieranie obydwu świadczeń, gdyby urodzone właśnie dziecko miało dysfunkcję zdrowotną. W takiej sytuacji również trzeba dokonać wyboru.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (2)

  • opikunki doroslych niepelnosprawnych.(2016-02-04 20:28) Zgłoś naruszenie 20

    dajcie nareszcie swiadczenie pielegnacyjne dla opiekunuw doroslych nielenosprawnych.

    Odpowiedz
  • Anna2163(2016-02-11 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    To chore czyli matki które mają dziecko niepełnosprawne już nie mogą rodzić nawet zdrowe dzieci? Wszystkim się należy jak nie rodzicielskie to macierzyńskie tylko nie nam. Zapomniano tylko że w ustawie o świadczenia rodzicielskie pisze że na to samo dziecko nie może być zbiegu dwóch świadczeń. Przecież praktycznie całe pieniądze idą na chore dziecko i co z tego mamy też wychowywać młodsze? A może PO zamieni się z nami rolami i zobaczymy co zrobią oni. Mam nadzieje że PiS to poprawi bo tak nie może być.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane