statystyki

Tysiąc złotych na dziecko: Brak kryterium dochodowego powoduje problemy. Rodzice masowo zgłaszają się po świadczenie

autor: Michalina Topolewska03.02.2016, 07:36; Aktualizacja: 15.02.2016, 19:03
dziecko, niemowlę

Wprowadzone od początku 2016 r. świadczenie rodzicielskie przysługuje matkom, które są bezrobotne (nie muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy), studiują, pracują na umowach cywilnoprawnych i nie mają szans na pieniądze z ZUS.źródło: ShutterStock

Brak kryterium dochodowego powoduje, że prawie wszystkie osoby ubiegające się o świadczenie rodzicielskie je otrzymują. Duże miasta przyjęły już po kilkaset wniosków.

Reklama


Reklama


Rodzice masowo zgłaszają się po specjalne świadczenie wypłacane w sytuacji, gdy nie mają oni prawa do zasiłku macierzyńskiego – wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy w ośrodkach pomocy społecznej. Wskazują one, że nowa forma wsparcia finansowego rodzin cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na kwotę (1000 zł), lecz także dlatego, że ubieganie się o nią nie jest tak skomplikowane jak w przypadku zasiłku rodzinnego. Z kolei to, że nie jest zależna od dochodu, powoduje, że sporadycznie wydawane są decyzje odmowne.

Osoby uprawnione do świadczenia rodzicielskiego

Osoby uprawnione do świadczenia rodzicielskiego

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mało ograniczeń

Wprowadzone od początku 2016 r. świadczenie rodzicielskie przysługuje matkom, które są bezrobotne (nie muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy), studiują, pracują na umowach cywilnoprawnych i nie mają szans na pieniądze z ZUS. Zamiast tego budżet państwa finansuje im 1 tys. zł miesięcznego wsparcia przez 52 tygodnie od urodzenia dziecka lub dłuższy okres, jeśli w trakcie jednego porodu przyszły na świat wieloraczki.

Mimo że świadczenie obowiązuje dopiero od miesiąca, to wniosków o jego przyznanie jest bardzo dużo. Na przykład w Lublinie i Gdańsku wpłynęło w ciągu miesiąca 531 i 445 formularzy. Są one sukcesywnie rozpatrywane i do tej pory wydanych zostało odpowiednio 399 i 171 decyzji umożliwiających uzyskiwanie świadczenia rodzicielskiego. Z kolei w Bytomiu i Toruniu złożonych zostało 362 i 301 wniosków. Na ich podstawie wydano już 271 i 245 pozytywnych decyzji.

– Duże zainteresowanie świadczeniem mnie nie dziwi. Urodzenie dziecka zawsze wiąże się ze wzrostem wydatków, a kwota wsparcia jest znacząca. Do tej pory w sytuacji, gdy kobiety nie miały pracy lub nie były zatrudnione na etacie, mogły liczyć tylko na jednorazowe becikowe – ocenia Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, gdzie na 200 złożonych wniosków przyznano już 162 świadczenia.

Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Katowicach, dodaje, że wśród osób, które teraz zgłaszają się po wsparcie, dominują matki dzieci urodzonych jeszcze przed 1 stycznia 2016 r. One bowiem też mogą otrzymywać 1 tys. zł za okres od początku 2016 r. do momentu, aż ich potomek skończy rok.

Gminy zwracają też uwagę, że wydają bardzo mało decyzji odmownych. W Gdyni do tej pory było tylko jedno takie rozstrzygnięcie na 167 pozytywnych. W Częstochowie – cztery na 160, zaś w Zielonej Górze żadnego (tam przyznano 145 świadczeń). – Jest to związane z tym, że świadczenie jest niezależne od kryterium dochodowego, nie mają więc znaczenia zarobki ojca. W zasadzie najważniejszą przesłanką negatywną jest wyłącznie uprawnienie rodzica do zasiłku macierzyńskiego – podkreśla Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń rodzinnych MOPS we Wrocławiu. I dodaje, że nie ma przeszkód do przyznania wsparcia, gdy matka ma rentę, np. socjalną, lub otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych. Chociaż w tym drugim przypadku otrzyma je w wysokości stanowiącej różnicę między 1 tys. zł a kwotą zasiłku.

Kontrowersyjna opieka

Brak kryterium dochodowego powoduje też, że rozpatrywanie wniosków nie jest skomplikowane i nie zajmuje gminom wiele czasu. Natomiast niektóre z nich mają pewne wątpliwości dotyczące tego, czy świadczenie należy się matkom studiującym w trybie dziennym. – W ustawie jest zapis mówiący o tym, że 1 tys. zł nie należy się, jeżeli koliduje to ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Nasz radca prawny uznał, że studia mogą stanowić taką przeszkodę i powinna być wydana decyzja odmowna – informuje Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń MOPS w Płocku. Dodaje jednak, że czeka na odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do którego wystąpiła o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

– Ja nie widzę przeszkód do przyznawania świadczenia studentkom. Są one tą grupą matek, która ma na nowych przepisach skorzystać – uważa Natalia Siekierka z wrocławskiego MOPS.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • A(2016-02-03 10:51) Odpowiedz 4014

  Ustawą 500 + w obecnej formie jest dla wielu krzywdząca, i niesprawiedliwa. Wg mnie nawet bezprawna, bo jakim prawem samotna matka ma ze swoich podatków dokładać do dzieci z pełnych rodzin? Czy jej wina polega na tym, że pracuje ( i przekracza te 800 zł), w odróżnieniu od licznej rzeszy siedzących w domu i produkujących kolejne dzieci współobywateli? Nie przemawiają do mnie argumenty, że ich dzieci, to w przyszłości będą zasilać ZUS oraz budżet, bo skoro ich rodzice NIC NIE ZASILAJĄ, A TYLKO BIORĄ, TO DZIECI TEŻ BĘDĄ ROBIĆ TO SAMO. Już nie mówię o tych pracujących na czarno (niepłacących żadnych podatków), których to w Polsce jest krocie. Potrafią wybudować dom, a zarazem pobierać zasiłki. Najgorzej w tym kraju mają ci, co nie kombinując uczciwie pracują i mają tyle dzieci na ile ich stać.

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • 500 + zero racjonalizmu(2016-02-03 12:10) Odpowiedz 332

  Ludzie mają problem żeby dostać się z chorym dzieckiem do lekarza. Do specjalistów typu kardiolog, dziecięcy okulista czeka się od 7 miesięcy do ponad roku. Czyli dziecko, mające problemy ze wzrokiem ma chodzić w takim stanie do szkoły i nikogo to nie obchodzi. Państwo nie jest w stanie zapewnić opieki zdrowotnej dzieciom już narodzonym, a co dopiero gdy ich przybędzie?! Dlatego rozdawnictwo 500+ a konto rodzenia dodatkowych dzieci w kraju, gdzie nie ma podstawowych warunków dla utrzymania prawidłowego rozwoju dziecka, jest bez sensu. Odpowiedzialni rodzice i tak nie zdecydują się na zwiększenie ilości dzieci, natomiast patologia i kombinatorzy, zdecydowanie tak.

 • er(2016-02-03 13:07) Odpowiedz 273

  Nie mogę... Rząd miesiąc w miesiąc zabiera ludziom ponad połowę ciężko zarobionych pieniędzy, a teraz łaskawie "da pińcet"... Przestańcie ludzi okradać, dajcie im zarobić, to stać ich będzie na drugie, piąte i nawet dziesiąte dziecko!

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • brak słów, porażka!(2016-02-03 16:29) Odpowiedz 258

  Starsza Pani, rzeczniczka PIS na pytanie dlaczego ustawa pomija matki , samotnie wychowujące dzieci, powiedziała, że życzy im STABILIZACJI. Takich chamsko- bezczelnych wypowiedzi w stosunku do kobiet , samotnie dźwigających ciężar wychowywania dziecka, należy się wstydzić! . Przykro,że osobie aspirującej do bycia rzeczniczką rządzącego ugrupowania zabrakło zwykłej ogłady i wiedzy co wypada mówić publicznie, a czego nie wypada. Jednym słowem, szkoda że osoba z tak niekomplikowanymi wypowiedziami będzie żyła kosztem podatniczek, jednocześnie pouczając ich jak mają żyć i ile rodzic dzieci, zamiast podziękować tym zapracowanym kobietom, że radzą sobie nawet w pojedynkę. Przydałoby się takie osobie poznać nie życie partyjne ,tylko życie zwykłego człowieka w Polsce, które jest b ciężkie.

 • A(2016-02-03 10:52) Odpowiedz 2111

  Ustawą 500 + w obecnej formie jest dla wielu krzywdząca, i niesprawiedliwa. Wg mnie nawet bezprawna, bo jakim prawem samotna matka ma ze swoich podatków dokładać do dzieci z pełnych rodzin? Czy jej wina polega na tym, że pracuje ( i przekracza te 800 zł), w odróżnieniu od licznej rzeszy siedzących w domu i produkujących kolejne dzieci współobywateli? Nie przemawiają do mnie argumenty, że ich dzieci, to w przyszłości będą zasilać ZUS oraz budżet, bo skoro ich rodzice NIC NIE ZASILAJĄ, A TYLKO BIORĄ, TO DZIECI TEŻ BĘDĄ ROBIĆ TO SAMO. Już nie mówię o tych pracujących na czarno (niepłacących żadnych podatków), których to w Polsce jest krocie. Potrafią wybudować dom, a zarazem pobierać za

 • Ewa(2016-02-03 12:32) Odpowiedz 203

  Gdzie są te konsultacje, skoro na forach wiele osób mających jedno dziecko przedstawia swoje racje. Zamieńmy te 500+ na 350+ i przyznajmy je wszystkim dzieciom. Ubędzie pracy papierkowej dla urzędników związanej z udawadnianiem swoich zarobków i kombinowania jak tu nie przekroczyć progu dochodowego 800 zł jak się ma w granicach 801-820 zł lub 1201-1220zł.

 • zenek(2016-02-03 13:45) Odpowiedz 166

  a najlepsze w tym jest to, że pierwsze w kolejce ustawiają się kobiety żyjące z facetów. mój kolega jeszcze w zeszłym roku mówił, że już go przeraża ta liczba butów, na którą jego żona przeznaczy owe 500 zł bo on by wolał sobie jakieś trunki za to kupić i jeszcze się śmiał z tych apeli do społeczeństwa, że jak ktoś ma pieniądze to, żeby nie wyciągał ręki po te 500 zł

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • tylko polska krew(2016-02-03 17:40) Odpowiedz 83

  A srule w bankach zacierają rynce bo zarobią na idiotach polskich. Biznes wygląda tak dostajesz pińset oddajesz tysiaka. Bedzieta bide klepać za kilka lat, a PiS będzie spijał szampana na Karaibach

 • Inspektor Inspektorów.(2016-02-04 11:52) Odpowiedz 71

  Nie ten jest winny co bierze a ten co rozdaje niemądrze i to nie swoje.

 • a co z rolnikami(2016-02-04 08:08) Odpowiedz 72

  Tutaj chodzi przede wszystkim o pomoc dla rolników, którzy mają po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie dochodu, ale mieszają z rodzicami i są liczeni jako odrębna rodzina bez dochodów, bo mamusia z tatusiem jeszcze gospodarki nie przekazali i szybko nie przekaż, jeśli takie pieniądze będą im rozdawane. Składki KRUS płacą grosze, a wszystko im się należy: i zasiłek rodzinny i becikowe i 1000 zł/ mies i 500+. Chore jest to państwo, bo pomaga bogaczom, zamiast skupić się na naprawdę biednych rodzinach. Ja płacę ogromne podatki i nic mi się nie należy. Kocham Cię mój kraju - Polsko!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane