statystyki

Wróblewska: Nie wszyscy są złodziejami

autor: Urszula Wróblewska28.01.2016, 07:31; Aktualizacja: 28.01.2016, 08:54
Urszula Wróblewska

Urszula Wróblewskaźródło: DGP

Na wzroście gospodarczym zależy każdemu rządowi, bez względu na to, czy u steru władzy jest lewica, prawica, czy ugrupowanie z tzw. środka. O tym, że polska gospodarka ma się dobrze i będzie się dalej rozwijać, zapewniają także obecni ministrowie. Tylko czy ten stan uda się utrzymać? Otóż patrząc na ostatnie poczynania zwycięskiego ugrupowania, nie jest to już takie pewne. Bo jak do tej pory działania rządu i wspierających go posłów skupiają się na dokręcaniu – i to w ekspresowym tempie – śruby pracodawcom. O ile duże firmy przetrzymają nowe, ekspresowo wprowadzane obowiązki i daniny, to te mniejsze mogą zniknąć. Wtedy zapowiadany wzrost gospodarczy zostanie tylko sennym marzeniem, bo jak nie patrzeć, decyduje o nim przede wszystkim kondycja firm.

Reklama


Reklama


Nie neguję potrzeby uregulowania pod względem płacowym sytuacji zleceniobiorców, nie neguję potrzeby niezapowiedzianych kontroli we wszystkich firmach, niepokoi mnie jednak sposób, w jaki dąży się do tego celu. A raczej to, że państwo zdaje się postrzegać przedsiębiorców wyłącznie jako cwaniaków i oszustów, którzy wszelkimi dostępnymi sposobami starają się obniżyć swoje koszty. Zapewne są i tacy, ale nie wszyscy. Dlaczego mają oni płacić za grzechy innych? Dlaczego wrzuca się ich do jednego worka? Nie rozumiem też, jak można narzucać firmom i ich partnerom – czytaj: samozatrudnionym – nowych zasad współpracy.

Jeszcze bardziej niepokoi mnie to, że Państwowa Inspekcja Pracy nagle wprowadza nowe zasady kontrolowania firm usługowych, choć ma świadomość, że zarówno przepis, jak i orzecznictwo są niejednoznaczne. Jeśli państwowy organ wykorzystuje swoją silniejszą pozycję w relacjach z przedsiębiorcami, to nie jest to najlepsza wróżba na przyszłość. Droga na skróty nigdy nikomu nie wyszła na dobre. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że zapędy rządu i podległych mu organów ostudzą partnerzy społeczni, o ile ich głos zostanie wysłuchany.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • anteQ(2016-01-28 08:34) Odpowiedz 30

  Nie kontrolujemy kierowców na drodze. Przecież większość jest trzeźwa. :-)

 • tadeusz(2016-01-28 18:20) Odpowiedz 10

  Wróblewska: Nie wszyscy są złodziejami -TO PRAWDA-SĄ TEŻ OKRADANI CZYLI MY OBYWATELEIII RP.

 • aaaa(2016-01-29 18:46) Odpowiedz 00

  a mnie nie pokoi KNF osoby tam pracujące już dawno powinny być zwolnione dla dobra nas wszystkich

 • Bert(2016-01-30 23:04) Odpowiedz 00

  Na podatkach i na składkach kantuje ~90% przedsiębiorców krajowych i ~60% zagranicznych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane