statystyki

Zobacz, jakie propozycje zmian zgłoszono do 500 zł na dziecko

autor: Michalina Topolewska19.01.2016, 07:19; Aktualizacja: 19.01.2016, 07:28
Dziecko, pieniądze

Będzie kryterium ograniczające dostęp do świadczenia osobom o najwyższych dochodach?źródło: ShutterStock

Do końca tygodnia potrwają konsultacje projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Reklama


Reklama


Na podstawie tej ustawy gminy będą wypłacać rodzicom świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego, a tym o dochodach nieprzekraczających 800 zł lub 1200 zł również na pierwszego potomka.

Zarówno na pierwszym etapie zakończonych już uzgodnień międzyresortowych, jak i tych obecnych, w których biorą udział partnerzy społeczni, samorządy i zainteresowane tym osoby, duże kontrowersje budzą zwłaszcza dwie kwestie.

Pierwsza z nich to wprowadzanie lub nie dodatkowego kryterium, które ograniczałoby dostęp do świadczenia wychowawczego osobom o najwyższych dochodach. Drugim spornym problemem jest przewidziane w projekcie wyłączenie 500 zł z kategorii dochodów przy ubieganiu się o inne świadczenia, np. zasiłki rodzinne, z pomocy społecznej czy dodatki mieszkaniowe. Przeciwnicy tego rozwiązania argumentują, że kumulacja różnych form wsparcia będzie zniechęcać do podejmowania pracy i doprowadzi do tego, że wiele rodzin będzie się utrzymywać z takiego źródła dochodu.

– Docierają do nas zastrzeżenia w tej sprawie i będziemy je mieć na uwadze – podkreśla Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Dodaje, że zgodnie z harmonogramem projekt na początku lutego powinien trafić na posiedzenie rządu, a wypłata świadczeń ma ruszyć od kwietnia 2016 r. 

Autor stanowiska do projektu

Najważniejsze uwagi, zastrzeżenia i propozycje zmian w projekcie

Informacja Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo Finansów

Wprowadzenie drugiego kryterium dochodowego, tak aby 500 zł nie otrzymywały zamożne rodziny.

Przyznawanie gminom dotacji na obsługę zadania w wysokości 30 zł za decyzję zamiast 2 proc. z pieniędzy przeznaczonych na wypłatę świadczenia wychowawczego.

Górne kryterium nie jest zasadne, ponieważ oszczędności z tego tytułu przy progu wynoszącym np. 5 tys. zł wyniosłyby 81 mln zł, czyli prawie tyle samo co koszty administracyjne związane z weryfikacją wniosków pochodzących od 2,7 mln rodzin (koszt ok. 76 mln zł).

Gminy otrzymają 2 proc. dotacji, co jest kwotą zabezpieczającą wydatki na obsługę nowego świadczenia.

Ministerstwo

Rozwoju

Potrzeba uporządkowania całego systemu świadczeń kierowanych do rodzin.

Zrezygnowanie z wymogu tworzenia odrębnej komórki organizacyjnej w gminie, która zajmie się obsługą 500 zł.

Projekt nie wprowadza żadnych zmian w zakresie zasad przyznawania innych świadczeń.

Gminy nie będą miały obowiązku wydzielania odrębnych struktur do wypłaty nowej formy wsparcia.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Przekazywanie 500 zł na osobne konto bankowe i możliwość wydawania ich na wybrane produkty przeznaczone dla dzieci, np. ubrania, kosmetyki, żywność.

Rodzic powinien otrzymywać wsparcie w formie pieniężnej, bo najlepiej wie, na jakie potrzeby rodziny należy je przeznaczyć. Ewentualnemu arnotrawieniu środków ma zapobiegać wywiad środowiskowy i możliwość przyznania świadczenia w formie rzeczowej.

Rządowe Centrum Legislacji

Doprecyzowanie definicji pierwszego dziecka, aby nie wykluczała z możliwości ubiegania się o wsparcie rodzin z jednym potomkiem.

Pierwszym dzieckiem w rodzinie będzie jedyne lub najstarsze, które nie skończyło 18 lat. Gdy będzie to dotyczyć wieloraczków, rodzic sam wskaże, które z nich będzie uznane za pierwszego potomka.

Rzecznik praw dziecka

Świadczenie wychowawcze bez kryterium dochodowego już na pierwsze dziecko.

Umożliwienie uzyskiwania świadczenia na dziecko, które ma 18 lat i dalej się uczy.

Wypłacanie 500 zł na młodsze dziecko, w sytuacji gdy z racji skończenia przez starszego 18 lat staje się pierwszym dzieckiem.

Przyznawanie świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko zwiększyłoby koszty dla budżetu państwa o 19 mld zł, a celem rządowego programu jest zachęcanie rodzin do posiadania więcej niż jednego dziecka. Wypłacanie 500 zł na pełnoletnich potomków również zwiększy koszty ustawy. Rodzice mogą natomiast wliczać dziecko powyżej 18 lat do rodziny, co obniży dochód w przeliczeniu na jednego jej członka i ułatwi uzyskanie wsparcia na młodsze (pierwsze).

Konfederacja Lewiatan

Przyznawanie świadczenia wychowawczego nie na drugie, ale dopiero trzecie i kolejne dziecko (bez kryterium dochodowego).

Włączenie 500 zł do grupy świadczeń rodzinnych, co pozwoli na obniżenie kosztów administracyjnych jego przyznawania.

Wliczanie nowej formy wsparcia do dochodu na potrzeby przyznawania pomocy społecznej.

Ze względu na to, że 53 proc. rodzin ma tylko jedno dziecko, 500 zł ma wspierać ich w podejmowaniu decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci i tym samym prowadzić do upowszechnienia modelu rodziny 2 +2 oraz 2 + 3.

BCC

Uwzględnienie górnej granicy kryterium dochodowego przy drugim i kolejnym dziecku. Przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób środków na rozwój usług opieki i wsparcie powrotu matek na rynek pracy.

Wprowadzanie kolejnego kryterium zwiększy koszty obsługi poprzez konieczność weryfikacji wniosków pod kątem wysokości dochodu od 2,7 mln rodzin.

Forum Związków Zawodowych

Rozważenie progu dochodowego przy drugim i kolejnym dziecku.Przyznawanie 500 zł na dziecko, które skończy 18 lat.

Wprowadzenie drugiego progu nie znajduje uzasadnienia ze względu na niewielkie oszczędności w porównaniu z kosztami.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Nieuwzględnianie 500 zł jako dochodu przy ubieganiu się o inne świadczenia będzie prowadzić do kumulacji wsparcia i obniżać chęć do podejmowania pracy.

Zorganizowanie uporządkowanego i spójnego systemu wspierania rodzin.

Rządowy program ma wspierać rodziny, a nie dezaktywizować je zawodowo.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • fadaf(2016-01-19 12:22) Odpowiedz 153

  Jedynak to też dziecko, Polak i też ważny demograficznie. Ten projekt nie jest pro rodzinny on dzieli dzieci, rodziny itp. Rządzący lubią dzielić, wtedy łatwiej narzucić im swoją wolę. Do "matki" - czy tak dobrze znasz sytuację rodzin wielodzietnych? Każdy ma swoje problemy

 • Ewa(2016-01-19 15:18) Odpowiedz 144

  Dziwne , że na pierwsze często jedyne dziecko jest próg podatkowy .przecież to właśnie te rodziny powinny otrzymać WSPARCIE , ABY ŁATWIEJ MOGŁY SIĘ DECYDOWAĆ SIĘ NA DRUGIE DZIECKO.

 • matka (2016-01-19 11:53) Odpowiedz 113

  Oburza mnie zapis o dopłacie jedynie na drugie niepełnoletnie dziecko - w sytuacji gdy rodzice podchowanego jedynaka ( 50 % rodziców )którzy z powodów finansowych chcieliby starać się o drugie dziecko dostaną pomoc jedynie do 18-tki jego starszego rodzeństwa (u mnie max 2-3 lata) - nie podejmą takiej decyzji. To znacznie obniży prorodzinny sens ustawy i nie spowoduje przyrostu wśród roczników wyżu lat 80-tych. Natomiast otrzymujące wydatną pomoc wielodzietne rodziny tez nie mogą się w nieskończoność powiększać. Kasa wypłynie a widocznego efektu i tak nie będzie. Lepiej byłoby zainwestować w powszechnie dostępne i niezatłoczone żłobki i przedszkola.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Gothy(2016-01-19 14:15) Odpowiedz 108

  Nie da się wszystkim dogodzić. Co by nie zrobili i tak, zawsze będzie ktoś krytykował. Zawsze będzie ktoś niezadowolony.

 • ana(2016-01-19 23:54) Odpowiedz 72

  tak zaczarują że dostana tylko nieliczni a hasło nadal będzie grzmiało NA KAZDE DRUGIE!!!!!!!!!!Oszustwo...nawet jak nie przysługuje 18latkowi to wsparcie to dlaczego młodsze rodzeństwo jest liczone od poczatku???????czyz rodzice nie dali juz kilku podatników...jeżeli rząd tak własnie na to patrzy????

 • mela(2016-01-19 23:59) Odpowiedz 60

  no to najlepiej teraz sie rozwieśc i przy trójce dzieci mozna z rodzinnym i socjalem oraz mieszkanówka wyciagnąc ok.1700 zł...to tyle zarabiam po 20 latach pracy w budżetówcepłaca za nianie i przedszkola będe miała mniej niz mama ,która spokojnie zajmnie sie tylko dziećmi

 • Ula(2016-01-22 10:47) Odpowiedz 41

  Dziwna ta pomoc. Niby jest a tak naprawdę jej nie będzie. Dzielenie rodziców na lepszych i gorszych ( bez obrazy ), na biedniejszych i tych bogatszych, z jednym dzieckiem i wielodzietnych. Co to ma być? Pomoc? Ani się nie obejrzymy a będziemy w kraju coraz bardziej podzieleni. Pomysłami i przepisami, które godzą w funkcjonowanie polskiej rodziny. Nie ma dzieci lepszych i gorszych. Dzieci są naszą przyszłością i kiedyś to one będą decydować o losach naszego kraju. To nie jest pusty slogan. To jest fakt. WSZYSTKIE DZIECI SĄ PRZYSZŁOŚCIĄ NASZEGO KRAJU. Pozdrawiam.

 • ada(2016-01-20 19:49) Odpowiedz 41

  straszne jeśli chodzi o samotne matki z jednym dzieckiem.one tez nie dostaną 500zł?

 • Ew(2016-01-21 08:04) Odpowiedz 20

  Bony? Naprawdę? Przecież to zakłóci wolny rynek. Obserwuję górników - realizują bony na mięso tylko w wybranych sklepach. W tych sklepach ceny są wyższe o 30 procent niż w innych sklepach. Bo i tak tu górnik tylko może zrealizować bon, więc nie ważne, że cena jest wyższa niż gdzie indziej. I tak górnik kupi. Jestem przeciwko bonom.

 • mańka(2016-02-04 23:00) Odpowiedz 20

  Moim zdaniem każde dziecko powinno otrzymać 500zł bez żadnego kryterium dochodowego, natomiast powinien być wprowadzony jeden podstawowy warunek - co najmniej jedno z rodziców zatrudnione na umowę wtedy byłaby mobilizacja do znalezienia i podjęcia pracy przez rodzica a nie odpychanie od niej.

 • ppp(2016-01-19 13:24) Odpowiedz 21

  A czy alimenty będą doliczane do dochodu?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Matka(2016-02-02 20:03) Odpowiedz 20

  To jest śmieszne. Mam jedno dziecko (2lata) i ze względu na to, że nie mam go z kim zostawić na razie nie pracuję i nie mam żadnych dochodów. Pracuje tylko mój mąż, który zarabia niewiele, ale jeśli ubiegając się o 500 zł mam podać dochody za 2015 r., kiedy jeszcze pobierałam zasiłek dla bezrobotnych, to dochód na osobę wynosił 802 zł czyli nie kwalifikujemy się do otrzymania pomocy. A ludzie bogaci posiadający więcej niż jedno dziecko tę pomoc otrzymają. To komu ten rząd pomaga?! Ja chciałabym mieć drugie dziecko, ale na razie mnie na to niestać. A jeśli zmienię się rządzący to może zechcą zlikwidować tę formę pomocy. Paranoja!

 • normalny(2016-01-19 08:15) Odpowiedz 18

  Pisałem już kilkakrotnie. Największe korzyści dla wszystkich byłby zapis aby za te kwoty można byłoby kupować tylko towary POLSKIE. POPYT WEWNĘTRZNY. Od razu znalazło się wiele krytykantów. Technicznie w różny sposób można to zorganizować. Polski bank generuje karty płatnicze (za darmo gdyż i tak mu się opłaca, ogromna ilość użytkowników obraca pieniążkami). Może bony. Funkcjonują już karty dużej rodziny... Zawsze się znajdzie margines oszustów - jak wszędzie w policji, wśród sędziów itd... Druga sprawa to nie mnożyć różnych rodzajów zasiłków i świadczeń, nie będzie jeden ale konkretny bez potrzeby zatrudniania dodatkowej rzeszy urzędników do obsługi.

 • kijki. (2016-02-06 22:30) Odpowiedz 10

  To kłamstwo te 500 zł . A jeśli nie to patologia się powiększy

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • normalny(2016-01-19 10:24) Odpowiedz 05

  Pisałem już kilkakrotnie. Największe korzyści dla wszystkich byłby zapis aby za te kwoty można byłoby kupować tylko towary POLSKIE. POPYT WEWNĘTRZNY. Od razu znalazło się wiele krytykantów. Technicznie w różny sposób można to zorganizować. Polski bank generuje karty płatnicze (za darmo gdyż i tak mu się opłaca, ogromna ilość użytkowników obraca pieniążkami). Może bony. Funkcjonują już karty dużej rodziny... Zawsze się znajdzie margines oszustów - jak wszędzie w policji, wśród sędziów itd... Druga sprawa to nie mnożyć różnych rodzajów zasiłków i świadczeń, nie będzie jeden ale konkretny bez potrzeby zatrudniania dodatkowej rzeszy urzędników do obsługi.

 • tom(2016-01-19 14:30) Odpowiedz 00

  I wakacje dla dzieci w Polsce

 • XYZ(2016-01-20 19:03) Odpowiedz 00

  800 - 1200 zł ale netto czy brutto??

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane