statystyki

Delegacje: Kryterium obrotu nie jest jedynym przy oskładkowaniu pracownika

15.01.2016, 07:56; Aktualizacja: 15.01.2016, 11:07
podróż, biznes, młodzi

Obrót jest jednym z kryteriów służących weryfikacji, czy działalność jest normalnie prowadzona w państwie delegującym, a nie ogranicza się wyłącznie do zarządzania o charakterze czysto administracyjnymźródło: ShutterStock

Listopadowy wyrok Sądu Najwyższego i najnowsze stanowisko resortu pracy wskazują, że obrót krajowy przedsiębiorstwa nie może być uznawany za najważniejszą przesłankę podlegania pracowników delegowanych polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego.

Reklama


Reklama


Sąd Najwyższy w wyroku z 18 listopada 2015 r. (sygn. akt II UK 100/14) uznał, że przy ocenie, czy pracownicy delegowani powinni podlegać polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, ZUS nie może opierać się wyłącznie na kryterium obrotu firmy wysyłającej ich za granicę.

Orzeczenie to jest postrzegane przez przedsiębiorców delegujących pracowników do UE jako niezwykle istotne. Dlaczego? Otóż SN odniósł się w nim do jednej z najbardziej problematycznych przesłanek, od których zależy możliwość pozostania pracownika delegowanego w polskim systemie ubezpieczeń społecznych i opłacania za niego składek do ZUS. Chodzi o okoliczność „normalnego prowadzenia działalności” w danym państwie, przewidzianą w art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE z 2004 r. L 166, s. 1; dalej również: rozporządzenie podstawowe). Jest ona jednym z warunków podlegania pracownika delegowanego ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego w tym państwie, z którego zostaje wysłany, a nie w tym, w którym wykonuje pracę.

Kryterium obrotu jest zaś używane przez instytucje unijne przy interpretacji przepisów – choć wprost z nich nie wynika – a służy właśnie do ustalenia, czy firma delegująca normalnie prowadzi swoją działalność w państwie członkowskim, z którego wysyła pracownika i w którym ma swoją siedzibę. Komisja Administracyjna ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego wskazuje, że jego stosowanie ma polegać na porównaniu obrotów przedsiębiorstwa osiąganych w państwie wysyłającym i w państwie zatrudnienia w danym okresie. RAMKA 1


Pozostało jeszcze 92% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane