statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Będzie podwójna pomoc za opiekę w rodzinie

autor: Michalina Topolewska12.01.2016, 07:42; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:46
Na zmianie zyskają nie tylko opiekunowie mający minimum dwoje niepełnosprawnych dzieci

Na zmianie zyskają nie tylko opiekunowie mający minimum dwoje niepełnosprawnych dzieciźródło: ShutterStock

Jeżeli rodzice mają więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko i nie pracują, to każde z nich będzie mogło otrzymywać pomoc finansową za zajmowanie się nimi.

Reklama


Reklama


Takie jest założenie przygotowanego przez senatorów projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Stanowi on realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 7/11), który orzekł o bezprawności przepisów umożliwiających uzyskiwanie świadczenia pielęgnacyjnego tylko przez jednego z rodziców. Wprawdzie orzeczenie sędziów odnosiło się do art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 13 października 2011 r., to jednak ograniczenie w liczbie przyznawanych świadczeń zostało utrzymane, a jego zakres został nawet rozszerzony. Obecnie 1,3 tys. zł miesięcznego wsparcia nie może być przyznane, jeżeli inny członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo nie tylko do świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku na urlopie wychowawczym, ale też specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Projekt senacki zakłada więc wykreślenie całego pkt 4 z art. 17 ust. 5 ustawy, a dodatkowo również pkt 4 w art. 16a ust. 8. Zawiera on bowiem analogiczną przesłankę negatywną, tyle że odnoszącą się do specjalnego zasiłku opiekuńczego, czyli świadczenia przysługującego za opiekę nad osobą, która niepełnosprawna stała się w dorosłym życiu. To oznacza, że na zmianie zyskają nie tylko opiekunowie mający minimum dwoje niepełnosprawnych dzieci, ale też rodziny, w których np. matka ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na potomka, a jej mąż zajmuje się swoim niesamodzielnym rodzicem.

– Teraz przepisy nie pozwalają mu na uzyskiwanie specjalnego zasiłku opiekuńczego. Gdyby propozycja Senatu została uchwalona, uprawnienie do innego świadczenia nie będzie już stanowiło przeszkody – mówi Piotr Spiżewski, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.

Natomiast ta nowelizacja nie przewiduje wykonania drugiego z wyroków trybunału z 18 października 2014 r. (K 38/13), który również dotyczył świadczenia pielęgnacyjnego. W tym orzeczeniu za sprzeczne z konstytucją zostało uznane stosowanie jako kryterium, od którego zależy jego przyznanie, wieku powstania niepełnosprawności (18 lub 25 lat). Nowelizację przepisów w tym względzie ma przygotować rząd

Etap legislacyjny

Projekt nowelizacji przed I czytaniem

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • opiekunka mamy(2016-01-12 12:21) Odpowiedz 276

  Niestety nowy prezydent ,premier i ich świta okazali się kłamcami w dodatku cierpiącymi na amnezję.Zrobili z gęby dup.......W dodatku wyrok TK dotyczący opiekunów dorosłych dla nich nie istnieje i taka jest gorzka prawda.

 • Adam(2016-01-12 10:03) Odpowiedz 175

  PiSiory nie mają pieniędzy na główne obiecanki wyborcze,kwota wolna od podatku i z 500zł na dziecko też kombinują.Dlatego wyrok z 18.10.2014 K 38/13 nie zostanie wykonany.Słowo Pani Szydło znaczy dokładnie tyle co i słowo Tuska.

 • Matka(2016-01-13 08:10) Odpowiedz 111

  Do ,, no tak " Ciekawe czy jak tobie urodziło by się niepełnosprawne dziecko w rodzinie, to też dał byś mu na imię ,, niedorozwój"...

 • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2016-01-12 15:21) Odpowiedz 55

  swiadczenie pieleggggggnacyjne powinno byc dla osub niesamodzielnych do egztencji orzeka tylko zus......a nie jakies centra pomocy, moja byla znajoma dostala grupe na korytarzu..leki stopien pracodawca chcial to ma.....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • no tak(2016-01-12 13:58) Odpowiedz 336

  Rozdawajcie niedorozwojom to dobrze państwo i my Polacy na tym wyjdziemy !

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • STANSIO(2016-01-12 10:30) Odpowiedz 313

  DO ADAMA .......COS TAKI NIEWIERZACY ? POCZEKAJ A NIE SADZ O RAZU ....WIECEJ WIARY

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Montana62(2016-05-10 00:14) Odpowiedz 30

  Dziwi mnie brak komentarzy na temat wysokosci jaka proponuje rzad 800 zl. Ale dla czego tylko 800 zl. A nie tyle co dla dzieci 1200 zl. Prosze mi wytlumaczyc czy praca wykonywana przy tych chorych czyms sie rozni czy ich pampersy inaczej pachna ? Nasi rodzice i inni czlonkowie rodzin starego pokolenia wypracowali sobie to zeby miec godna opieke , zal mi dzieci niepelnosprawnych ktorym jedynie mozemy podniesc komfort zycia bo i tak beda obciazeniem panstwa wiec dlaczego to swiadczenie nie jest w jednej kwocie. Malo tego opiekunom dzieci zalicza sie to do lat pracy ale w przypadku opiekunow ktorzy juz maja ponad 20 lat pracy czasu spedzanego przy lozku chorego starszego nie zalicza sie tak jest w moim przypadku juz mam 10 lat w plecy ale to i tak zemsci sie na opiekunach dzieci bo one tez beda dorosle i zobaczymy jak beda mieli mniejsze swiadczenia bo i 500 + tez odejdzie . to jest hanba dla wszystkich rzadow niewolnictwo w 21 wieku nadal trwa .

 • kamil(2016-01-15 14:25) Odpowiedz 20

  Świadczenia dla osób, które poświęcają życie zawodowe na rzecz opieki nad podopiecznymi ( z niepełnosprawnością) muszą być adekwatne do cen na rynku,kosztów utrzymania.... Nieprawdopodobny wzrost świadczeń w ostatnim czasie pokazuje, że kwestia opiekunów ON nie pozostaje nikomu obojętny. Będą także zmiany w opiece nad osobami dorosłymi, nie tylko dziećmi. To ważne aby nie tylko zmieniać świadomość społeczeństwa w zakresie niepełnosprawności, ale i wspierać finansowo osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów http://www.rynekseniora.pl/finanse/110/wyzsze_swiadczenia_dla_opiekunow_niepelnosprawnych_resortowy_zespol_przygotuje_zmiany,4206.html

 • dorosli niepelnosprawni.(2016-01-14 16:39) Odpowiedz 21

  pis wreszcze uchwalcie ustawe dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych ,tust lamentem matek kazal dac swiadczenie dla dzieci. a jarek nie moze taki slaby...............

 • Blanka Rudy(2016-01-13 13:17) Odpowiedz 12

  "Wprawdzie orzeczenie sędziów odnosiło się do art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 13 października 2011 r., to jednak ograniczenie w liczbie przyznawanych świadczeń zostało utrzymane, a jego zakres został nawet rozszerzony. Obecnie 1,3 tys. zł miesięcznego wsparcia nie może być przyznane, jeżeli inny członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo nie tylko do świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku na urlopie wychowawczym, ale też specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna." Tak? A to zaskakujące, bo zajmuję się tymi kwestiami i wiem, ze wyrok TK zaczął obowiązywać NATYCHMIAST i oboje rodzice na dwoje różnych dzieci otrzymują swiadczenia. Tyle, że OPSy pracują na starej ustawie i trzeba się odwołać do SKO. Czy pai Topolewska jest pewna, ze ma własciwe informacje? Czy może to ma być następna bzdura, pokazująca "złe rządy PełO, które PiS musi naprawiać. Ergo: bzdura.

 • derek321(2016-03-18 13:15) Odpowiedz 01

  jak moga dac wiecej przecierz dla tych rzadzacych zabraklo

 • Blanka Rudy(2016-01-13 13:21) Odpowiedz 05

  Tak? A to zaskakujące, bo zajmuję się tymi kwestiami i wiem, ze wyrok TK zaczął obowiązywać NATYCHMIAST i oboje rodzice na dwoje różnych dzieci otrzymują swiadczenia. Tyle, że OPSy pracują na starej ustawie i trzeba się odwołać do SKO. Czy pani Topolewska jest pewna, ze ma własciwe informacje? Czy może to ma być następna bzdura, pokazująca "złe rządy PełO, które PiS musi naprawiać. Ergo: bzdura.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane