statystyki

Obniżenie wieku emerytalnego: Nie będzie zgody w sprawie emerytur

autor: Bożena Wiktorowska12.01.2016, 07:40; Aktualizacja: 12.01.2016, 09:23
senior pieniędze

W ocenie przedstawicieli rzemiosła nie można także zapominać o tym, że obecnie swoją aktywność zawodową kończą roczniki, które pracowały w bardzo ciężkich warunkachźródło: ShutterStock

Wciąż nie wiadomo, kto i na jakich zasadach będzie mógł na nie przechodzić. Partnerzy społeczni i związkowcy mają różne oczekiwania.

reklama


reklama


Rozpoczyna się przepychanka w sprawie emerytur. Pracodawcy i związkowcy chcą wykorzystać dzisiejsze wysłuchanie publiczne w Sejmie do przekonania posłów do swoich racji. Dyskusja będzie dotyczyć zaproponowanego przez prezydenta obniżenia wieku emerytalnego (druk nr 62). Zgodnie z tym dokumentem prawo do zakończenia aktywności zawodowej mogą mieć kobiety, które ukończyły 60. rok życia oraz 65-letni mężczyźni. Dyskusja może być gorąca, bowiem partnerzy społeczni są podzieleni. Co więcej – o czym wczoraj informowaliśmy – PSL chce jak najszybciej wprowadzić do Sejmu projekt obywatelski, który zakłada m.in. uzależnienie prawa do emerytury od 40-letniego stażu.

Mało pracujących

Na żadne zmiany nie zgadzają się Pracodawcy RP. – Obniżenie wieku emerytalnego nie jest możliwe bez podniesienia wysokości składek ubezpieczeniowych oraz podatków. Co więcej, zwolennicy krótszego okresu aktywności zawodowej wciąż nie chcą powiedzieć ludziom prawdy, że taki krok spowoduje drastyczne zmniejszenie wysokości wypłacanych świadczeń – zauważa Andrzej Malinowski, prezydent RP. – Najbardziej ucierpią na tym kobiety, których świadczenia będą niższe nawet o 40 proc – dodaje.

Przedsiębiorcy swoje wyliczenia opierają na danych ZUS. Wynika z nich, że obecnie jest około 14,5 mln osób płacących składki emerytalno-rentowe oraz 7,3 mln emerytów i rencistów. – Jak nietrudno policzyć dwie osoby pracują na jednego emeryta lub rencistę. Z szacunków grupy roboczej ds. starzenia się ludności działającej przy Komisji Europejskiej i Radzie UE wynika zaś, że w perspektywie 40 lat liczba emerytów i rencistów wzrośnie prawie do 11 mln, a liczba pracujących spadnie do nieco ponad 11 mln. Oznacza to, że osoba pracująca będzie utrzymywać jednego emeryta lub rencistę – wylicza Andrzej Malinowski. – Każdy, kto proponuje obniżenie wieku emerytalnego, powinien odpowiedzieć na pytanie, jak taki system miałby sprawnie funkcjonować – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się Konfederacja Lewiatan. – Nie godzimy się na obniżenie wieku emerytalnego – stwierdza Jeremi Mordasewicz, ekspert emerytalny oraz członek rady nadzorczej ZUS. – Zwolennicy obniżenia wieku emerytalnego przekonują, że najpierw trzeba poprawić opiekę zdrowotną, a dopiero potem podwyższać wiek emerytalny. Ale to właśnie utrzymanie młodych emerytów pochłania środki, które powinniśmy przeznaczyć na poprawę opieki zdrowotnej – dodaje.

Praca z emeryturą

Wątpliwości ma także dr Wojciech Nagel, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych i pracy, członek Konwentu Business Centre Club. – Kluczowe dla oceny prezydenckiego projektu jest określenie, na jakich zasadach będą mogły kontynuować pracę osoby mające już prawo do emerytury po obniżeniu wieku emerytalnego. Ustawa powinna więc zdefiniować zasady łączenia aktywności zawodowej z możliwością pobierania świadczenia z ZUS – tłumaczy Wojciech Nagel.

W jego ocenie projekt ustawy prezydenckiej powinien precyzyjnie określać skutki regulacji oraz zawierać ocenę takiego wariantu.

Inaczej do problemu obniżenia wieku emerytalnego podchodzi Związek Rzemiosła Polskiego. – Poprzemy projekt prezydencki. Poprzedni wiek emerytalny powinien być przywrócony ze względów społecznych – wyjaśnia Jerzy Bartnik, prezes ZRP.

– Trudno sobie wyobrazić, żeby do 67. roku życia pracował kominiarz czy dekarz. Zmuszanie do pracy w podeszłym wieku może doprowadzić do wypadków w pracy, wówczas koszty rehabilitacji będą wyższe niż wcześniejszych emerytur – dodaje.

Zasady wypłaty emerytur z ZUS

Zasady wypłaty emerytur z ZUS

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ocenie przedstawicieli rzemiosła nie można także zapominać o tym, że obecnie swoją aktywność zawodową kończą roczniki, które pracowały w bardzo ciężkich warunkach. – Hipokryzją jest stwierdzenie, że kobiety powinny być aktywne do 67. roku życia. Panie te pracowały na dwóch etatach – w pracy i domu, a jakość życia była o wiele gorsza niż obecnie. Podobnie z osobami zatrudnionymi w szkodliwych warunkach, które straciły zdrowie w pracy – dodaje Jerzy Bartnik.

Związkowcy chcą więcej

Związki zawodowe chcą nie tylko obniżenia wieku emerytalnego, ale również wprowadzenia możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek. OPZZ przygotował własny projekt ustawy umożliwiający zakończenie aktywności zawodowej po 40 latach opłacania składek. Dokument taki już trafił nie tylko do prezydenta Andrzeja Dudy, ale także marszałka Sejmu.

– Takie stanowisko przedstawimy nie tylko posłom w czasie dzisiejszego wysłuchania publicznego, ale także w toku dalszych prac w komisji – informuje Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek rady nadzorczej ZUS. – Samo obniżenie wieku emerytalnego nie załatwia wszystkich oczekiwań społecznych.

Obniżenie wieku emerytalnego popiera także „Solidarność”. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postuluje wprowadzenie dla takich osób dodatkowej możliwości skorzystania z prawa do emerytury uzależnionej od stażu pracy, liczonego według okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, bez konieczności spełnienia innych warunków. Związek proponuje, aby takie rozwiązanie umożliwiło przejście po 35 lub 40 lat opłacania składek. 

Etap legislacyjny

Prace w sejmowej komisji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • obserwator(2016-01-12 09:51) Odpowiedz 13111

    jak podnosili wiek emerytalny, to nie martwili się, że nie ma zgody społeczeństwa, teraz są racy zatroskani, aż dziw bierze

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Klik(2016-01-12 09:19) Odpowiedz 12818

    Nie obniżenia tylko przywrócenia wieku emerytalnego. Wydłużenie wieku emerytalnego miało tylko jeden cel - zwolnienie państwa z obowiązku świadczeń i skazanie starego pokolenia na utrzymanie rodziny lub grzebanie w śmietniku. Tak styropian wydymał Polaków. Złodzieje i banksterzy którzy nachapali się już na kilka pokoleń będą teraz udowadniać jakim dobrodziejstwem jest kilka lat więcej bez pracy i bez emerytury. Rozwalić im te puste mózgownice.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • besj(2016-01-12 08:40) Odpowiedz 9310

    40 lat składek bez względu na wiek, to są ludzie, którzy ciężko pracowali od młodych lat, teraz schorowani, bo tamte czasy były ciężkie

  • 40+(2016-01-12 11:57) Odpowiedz 7311

    Czekam na ustawę 40 lat pracy. Dać ludziom wybór a nie nakaz pracy.

  • piniusz(2016-01-12 08:50) Odpowiedz 5918

    przechodzenie po 40 latach pracy to gwóżdż do trumny dla ludzi,poza rolnictwem gdy można pracować od 16 roku imając wliczone lata pracy,Bzdurą jest mówienie o mniejszych emeryturach bo każdy dalej będzie mógł pracować,gdy ta praca będzie.Pan Negel "ekspert"BCC mówi projekt ustawy powinien precyzyjnie określać"-a z jaką to określoną precyzją była ustawa o podniesieniu wieku,poza podniesieniem wieku,którą BCC tak ochoczo promował.TO OBYWATEL,co się niektórym nie podoba,ma decydować po osiągnięciu uprawnień emerytalnych,co dla niego będzie korzystne

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • EWA(2016-01-12 12:28) Odpowiedz 547

    1. trzeba pozbyć się "ekspertów" bredzących o emeryturach, ponieważ żaden z nich nie widzi (takie ślepadełka?) obciążenia systemu emerytalnego niekonstytucyjnymi przywilejami. A w przywilejach jest duży pies pogrzebany i śmierdzi. 2. osobno trzeba rozpatrywać emerytury z ZUS i osobno z KRUS. Obywatele wpłacają do ZUS wysokie składki, KRUS żeruje na podatnikach 3. problem kobiet można rozwiązać bardzo prosto - dać kobietom takie przywileje, jakie dostali mundurowi!!! Jeśli "przywiązany" do Konstytucji Trybunał Konstytucyjny zgodził się na podział obywateli w ramach "reformy" emerytalnej na gorszych (bez praw nabytych) i lepszych (mundurowi i rolnicy), to dlaczego kobiety mają być gorsze od młodych byków mundurowych po 15 latach pracy??? 4. "projekt obywatelski" pomysłu PSL to najgorsze świństwo, bo jest napisany pod rolników, żeby skorzystali na nim ci, którzy już pasożytują na podatnikach w praktycznie całokształcie świadczeń państwa, Precz z PSL!!!

    Pokaż odpowiedzi (5)
  • kobo(2016-01-12 09:04) Odpowiedz 5219

    Dla kobiet 40 lat okresu składkowego będzie zabójstwem!!!!!!!!!!! To nie tylko nie obniży im wieku odejścia na emeryturę, a wręcz go wydłuży !!! Nigdy nie zgodzimy się na takie warunki, chyba, że obejma ludzi, którzy wchodzą dopiero na rynek pracy !!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • maugerr(2016-01-12 08:27) Odpowiedz 5210

    KANDYDAT NA PREZYDENTA PAN DUDA W MAJU PODPISAŁ POROZUMIENIE Z SOLIDARNOŚĆIĄ W GDZIE W pkt 2 NAPISANE BYŁO ŻE POPIERA POSTULAT WCZEŚNIEJSZEGO PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ PO 40 LATACH PRACY .W JEGO PROJEKCIE TEGO NIE MA . CIEKAWE CO POWIE DUDA PRZEW SWYM CZŁONKĄ

  • guru122(2016-01-12 13:55) Odpowiedz 474

    "Co więcej, zwolennicy krótszego okresu aktywności zawodowej wciąż nie chcą powiedzieć ludziom prawdy, że taki krok spowoduje drastyczne zmniejszenie wysokości wypłacanych świadczeń – zauważa Andrzej Malinowski" Bzdura na kółkach, 2-3 lata mniej wcale drastycznie nie zmniejszy emerytury, pracodawcy jak zwykle próbują wystraszyć społeczeństwo. Pracodawcy poprostu jak ognia boją się rynku pracownika i związanych z tym podwyżek płac. Widzę tu ogromną niesprawiedliwosć, gdy jest rynek pracodawcy, to wszystko jest cacy, gdy nadchodzi rynek pracownika, od razu płacz i straszenie katastrofą.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • czeka niuecierpliwie(2016-01-12 12:08) Odpowiedz 463

    Obiecał Duda, Szydło i inni, że w czasie 100 dni rządu wprowadzą w życie 500 zł, przywrócenie emerytur i inne. "Słowo się rzekło kobyłka u płotu", jeżeli nie to piórka się posypią. Nie kombinować, a podejmować szybkie decyzje. Ludzie schorowani czekają na jakiekolwiek emerytury, bo lepiej nie będzie. Teraz już nie mówią, że jeżeli będziesz pracował dłużej, to otrzymasz większą emeryturę. Bzdura. Dajcie ludziom trochę czasu aby wnukami się nacieszyli, bo na Majorkę ich nie będzie stać, niestety. Do roboty i tak PIS przegłosuje co będzie chciał, po co te gadki.

  • Braow Solidarność(2016-01-12 10:20) Odpowiedz 455

    Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postuluje wprowadzenie dla takich osób dodatkowej możliwości skorzystania z prawa do emerytury uzależnionej od stażu pracy, liczonego według okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, bez konieczności spełnienia innych warunków

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Ja(2016-01-12 16:18) Odpowiedz 433

    Niedopudzczalne jest laczenie pracy z emerytura bez zwolnienia etatu.. Wg mnie emeryci nie moga blokowac miejsc pracy osobom mlodym .

  • Władysław(2016-01-12 13:59) Odpowiedz 431

    Polacy czekają na szybkie przywrócenie starej ustawy emerytalnej,zupełnie nie rozumiem tej całej dyskusji.Chyba,że ta dyskusja ma odwlec w czasie przywrócenie starej ustawy,z której większość Polaków była zadowolona.

  • garfield(2016-01-12 10:05) Odpowiedz 3012

    PO co obniżać najlepiej do gazu herr TuSSk

  • no tak(2016-01-12 13:49) Odpowiedz 290

    Kłamstwa pracodawców nie nadają się do komentowania, wszystko byłoby wypipkane !

  • danuta(2016-01-12 11:51) Odpowiedz 278

    40 lat pracy ? kto to dzis bedzie mial -urzednicy na stolkach poslowie -bo tam siedza prawie dozywotnio -i zwiazkowcy bo nie wolno ich zwolnic no i pare grupjeszcze jak nauczyciele czy lekarze zwykli robole nigdy tyle nie uzbieraja sama mam dopiero ponad 30 i 10 na smieciowce przy 59 l swoich

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • bayron(2016-01-12 13:23) Odpowiedz 208

    po co to Wasze pieniactwo? liczby nie kłamią, mówienie, że ktoś ciężko pracował i nie da rady więcej na nic się zda, jak nie będzie miał kto wpłacać na świadczenia to nie będzie czego wypłacać na emerytury. jeżeli ktoś nie jest w stanie pracować to od tego jest renta! podstawowym problemem są wszelakiego rodzaju przywileje emerytalne. niemiecki policjant da radę pracować do 65 roku życia a polski już nie itp. itd. powtarzam wszyscy powinni mieć jednakowy wiek emerytalny, a niezdolność do pracy powinien orzekać lekarz. to jest w interesie wszystkich pracujących. pracodawcy mają to gdzieś.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • gość(2016-01-12 09:56) Odpowiedz 1728

    Bożeno Wiktorowska co ty za bzdury piszesz ja pracowałem 52 lata a co to jest kapitał początkowy i reszta potem. Co ty pieprzysz że 2 pracuje na jednego a gdzie moje składki które odłożyłem przez 52 lata PIS jego elita sami złodzieje.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Andrzej(2016-02-08 19:01) Odpowiedz 170

    Jak najszybciej wysłać na emerytury tych co już przepracowali 40-lat składkowych bez względu na wiek. Inni mają przywileje i mogą wcześniej przechodzić na emerytury, a ci najbardziej spracowani ,którzy takim stażem pracy sobie zasłużyli nie mają żadnych praw. Przepracuje 25-lat i wiek 65-lat to się należy , ten co przepracował 40-lat musi tyrać dalej .To jest sprawiedliwość?

  • ciekawski(2016-01-12 16:12) Odpowiedz 112

    Czy to prawda,że dziennikarze przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat,a dziennikarki w wieku 55 lat?....

    Pokaż odpowiedzi (1)