statystyki

Przywrócenie wieku emerytalnego: PSL też ma swój projekt. Obywatelski

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki11.01.2016, 06:58; Aktualizacja: 11.01.2016, 10:34
emeryt emerytura senior seniorzy

Jakąś przeciwwagą dla postulatów ludowców i związków może być Nowoczesna Ryszarda Petru.źródło: ShutterStock

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje wprowadzenie stażu emerytalnego jako dodatkowego kryterium uzyskania świadczenia.

Reklama


Reklama


W tym tygodniu ma się odbyć wysłuchanie publiczne w Sejmie prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej przywracającego wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. PSL chce zgłosić swój projekt emerytalny jako obywatelski. Wkrótce ma ogłosić utworzenie Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Emerytura po 40 latach pracy”. Jego pełnomocnikiem ma zostać prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, jego zastępcami osoby z organizacji społecznych wspierających inicjatywę obywatelską. Niektóre z nich to organizacje afiliowane przy stronnictwie jak Związek Młodzieży Wiejskiej. Ludowcy liczą także na OPZZ, które wcześniej wspierało ich projekt w Sejmie.

Od momentu utworzenia komitetu ludowcy będą mieli trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów, z tym nie powinno być kłopotów. PSL będzie chciało zebrać więcej, nawet pół miliona. Ich projekt to faktycznie powtórka projektu zgłoszonego w końcówce tamtej i początku tej kadencji. Umożliwia przejście na emeryturę po przepracowaniu 40 lat.

– To krok do przodu, a nie odwracanie zmian. Daje prawdziwą możliwość wyboru i jest skierowany do tych, którzy faktycznie ciężko pracowali, wcześniej rozpoczęli pracę w rzemiośle różnego rodzaju, usługach czy rolnictwie – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz. Ponowne zgłoszenie tego projektu teraz w wersji obywatelskiej to element walki o rządu dusz na wsi między PSL a PiS, bo rolnicy należeliby do beneficjentów ustawy. PSL chce zrobić to, co robiła PiS w opozycji, także popierając różne inicjatywy jako obywatelskie. To walka głównie symboliczna, bo szans na uchwalenie przez Sejm zdominowany przez PiS ten projekt nie ma.


Pozostało jeszcze 73% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • Chudy byk(2016-01-11 12:06) Odpowiedz 458

    Staż 40 lat mężczyzn i 35 lat kobiet powinien znaleźć się w projekcie Prezydenckim,i to bez względu kto go tam umieści Związki zawodowe ,czy też PSL. To jest kwestią sprawiedliwości względem tych,którzy tyle lat przepracowali i odkładali składki.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • już okradzeni(2016-01-11 12:08) Odpowiedz 361

    Jakie trzy miesiące?to miało byc w 100 dniach pracy rządu i tego sie trzymajmy.Po co jakies podpisy skoro po to Polacy poszli do wyborów?Jest ustawa prezydenta w sejmie i trzeba sie nia po prostu zająć jak najszybciej a nie wymyslac znowu jakies zbieranie podpisów.w ten sposób osoby 65 i 60 letnie już teraz po prostu zostaja okradzione z emerytur.Tak dłużej nie mozna działać,sejm powinien juz wdrożyc w zycie ustawe emerytalna tak jak było obiecane.Jak zaczna mieszac to nigdy ta ustawa nie dojrzy światła dziennego a chyba nie o to chodzi?Dziwie sie prezydentowi,że nie pogania sejmu bo złożyc ustawe każdy może sztuka jest doprowadzic do końca.

  • xxx(2016-01-11 10:13) Odpowiedz 284

    PSL i jego szef Kosiniak Kamysz powinni zamilknąć i nie drażnić Polaków swoim nikczemnym widokiem . Niech dalej w ciszy i swoim zaścianku zajmują się swoimi szemranymi interesami póki mogą , bo mam nadzieję iż to się im wkrótce też przykróci .

  • elwarr(2016-01-11 08:32) Odpowiedz 265

    ZSL najchętniej przywróciłby wiek emerytalny jedynie swoim pociotkom - rozsianym po agencjach i urzędach

  • mama(2016-01-11 12:57) Odpowiedz 245

    A gdzie te 40 lat przepracowac ???????????????

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • garfield(2016-01-12 10:15) Odpowiedz 210

    a gdzie był ZSL jak POdnosili wiek emerytalny

  • no tak(2016-01-11 11:18) Odpowiedz 177

    Gonić polskiego chłopa na pole bo rozum stracił w stodole !

  • młodzi.pl(2016-01-11 12:52) Odpowiedz 169

    Wprowadzenie stażu 35K i 40M to wyrok na dzisiejszych, młodych ludzi. Wielokrotnie było o tym mówione. Ludzie z PSL po utracie stołków potracili rozumy i oszaleli. Rachunek jest prosty. Młody człowiek -w przeważającej większości po studiach, aby nie iść na bezrobocie- i przy założeniu, że dzisiejszy młody wchodzący na rynek będzie kilkakrotnie zmieniał pracę- kilkukrotnie może być bez pracy lub na garnuszku Urzędów Pracy (może to być np. 3-4 lata). Podsumujmy: 26(studia)+4(okresy bez pracy)+40(proponowany wiek stażu)=70. I to jest wariant optymistyczny, nie uwzględniający częstych komplikacji wypadających w życiu. Mówimy NIE dla propozycji PSL

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • ela(2016-01-11 17:09) Odpowiedz 164

    PSL niech postara się o projekt KRUS- owski.

  • abaja(2016-01-11 22:32) Odpowiedz 163

    a co dla tych co maja juz przepracowane ponad 45 lat. Od lat pisali komentarze ale PO PSL nic z tego sobie nie robił, nie wyciągał wniosków doprowadził do tego że kobiety z roczników 1954, 1955 są najbardziej poszkodowani bo już odpracowują nałożony "kaganiec". Czy teraz PSL pomyśli jak naprawić i oddać im ten stracony czas, te poniżenie i dyskryminację jaką zaznali, stracone zdrowie które im nikt nie zwróci. Mimo że nie było zgody na emerytury "67". mimo ze zebrano ponad wymagane ilości głosów, wprowadzono niesprawiedliwą reformę, nikt nie słuchał głosów skrzywdzonych. Dlaczego niektóre roczniki muszą ponosić konsekwencje polityków?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • xxx(2016-01-11 14:58) Odpowiedz 1213

    Zupełnie nie rozumiem dlaczego ma się różnicować uprawnienia emerytalne z uwagi na płeć . To chore rozwiązanie.Nie ma żadnego powodu aby nadal je utrzymywać.Wystarczy spojrzeć na ten problem z perspektywy jak inne kraje regulują te kwestie ( i może warto się zastanowić dlaczego tak robią ? ) .

  • oki(2016-01-11 10:19) Odpowiedz 113

    Chyba wiek 65 lat dla mężczyzn

  • x(2016-01-12 08:53) Odpowiedz 103

    PSL chodzi wylącznie o krusowców. Rolnikom staż pracy liczy się czasem od 15 roku życia. Poza tym inne portale podają że chodzi o 40 lat składkowych, czyli urlopy wychowawcze itp. ,nie wchodzą do stażu pracy.

  • dziadek Piaskovy(2016-01-13 20:36) Odpowiedz 102

    Dopiero co sejm odrzucił identyczny prawie projekt PSL, a oni znowu z tym samym! Niech "dziad" nie ma nadziei, że tym razem "obraz" przemówi do niego inaczej. Spadać doniczkowi małorolni krusowaci cwaniacy w gangach od Armaniego - nie przeszkadzajcie w pracach sejmu, bo i tak nie nabijecie sobie u wyborców więcej punktów ponad limit wyborczy, a tylko wnerwicie starszych ludzi koło emerytury.

  • Tama(2016-01-29 07:45) Odpowiedz 71

    Cisza z projektem prezydenckim coś kombinują będzie gorąco

  • Antek(2016-03-02 09:38) Odpowiedz 60

    Z utęsknieniem czekam na styczeń 2017 r. kiedy to wg obiecanek obecnego rządu będę mógł przejść na emeryturę. 40 lat pracy już mam.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • krystel(2016-03-11 19:21) Odpowiedz 50

    Przepracowałem 41 lat nie mam wieku za moimi plecami czuję oddech młodszego pracownika on na bezrobociu a ja jeszcze muszę pracować czyżby nie było miłe i po katolicku gdybym mu ustąpił miejsca?wiek i tylko wiek kryterium przejścia na emeryturę.

  • ZTYRANY(2016-04-16 11:19) Odpowiedz 40

    rocznik 1951 mam juz 47 lat haruwy plus 3 lata szkoly zawodowej todaje 50 i co dalej musze tyrac a prezydent DUDA W OREDZIU NOWOROCZNYM POWIEDZIAL POCHYLAM SIE NAD PRACOWNIKAMI Z DLUGIM STAZEM PRACY I CO GDZIE TO JEGO POCHYLENIE

  • czarodziej(2016-01-11 22:20) Odpowiedz 318

    Najlepiej zapewnić emeryturę wszystkim w wysokosci średniej krajowej, bez względu na wiek.i staż.

    Pokaż odpowiedzi (1)