Opieka nad osobą starszą: Zobacz, co ci się należy

autor: Oprac. K.N.06.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:58
opiekun, opeika, emeryt

Osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą może liczyć na pomoc od państwa.źródło: ShutterStock

Osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą może liczyć na pomoc od państwa. W takiej sytuacji można ubiegać się o pomoc finansową oraz zapewnienie pomocy (np. pielęgniarki) w sprawowaniu opieki nad seniorem. 

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (134)

 • MoJe(2016-01-06 18:58) Zgłoś naruszenie 23117

  To wszystko teoria. Spróbujcie załatwić np. opiekę pielęgniarską długoterminową.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • opiekunki osub niepelnosprawnych(2016-01-06 20:24) Zgłoś naruszenie 8829

  a gdzie swadczenie pielegnacyjne. dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych . a nie jekies guwna co sie nie naleza niepelnosprawnym........

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • maszka(2016-01-06 22:14) Zgłoś naruszenie 395

  jestem ciekawa czy w koncu dostaniemy dofinansowania do pobytow rehabilitacyjnych one sa ale tylko dla dzieci i niektorych osob ktorzy nie dostali nigdy dofinansowania z pfron /warminsko mazurskie/ zawsze slysze tlumaczenie malo pieniedzy przyznano a jak to sie ma jesli sa w rodzinie dwie osoby z 1 gr niepelnosprawnosci a ja tak mam i tez potrzebuje naprawde odpoczac choc 2 tyg w roku czy mam racje?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obserwator(2016-01-07 09:53) Zgłoś naruszenie 9035

  " Do tej pory Dodatek pielęgnacyjny przysługuje także emerytom i rencistom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, a także automatycznie tym, którzy ukończyli 75 rok życia. " W obecnych czasach w 50% osoby 75 -85 letnie są aktywne i samodzielne , a jednocześnie tylko i wyłącznie dbają o swoje zdrowie i wszystko robią tylko i wyłącznie z myślą o sobie . Przeważnie są to osoby które w życiu się nie napracowały ,a na utrzymanie i dogodne życie zasuwał jeden z małżonków który nie dożył czasów , żeby móc skorzystać nawet z sanatorium. Przez całe to 25 lecie z obserwacji dokładnie widać , że ci co mało pracowali , lub tylko dobre wrażenie robili . Najczęściej ( bo im się wszystko należy) otrzymują skierowania z NFZ i i innych organizacji i fundacji wyjazdy do sanatorium i różnych gorących źródeł dla poratowania zdrowia.Najczęściej oni posiadają grupy inwalidzkie. A osoby które pracowały po 40 i więcej lat , wychowywały dzieci . Nigdy nie brały zwolnienia , nie chorowały , nigdy nie korzystały z wczasów i sanatorium , tylko dlatego , że musiały zajmować się dziećmi, powinni gdy przechodzą na emerytury , renty mieć możliwość skorzystania z sanatorium lub innych form rehabilitacji. To lekarz I kontaktu skierowania nie wypisze , inny lekarz nie wypisze ,a jak wypisze skierowanie to trzeba czekać w nieskończoność w kolejce. W tym samym czasie inni operatywni już zdążyli zaliczyć kilka wyjazdów i rehabilitacji . I ponownie nowy wniosek składają do NFZ, który powinien kontrolować sytuację, a tym się nie interesują. I tu problem . Również Ministerstwo powinno zainteresować się osobami starszymi , którzy potrzebują stałej opieki . I wszystkie osoby które ukończyły 90 lat powinny mieć zagwarantowaną opiekę i stały zasiłek od państwa . Opiekują się nimi dzieci , bo potrzebują opieki całodobowej. I jak pracowali to się dziećmi opiekowali , wtedy się państwo nie interesowało i obecnie państwo nie obchodzi jak pogodzić starość.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Joanna żakowska(2016-01-07 10:00) Zgłoś naruszenie 616

  Ja to bym chciała odszkodowanie od "państwa " . Stryjowi zrobili w szpitalu straszne odleżyny -rzeźnia po prostu.. Leczenie tego kosztuje majątek ! Do kogo mogę się zwrócić o odszkodowanie i kto mi w tym pomoże ?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • wykluczona (2016-01-08 08:35) Zgłoś naruszenie 28229

  a wiecie ,ze baranie łby decydujące w sejmie co gdzie i komu się należy , zdecydowali że osoba rezygnująca z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dorosłą ( najczęscie schorowanym staruszkiem) powinna otrzymywac miesięcznie 520 zł !!!! Tak, to prawda na godzinę wychodzi 68 gr - bo tu praca jest 24/24 dzień w dzień , swieto nie swieto , niedziela światek piatek . No , ale trzeba tez wam wiedzieć ,że rodzice opiekujacy się niepełnosprawnymi maluchami otrzymuja juz prawie 2000 / miesiac - ot taka subtelna róznica . O ileż opieka nad staruszkiem jest cieższa - od opieki nad słodkim maluszkiem - CHYBA NIKOMU NIE TRZEBA TŁUMACZYĆ . Skandal ? tak, ale tą grupę spolczną i ich dramat zamieciono pod dywan i za czasów Tuska i nie przypomniano sobie o ich za czasów Szydło - choć ci ostatni "wielce ubolewali i płakali" nad losem skrzywdzonych opiekunów dorosłych niepełnosprawnych . My to naprawimy, my wam pamożemy - srały muszki bedzie wiosna , bedzie trawka lepiej rosła . No cóż wiem swoje - żadna krzywda nie pozostaje bez reakcji Pana Boga - niósł wilka razy kilka , poniesli i wilka :)

  Pokaż odpowiedzi (13)Odpowiedz
 • Isabella(2016-01-08 12:03) Zgłoś naruszenie 7616

  Niestety to się nie sprawdza, w tamtym roku lekarz pierwszego kontaktu zlecił toaletę chorego dwa razy w tygodniu (?!). Pielęgniarki środowiskowe, najpierw tłumaczyły mi, że nie są od tego, bo one mierzą ciśnienie, popierają materiał do badania i opatrują rany lub ściągają szwy. Dopiero po telefonie do NFZ gdzie podany mi został nr zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie usług pielęgniarskich, łaskawie pojawiły się w domu. Niestety każda wizyta to pyskowanie, że skoro teściowa ma emeryturę po powinna sobie prywatnie załatwić opiekę.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Anna(2016-01-08 23:41) Zgłoś naruszenie 8217

  Matki ,które wychowują 40 letnie dzieci niepełnosprawne otrzymują emerytury 757 zł (po 20 latach cieżkiej pracy ) i nawet 1zł nie dostają za opiekę nad tymi dziećmi . Natomiast matki ,które często nie pracowały wcale ( nie wszystkie ) dostają 1300 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Wdowy ,które dostają rentę po mężu ( dziecko dostaje swoją rentę ) dostają też 1300 zł świadczenia .Czyli tylko matkom ,które uczciwie pracowały nic się nie należy -OT POLSKA SPRAWIEDLIWOŚĆ !!!! KTO KRZYCZY TEN DOSTAJE !!

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • T1000(2016-01-10 17:09) Zgłoś naruszenie 24818

  Polski socjal to gowno w porównaniu ze standardami zachodnimi. Ludzie tu żyją i są traktowani jak psy to za KAŻDEJ WŁADZY!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Pielęgniarka środowiskowa(2016-01-10 20:11) Zgłoś naruszenie 5142

  Do Maria. Nie znasz pracy pielęgniarek środowiskowych to się nie wypowiadaj. Jest nas tak mało pozatrudnianych w poradniach, że nie mamy możliwości czasami wyjechać w teren bo - wykonujemy na miejscu pracę: za pielęgniarkę zabiegową - zabiegi w gabinecie zabiegowym(iniekcje,opatrunki, wykonujemy EKG, spirometrię i innych wiele zabiegów), za laborantkę - badanie moczu, poziomu cholesterolu, glukozy we krwi są to testy paskowe ale wymagają wykonania więc czasu. Poza tym pracujemy za rejestratorkę w rejestracji, za lekarza siedząc pisząc tysiące powtórek recept na leki stałe, które następie lekarz tylko podbija pieczątką i stawia swój drogocenny podpis. A to jeszcze nie wszystkie obowiązki - prowadzenie archiwum, sprawozdawczości do Ministerstwa, NFZ i innych, dokumentowanie i wypisywanie ton dokumentów - sądzę że nikomu nie potrzebnych. Szczerze - chciałabym pracować z pacjentem, w terenie ale brakuje mi niejedno krotnie czasu a czasami już nie mam siły na to. Niech wykształcą więcej pielęgniarek aby zasiliły nasze szeregi bo za 10 lat będzie jeszcze gorzej, bo nikt nie chce pracować w tym zawodzie - a my będziemy odchodzić na emerytury i dość abyśmy pracowały w 2 -3 miejscach aby rządzący mogli powiedzieć że jeszcze nie jest tak źle - bo jeszcze mogą osadzić jako tako poradnie i szpitale. Nie chcę tu wspominać ale dlaczego nie - opieka długoterminowa dostępna tylko jest w miastach a co w gminach i na wsi?????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Widz(2016-01-11 20:49) Zgłoś naruszenie 1106

  Stary sposób: szczucie jednych na drugich. Wszędzie: w szpitalach, przychodniach, szkołach,... poobcinane etaty, przerzucone zadania na samorządy, ale bez odpowiednich źródeł finansowania. I skutek osiągnięty: bijemy się nawzajem,licytujemy komu lepiej, komu gorzej, komu zabrać, a ci co wszystko biorą zacierają rączki. To co, że nieco upaprane ludzką krwią i łzami? Niektórym forsa naprawdę nie śmierdzi. Jak to się dzieje, że tłum karmi grupkę cwaniaków i nie potrafi sie sprzeciwić? Może teraz będzie lepiej.. Który to już raz w to wierzę?...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Jbs(2016-01-11 21:39) Zgłoś naruszenie 20914

  To co piszecie nijak ma sie z prawda. Mam dwoje rodzicow z pierwsza grupa nigdy nic od opieki ani pefronu nie brali. A jak stan taty byl krytyczny i chcialam zwolnic sie z pracy to dowiedzialam sie ze mamy za duze dochody na rente rodzinna!!! 300 zl na osobe po odluczenu tych waszych zasilkow pielegnacyhnych to duzo??? W jakim kraju my zyjemy?! Ni jak ma sie teoria z praktyka. Ani z mopsu pomocy ani z betamedu. Jestes stary to szybko umieraj bo mozesz nie doczekac godnej smierci w tym zafajdanym kraju.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • PIEL.EGNIARKA(2016-02-02 19:30) Zgłoś naruszenie 3534

  Wszystko trzeba nałożyć na pielęgniarki ,szkoda że nie mają jeszcze łyżworolek,tak nie powinno być żeby pielęgniarka zasypywana była administracją jesteśmy w dobie komputerów a w naszym szpitalu wypełnia się jeszcze kilka zeszytów jak w przedszkolu pomimo że wszystko zapisane jest w komputerze i gdzie czas dla pacjenta ,gdzie a chętnie porozmawiałabym z chorym na spokojnie a nie odpowiadała w biegu, tego z góry nikt nie widzi tylko psy wieszać na pielęgniarkach.JUŻ ICH BRAKUJE A ZA KILKA LAT NAS NIE BĘDZIE ,BO MŁODZI LUDZIE NIE CHCĄ TAKIEJ PRACY I PŁACY.LEPIEJ DO MARKETU

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • asia(2016-03-01 15:34) Zgłoś naruszenie 12315

  Witam,ja mam problem troszke inny.Opiekuje się 88 letnią"" babcią""mieszka z nami ale nie jestesmy spokrewnione. Dwa lata temu przeszla dwa udary muzgu, jej stan zdrowia byl powazny wiec musialam zrezygnowac z pracy.I co sie okazalo nic mi sie nie nalezy z tytulu opieki nad nia .Panie z"" opieki""twierdza ze nie jestem rodzina więc nic mi się nie należy.Co robić?

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Irena(2016-04-12 19:41) Zgłoś naruszenie 2725

  Zaglądnęłam na to forum, bo moja teściowa ma 87 lat i jest coraz słabsza, z trudem radzi sobie z gotowaniem, sprzątaniem i robieniem zakupów. Chodzi o kulach (ma zaawansowaną osteoporozę). Ja z mężem pracuję od rana do wieczora. Odwiedzamy ją raz w tygodniu, posiedzimy z nią porozmawiamy, pocieszymy iz robimy zakupy. Teściowa ma emeryturę 2100 zł. Ostatnio zapytała czy przysługuje jej opieka pielęgniarki środowiskowej (chodzi jej o bezpłatną pomoc). Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na to pytanie.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • maxima(2016-05-25 21:08) Zgłoś naruszenie 13314

  świadczenie pielęgnacyjne dla dorosłych powinno być takie same jak dla dzieci a nie 520 z ł co to za pieniądze!!???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wnuczka(2016-06-21 19:58) Zgłoś naruszenie 5716

  2100!to majątek!moja babcia ma lat 98,emerytury rolniczej razem z zasilkiem pielęgnacyjnym ok.960zł!zupełnie niesprawna!zero pomocy z zewnątrz!

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • Jaromir(2016-09-21 18:54) Zgłoś naruszenie 4018

  Pracujecie we dwoje od rana do wieczora nie wiecie co robić? MNIEJ PRACOWAĆ!

  Odpowiedz
 • Maria(2016-09-21 19:30) Zgłoś naruszenie 1109

  Spróbujcie zorganizować konsultację chirurgiczną w domu obłożnie chorego , 87letniego pacjenta . NIEWYKONALNE. Wszystkie jednostki tzw opieki zdrowotnej sugerują dostarczenie chorego do jednostki tzw opieki.Transport w takich przypadkach wygląda jak odbiór wielkogabarytowego odpadu. To jak by trzeba było krowę wciągać na strych by dać jej siano. Wszystkie konowały wystawiają zlecenia ale żeby który ruszył wysoko płatną dee to nie. Takie są praktyki państwowej jak i prywatnej tzw służby zdrowia. Problemy naszej służby tzw zdrowia to nie jest kasa,bo tej marnotrawi sie ogromn, to zanik odruchów opieki zdrowotnej i śmierć etosu tej misji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • SZARA MYSZKA(2016-10-03 19:29) Zgłoś naruszenie 11

  Coraz więcej artykułów o seniorach : opiece , o tych ,którzy się nimi opiekują , o bezrobotności + 50 do +60. , O tym jak ZUS uzdrawia schorowane po 45 latach ciężkiej pracy i po długotrwałych chorobach i przewlekłych oraz rażących dysproporcjach w zarobkach, nawet w emeryturach ze starego i tych nowych Po-wskich po 2013 roku z nowego portfela . ZUSi NFZ nachętniej by uśmiercił je . Nowa lista bezpłatna Rządu - smiechu warta- sprawdziłam leki rodziców, a biorą wiele leków na choroby przewlekłe- rezultat NuLL. Dobrze ,że się pisze artykuły i ludzie mogą sie wypowiadać .Pytanie , czy ktoś z Rządu się tym interesuje. Niby PIS robi wiele,ale tak naprawdę to nie liczy się z ludźmi. Kiedyś mówił PIS ,że ma pieniądze na wszystkie reformy i dużo zmieni . Teraz lament i płacz,że nie ma pieniędzy. Doceniamy dobre, ale toza mało, aby się cieszyć,że głosowaliśmy na nich . Awantury o aborcję - to skandal, że Rząd marnotrawi czas na to, co nie powinno leżeć w jego gestii. Nie służy to kobietom, które dżwigają ten ciężar same i biorą na siebie odowiedzialnośći. ŻĄDAMY KONSULTACJI , SPOTKAŃ i w tematach naszego Kraju tak jak się chwalono .To wy jesteście naszymi pracownikami , Społeczeństwo płaci na Wasze wysokie zarobki i inne darmowe dodatki . Chcemy ,aby SZANOWANO NASZĄ WOLĘ . Zobaczcie ile jest roboty i niezadowolenia i nierówności w naszym Państwie . Roboty jest dużo . Pokażcie wyborcom ,że zasługujecie na ten wybór . Bogatym było dobrze jest i będzie, bez względu na to ,czy uczciwie bogactwo osiągnęli .Zadbajcie o tych ,którym krzywda się dzieje .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane