Opieka nad osobą starszą: Zobacz, co ci się należy

autor: Oprac. K.N.06.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:58
opiekun, opeika, emeryt

Osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą może liczyć na pomoc od państwa.źródło: ShutterStock

Osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą może liczyć na pomoc od państwa. W takiej sytuacji można ubiegać się o pomoc finansową oraz zapewnienie pomocy (np. pielęgniarki) w sprawowaniu opieki nad seniorem. 

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (103)

  • Natalia(2017-02-22 18:23) Zgłoś naruszenie 10

    Moja mama ma nowotwor na twarzy. Pielegniarki z domowego hospicjum przyjezdzaja dwa razy w tygodniu. Ja mam 28 lat, chcę iść do pracy jak normalny człowiek. Nie chce stracic życia na etacie "darmowej opiekunki". Bo Panstwo nie daje nic, tylko mamie dodatek do emerytury 208 zl. Mi powiedzieli ze nie moge dostac nic za opieke nad nia bo oboje z tata maja za duze emerytury. Nie mam sily. Niech mi ktos powie co mam robic.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewa(2017-02-14 15:18) Zgłoś naruszenie 10

    niezla sknera, na emeryturze jest conajmniej od 40 lat, co roku dostaje netto 26 000 zl, opieka medyczna za darmo, mieszkanie posiada ( nie musi placic kredytu) i jeszcze chce darmowa opiekunke, tez cos!

    Odpowiedz
  • Lucyna(2017-02-11 18:59) Zgłoś naruszenie 20

    Do pani emerytowany zakladnik wariatki . Nie wiem jaka by byla moja matka nie wypowiadalabym sie tak jak pani. Pokazuje pani swoim dzieciom jak traktowac starsze osoby . Kiedys oni pani zaplacą i oddadza to samo. A musi pani pamietac ,ze nie daleko pada jablko od jabloni .Moze pani tez bedzie taka sama jak pani mama .Jest tego jakas przyczyna ,ze pani mama tak sie zachowuje . A pani nie ma prawa tak o niej mowic . To pani powinna sie wstydzic tych slow .

    Odpowiedz
  • Umęczona(2017-01-29 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę o wyjaśnienie jak to jest w rzeczywistości z tymi prawami osób niepełnosprawnych zamkniętych we własnym mieszkaniu? A oto mój przykład. - rok 2004 skok cukru pobyt w szpitalu / osoba zdrowa fizycznie i psychicznie/ - rok 2013 ponowne kłopoty z cukrzycą /zdrowa psychicznie / - rok 2014 pobyt w szpitalu zakażenie podczas zakładania cewnika szpitalną sepsą/ przez sepsę utrata lewego oka co nie zostało wpisane do karty wypisowjj / - rok 2015 z braku rodziny i opieki roczny pobyt w Ośrodku Rehabilitacyjno-leczniczym / przebywanie w otoczeniu osób z chorobami starczymi, w wieku 70-100 lat było dla mnie okrutne. - 2016 powrót do domu i tu zaczynają się schody - 2017 MOPS odmawia pomocy bo za wysoka emerytura /3000 zł/ a wszelkie inne Fundacje każą płacić ponad 3000 zł. Do tego dochodzą koszty wyżywienia / 500 zł/ , opłaty czynszu,/400 zł/, telefon / 200 zł/, gaz /300 zł/ prąd / 300 zł /, leki /350 zł/ , RTV / 22,70/ i inne nagłe potrzeby. Jak żyć gdy nikt nie potrafi i nie chce pomóc. Wg jakich zasad pracuje MOPS?

    Odpowiedz
  • Dorota(2017-01-25 10:06) Zgłoś naruszenie 22

    Na 500+ wydają tyle kasy i tworzy się patologią a dla opiekunów osób starszych taka granda. WSTYD

    Odpowiedz
  • Dorota(2017-01-25 10:00) Zgłoś naruszenie 02

    Barany 520,- zł dla osoby rezygnujacej z pracy na rzecz opieki nad osobą ciężko chora leżąca i nie ruszając się. DANDA debili z sejmu niech spróbuję wyżyć za taką KASE

    Odpowiedz
  • Allochton(2017-01-22 00:27) Zgłoś naruszenie 00

    jak wyglada prawnie zwrot pieniędzy - w jakim procencie ? za leki , pampersy itp dla osoby niesamodzielnej 80+? zbierane są faktury z apteki.

    Odpowiedz
  • zdzislaw z nowej soli(2017-01-20 12:29) Zgłoś naruszenie 41

    kiedy rzad podniesie zasilki opiekunom osob doroslych

    Odpowiedz
  • Majka(2017-01-19 14:03) Zgłoś naruszenie 21

    na panstwo niestety nie mozna liczyc, nic sie w tym kierunku nie zmienia na lepsze. mam mame 93 lata, emerytura netto 1380 pln, musze zrezygnowac z pracy, bo nie moge znalezc opiekunki na 24 godz. Jesli sie trafia to chce 12 pln za godzine x 24 godz., tez chcialabym tak zarabiac. Niestety nie moge liczyc na zadna pomoc ze strony panstwa, chyba nawet nie bede miala ubezpieczenia no i oczywiscie zadnych wlasnych dochodow

    Odpowiedz
  • Ana(2017-01-15 17:44) Zgłoś naruszenie 20

    Już cztery lata opiekuje się matka po udarze opieka 24 godziny bez wsparcia rodzeństwa no od czasu do czasu przyjedzie jedna siostra ale mam jeszcze trzy ale niestety zero zainteresowania matka jakby nie było problemu ani nie spytaja. . się jak sobie radzę ze wszystkim ale ja mam też swoją rodzinę i musze dać radę najbardzej to chciałabym się wyspać przykre bo nawet nie pamiętają o urodzinach matki ba nawet nie zadzwonia twierdzą że dostaje 520 zł to czego jeszcze chce ale one będą miały w przyszloscprzyszłości emerytury dwie juz mają a ja co tylko usiąść i płakać

    Odpowiedz
  • ana(2017-01-13 08:39) Zgłoś naruszenie 31

    Pielęgniarka a pielęgniarka miałam okazję przyjrzeć się ich pracy no i oczywiście jedna traktuje swą pracę z całym zaangażowaniem i sercem do swego zawodu a druga pozostawia wiele do życzenia nawet wymieniając cewnik zauważyłam różnice jak robi jedna a jak druga a chyba uczyły się tak samo dla mnie laika w tej sprawie a różnice od razu zauważyłam i jeszcze zmiana opatrunkow tez jedna fachowo druga na ******** mogłabym przykładów dać więcej tak ze nie wszystkie mierzymy jedna miarą no ale to nas denerwuje a przy tym cierpi chory i ten kto się nim opiekuje i jeszcze krótko o pracy pielęgniarek w przychodni dlaczego ona założy sobie rękawiczki a mi każe otwierać pojemnik z moczem i oczywiście jeszcze go zabrać to jest dla mnie nie zrozumiałe no ale muszą mieć czas żeby na recepcji przy pacjentach chwalic się o swych remontach wnukach i innych takich **********

    Odpowiedz
  • rencista 65 osuch(2016-12-26 17:12) Zgłoś naruszenie 10

    z.osuch@o2.pl czy jest sposób na złodziei i oszustów ?co nie wywiązuję się z umów ?

    Odpowiedz
  • rencista 65 osuch(2016-12-26 16:56) Zgłoś naruszenie 20

    leżę w bólu4-ty rok a ludzie , którzy zaoferowali pomoc i wspólne świeta bawią się za moje oieniąde po spadku po mojej mamie zostałem oszukany i okradziony przez cwaniaów Ursynowa Gutta2 i nie ma na to sposobu bo zawieżki mnie do notariusza i dałem się wrobić

    Odpowiedz
  • Jaska(2016-12-07 05:55) Zgłoś naruszenie 10

    Proszę zgłosić do opieki długoterminowej pielęgniarka w U ma być 30 godzin duża pomoc ja też korzystam dla matki.

    Odpowiedz
  • Rysiek (2016-12-04 17:52) Zgłoś naruszenie 10

    A ja wam powiem jak sobie np. kombinuje moja sąsiadka. Opiekuje się swoją babcią kasę co miesiąc bierze a cały czas pracuje bawiąc dzieci w innym mieście. A starą babcia opiekuje się własna córka czyli matka tej co bierze zasiłek. Sąsiadeczka sobie pracuje w wielkim mieście kase na czarno bierze ,świadczenia zdrowotne ma opłacone bo przecież zajmuje sie babka leżącą ,latka lecą do niby tej renty za opiekę i tak to fajnie wygląda. Jak zgłaszało się do MOPS to zdziwiona pani za biurkiem odpowiedziała jak to możliwe. A no normalnie kombinować umie a sprawdzać nikt nie sprawdza a kasę i świadczenia ma. I to jest sprawiedliwe jak innym się bardziej należy.Wnuczka zamiast pilnować babki spokojnie sobie zarabia a opięknę na babką sprawuje jej matka .Ale jak się ma znajomości w Ośrodku Społecznym tak to wygląda.

    Odpowiedz
  • olo(2016-11-30 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam te komentarze ,i mam jeszcze jedną historię. Do tej pory osoba pracująca na gospodarstwie, płacąca sama ubezpieczenie w KRUS , opiekująca się staruszkiem _rodzicem miała prawo do tego zasiłku ,ale od pażdziernika ponoć zmieniły się przepisy i już nie ma prawa praktycznie do tego świadczenia , ponieważ musi zrezygnować z opłacania składek w KRUS i przejść na składki opłacane przez GOPS lub MOPS,a tam czeka taka niespodzianka, że opłacają tylko emerytalno rentowe i zdrowotne,a jeśli osoba opiekująca się przepracowała 25 lat to nie opłacają składek rentowych ,więc praktycznie nic !!! i osoby takie muszą zrezygnować z zasiłku opiekuńczego ,który w teorii im się należy ,a w praktyce nie ma na to szans...

    Odpowiedz
  • Jola(2016-11-16 10:07) Zgłoś naruszenie 10

    Proszę o poradę, Moja mama ma 81 lat , emeryturę niecałe 2 tys, ja zrezygnowałam z pracy kilka lat temu aby sie nią zająć, I grupa i całkowicie zależna od drugiej osoby. Nie mam pomocy od nikogo. Martwię sie okresem składkowym Zus itp, ubezp mam z urzedu pracy, ale czy coś mogę w inny sposób zalatwic, abym nie miała takiej przepaści w latach pracy?? Dzieki za podpowiedz

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Iza(2016-11-15 16:25) Zgłoś naruszenie 01

    Hej może ktoś ma podobnie jak ja a mianowicie.Mojej babci nagle pogorszył si stan zdrowia ma sina miarzdzyce kończyn dolnych i wymaga całodobowej opieki w prostych czynnościach... ja zrezygnowałam z pracy żeby jej pomagać sama jestem z małym dzieckiem a pani w mopsie kiedy zapytałam o zasieków opiekuńczy każą mi dostarczyć dochydy ojca dziecka tłumacząc to tym iż w świetle prawa tworzymy gospodarstwo mimo iż niemieszkamy razem i razem niejesetwsmy dogadaliśmy sie względem dziecka bez szarpania i tyle dochodów im swoich nieprzedstawil ale niby maja prawo do wglądu w skarbówce i co teraz jego dochód jest wysoki a niewiem jak obliczają i czy zmieszczę sie w kormoe z jego dochodem

    Odpowiedz
  • KATARZYNAWYPYCH86@ WP,PL(2016-11-07 20:53) Zgłoś naruszenie 01

    WITAM MAM MAŁE WYZWANIE MUSZĘ SIĘ DOWIEDZIEĆ JAKIE STARSZE LUDZIE MAJĄ WARUNKI PRZY OPIECE STARSZYCH LUDZIACH CZY MAJĄ JAKIEŚ POTRZEBY OD PILNOWANIA BYM MOGŁA WPADAĆ 2 DO 3 RAZY DZIENNIE ŻEBY SPRAWDZIĆ CZY JEST WSZYSTKO WPOŻADKU Z PNI TEŚCIOWĄ A TAK TO MIESZKAM WDZIERZGONIU WOJEWUCTWO POMORSKIM I BYM CHCIAŁAM MIEC TESZ TROCHE WIECEJ CZASU DLA RODZINY MAM LAT 30 I CZWORO DZIECI ,

    Odpowiedz
  • Matka(2016-11-07 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Wychowałam 9 dzieci syn od urodzenia jest niepełnosprawny.A ja pracowałam ponad 20 lat i ktoś mi mówi ŻE NIE NALEŻY MI SIE .

    Odpowiedz