Opieka nad osobą starszą: Zobacz, co ci się należy

autor: Oprac. K.N.06.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:58
opiekun, opeika, emeryt

Osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą może liczyć na pomoc od państwa.źródło: ShutterStock

Osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą może liczyć na pomoc od państwa. W takiej sytuacji można ubiegać się o pomoc finansową oraz zapewnienie pomocy (np. pielęgniarki) w sprawowaniu opieki nad seniorem. 

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (140)

  • Rolasikka(2017-10-25 17:43) Zgłoś naruszenie 00

    Może w Polsce nie ma jakiś wysokich socjali itp., ale wiem jedno że do prywatnego domu opieki np. Promyk w woj. Mazowieckim (miejsc. Unierzyż) z emerytury bliskiej osoby można wysłać tam taką osobę.

    Odpowiedz
  • aga(2017-10-11 23:23) Zgłoś naruszenie 00

    opiekuje sie ciotko 92 letnio mieszkamy raze nie otrzymuje zadnych swiadczen na nio jest osobo ktura nie chodzi nie pracuje gdyz opieka nad nio to 24 godz na dobe

    Odpowiedz
  • M.D(2017-10-10 20:41) Zgłoś naruszenie 10

    Zyjemy w panstwie ludzi cwaniakow i ktorzy mysla ze zawsze beda sprawni. Zapominaja ze ludzie ktorzy teraz potrzebuja pomocy, kiedys na ta dzisiejsza Polske pracowali. Az przykro, ze takie ministerstwo zdrowia mamy, takich lekarzy - ktorzy za przyzwoleniem polityki wielu ludzi niby prywatnie z pieniedzy lecza.

    Odpowiedz
  • ZDZISLAW(2017-08-29 09:05) Zgłoś naruszenie 20

    OPIEKUN OSOBY DOROSLEJ DOSTAJE 520 ZL A Z TEGO SKLADKA NA ZUS 63 ZL TO KPINA

    Odpowiedz
  • kordiann(2017-08-02 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Profesjonalnej opieki zaświadczył mój ojciec w domu opieki Promyk w miejsc. Unierzyż: Cały czas fachowa opieka, oraz zajęcia które stymulują i trenują umysł: co jest bardzo ważne w podeszłym wieku!

    Odpowiedz
  • Ja5(2017-07-27 11:45) Zgłoś naruszenie 10

    Jeśli opieka nad chorymi może być wypłacana przez 14 dni w roku, z czego ma żyć przez pozostały okres choroby przewlekle i w zasadzie śmiertelnie chorych rodziców osoba (jedynak, tata - rak, mama - Alzheimer), która nie może pracować z powodu sprawowania nad nimi stałej 24 godzinnej opieki? I z czego ma pokryć koszty swojego leczenia ... .

    Odpowiedz
  • angelika(2017-07-07 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    Babcia mojego narzeczonego ma pond 80 lat. Mieszka z córką i jej mężem który pracuje za granicą. Ma emeryturę 1500zł. Czy przysługuje jej jakaś opiekunka/pomoc dwa/trzy razy w tygodniu ? podpowiedzcie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • maria(2017-06-23 10:19) Zgłoś naruszenie 21

    podwyzszka z 520 na 1406 , co zapomniano o nas, my tez chcemy jesc chleb

    Odpowiedz
  • ELA MAMA CHOREJ CÓRKI NA SM(2017-06-19 08:39) Zgłoś naruszenie 10

    ZMIEŃCIE TE PRZEPISY DZIECKO NA RODZICA CIĘŻKO SCHOROWANEGO KTÓRA NIE CHODZI NIE PAMIĘTA UMYĆ NAKARMIĆ WYJŚĆ NA SPACER NA WÓZKĄ PRZENOSIĆ DO ŁAZIENKI DO SPANIA OPIEKA 24 /NA DOBĘ A WY DACIE 520 ZŁ CHYBA NA WASZE WACIKI KTÓRE WIECEJ WYDACIE A GDZIE CO KOLWIEK KUPIĆ ZA CO MIEJCIE LITOŚĆ ZRÓBCIE COŚ Z TYM A RODZIC NA DZIECKO DOSTANIE 1300 ZŁ A NIE ZDAJECIE SOBIE SPRAWY JAK TRZEBA SIĘ OPIEKOWAĆ ŻEBY NIE BYŁO ODLEZYN KIEDY U NAS W KRAJU BĘDZIE LEPIEJ GDZIE SĄ JAKIEŚ PIELĘGNIARKI ŚRODOWISKOWE A ŻEBY DOSTAĆ SIĘ DO LEKARZY TO JEST BEZNADZIEJA

    Odpowiedz
  • magda(2017-06-17 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    ODPWIEDZ DO PIELĘGNIARKI - MASZ CALKOWITA RACJE, -CZAS SKONCZYC Z TYMI PAPIERZYSKAMI.

    Odpowiedz
  • Line Blue(2017-05-10 11:41) Zgłoś naruszenie 10

    przelewanie z pustego w próżne tak będzie dopóki ktoś z przyrośniętych do koryta nie zostanie autentycznie niepełnosprawny!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bobi(2017-05-08 19:10) Zgłoś naruszenie 20

    Jak ktoś jest niepełnosprawny ,tak jak moja babcia i trzeba przy niej robić non stop to powinni te marne grosze dać a nie jakieś dochody ,syf w tym kraju straszny ludzie nie są traktowani jak ludzie a gorzej jak bydło byle nie dać a jak złodzieje kradną miliony to nie ma na nich bata

    Odpowiedz
  • Joanna(2017-04-24 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    O czym wy piszecie,ja mam 40 lat,matkę,która większość życia piła,nie dała mi nic ,odebrała dzieciństwo,radzic musiałam sobie zawsze sama,a teraz od 6 lat muszę się nią opiekować i jednocześnie pracować i wychowywać dwoje dzieci,renta 800zł. i co ja mam robić ,pracuję na to ,żeby opłacić w tygodniu matce opiekunkę, aw weekendy sama muszę ciągle do niej biegać,mój mąz traci już cierpliwośc,ja siły,nie wiem co robić dalej.

    Odpowiedz
  • gabriela(2017-04-19 07:42) Zgłoś naruszenie 10

    nie wierze w zadna pomoc mam 71 lat i pan doktor zazadal 40 zl. za wypelnienie wniosku o zasilek pielegnacyjny itak go nie otrzymalam mimo czterech zawalow astmy cukrzycy iwielu innych chorob chqruje od 20 lat i widze jak traktuje sie starego biednego czlowieka

    Odpowiedz
  • Zofia(2017-04-11 11:53) Zgłoś naruszenie 20

    Ja mam pytanie ,może mi ktoś odpowiedzieć?opiekowałam się swoją mamą przez przeszło 6 lat ,mama zmarła i teraz jestem na bezrobociu i mam pytanie dlaczego nie liczyą mi się te lata do lat pracy , przecież to była praca i dostałam tylko 80 procent zasiłku z Urzędu pracy.

    Odpowiedz
  • niepełnosprawny(2017-03-30 08:32) Zgłoś naruszenie 30

    opieka pielęgniarki tak wygląda przychodzi 3 - 4 razy po 1 godz. dni ustala sama gdyż pracuje po 12 godz w szpitalu i ma dodatkowo usługi pielęgniarskie -ma dzieci ,wywiadówki ,kosmetyczkę i fryzjera ,itd i próbuje to g-odzić ,co wypisuje nie wiem podpisujemy puste kartki-mierzy ciśnienie ,cukier posmaruje maścią,i tyle nigdy nie widziałem zakresu czynności jakie mam zlecone i tak jest od lat 2 ,taka opieka jest nie wystarczająca i szkoda państwowych pieniędzy na taką fikcyjną opiekę nikt tego nie sprawdza i wszyscy udają że jest OK

    Odpowiedz
  • Natalia(2017-02-22 18:23) Zgłoś naruszenie 30

    Moja mama ma nowotwor na twarzy. Pielegniarki z domowego hospicjum przyjezdzaja dwa razy w tygodniu. Ja mam 28 lat, chcę iść do pracy jak normalny człowiek. Nie chce stracic życia na etacie "darmowej opiekunki". Bo Panstwo nie daje nic, tylko mamie dodatek do emerytury 208 zl. Mi powiedzieli ze nie moge dostac nic za opieke nad nia bo oboje z tata maja za duze emerytury. Nie mam sily. Niech mi ktos powie co mam robic.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewa(2017-02-14 15:18) Zgłoś naruszenie 20

    niezla sknera, na emeryturze jest conajmniej od 40 lat, co roku dostaje netto 26 000 zl, opieka medyczna za darmo, mieszkanie posiada ( nie musi placic kredytu) i jeszcze chce darmowa opiekunke, tez cos!

    Odpowiedz
  • Lucyna(2017-02-11 18:59) Zgłoś naruszenie 40

    Do pani emerytowany zakladnik wariatki . Nie wiem jaka by byla moja matka nie wypowiadalabym sie tak jak pani. Pokazuje pani swoim dzieciom jak traktowac starsze osoby . Kiedys oni pani zaplacą i oddadza to samo. A musi pani pamietac ,ze nie daleko pada jablko od jabloni .Moze pani tez bedzie taka sama jak pani mama .Jest tego jakas przyczyna ,ze pani mama tak sie zachowuje . A pani nie ma prawa tak o niej mowic . To pani powinna sie wstydzic tych slow .

    Odpowiedz
  • Umęczona(2017-01-29 11:41) Zgłoś naruszenie 10

    Proszę o wyjaśnienie jak to jest w rzeczywistości z tymi prawami osób niepełnosprawnych zamkniętych we własnym mieszkaniu? A oto mój przykład. - rok 2004 skok cukru pobyt w szpitalu / osoba zdrowa fizycznie i psychicznie/ - rok 2013 ponowne kłopoty z cukrzycą /zdrowa psychicznie / - rok 2014 pobyt w szpitalu zakażenie podczas zakładania cewnika szpitalną sepsą/ przez sepsę utrata lewego oka co nie zostało wpisane do karty wypisowjj / - rok 2015 z braku rodziny i opieki roczny pobyt w Ośrodku Rehabilitacyjno-leczniczym / przebywanie w otoczeniu osób z chorobami starczymi, w wieku 70-100 lat było dla mnie okrutne. - 2016 powrót do domu i tu zaczynają się schody - 2017 MOPS odmawia pomocy bo za wysoka emerytura /3000 zł/ a wszelkie inne Fundacje każą płacić ponad 3000 zł. Do tego dochodzą koszty wyżywienia / 500 zł/ , opłaty czynszu,/400 zł/, telefon / 200 zł/, gaz /300 zł/ prąd / 300 zł /, leki /350 zł/ , RTV / 22,70/ i inne nagłe potrzeby. Jak żyć gdy nikt nie potrafi i nie chce pomóc. Wg jakich zasad pracuje MOPS?

    Odpowiedz