statystyki

Zasiłek stały nie powinien być pomniejszany o dopłatę do czynszu

autor: Michalina Topolewska05.01.2016, 07:26; Aktualizacja: 14.01.2016, 18:47
Faktycznie taka nowelizacja ustawy o pomocy społecznej została złożona przez posłów SLD i przewidywała, że do kryterium dochodowego byłaby wliczana tylko połowa kwoty dodatku mieszkaniowego.

Faktycznie taka nowelizacja ustawy o pomocy społecznej została złożona przez posłów SLD i przewidywała, że do kryterium dochodowego byłaby wliczana tylko połowa kwoty dodatku mieszkaniowego.źródło: ShutterStock

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara listę dochodów niewliczanych do kryterium przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej należy poszerzyć o dodatek mieszkaniowy.

O zajęcie stanowiska w tej sprawie wystąpił do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny pracy i polityki społecznej. W swoim piśmie wskazuje, że za dochód uznawana jest suma miesięcznych przychodów osiąganych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, niezależnie od tytułu i źródła ich uzyskania. Wyjątek od tej ogólnej zasady jest przewidziany w art. 8 ust. 4 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Zawiera on zamknięty wykaz dochodów, których osiągnięcie nie wpływa na uzyskanie pomocy pieniężnej. Lista ta liczy jednak tylko siedem rodzajów przychodów. Należą do nich m.in. zasiłek celowy, pomoc materialna o charakterze socjalnym lub motywacyjnym, czyli stypendia szkolne, oraz świadczenie z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych. Nie ma wśród nich dodatku mieszkaniowego.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • biedny(2017-04-18 18:16) Zgłoś naruszenie 40

  kryterium dochodowe powinno być zlikwidowane dla najbiedniejszych z zasiłku stałego

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • andrzej(2018-06-13 16:03) Zgłoś naruszenie 10

  zdecydowanie powinni to zniesc bo za 400zl. naprawde ciezko kombinowac co wlozyc do garka,co kupic z rzeczy osobistych a to nieprzewidziane wdatki jak choroba itp.jest masa rzeczy ktorych 400zl. nie obejmie

  Odpowiedz
 • Piotr(2018-04-23 13:20) Zgłoś naruszenie 00

  Tak?? a jak złodzieje z PIS okradli emerytów i rencistów z jednorazowych zasiłków dla osób o najniższych dochodach, to ok? kasa poszła dla Rydzyka i pedofilów w czarnych sutannach, którzy od stuleci okupują i okradają to państwo.

  Odpowiedz
 • Win(2016-09-06 23:43) Zgłoś naruszenie 02

  Złodzieje z P.O okradali najbiedniejszych i to za ich rządów powstała ta ustawa..To szczyt kur....wa żeby zaliczać dodatek mieszkaniowy jako dochód.Najbiedniejszym którzy żyją za 600zł miesięcznie z Zasilku stałego z MOPSU zmniejsza się tą śmieszną kwotę o kwotę wysokości dodatku mieszkaniowego(ok 200zl) i dostają zasiłek nie w kwocie 600 zł tylko około 400zł.Dosięgnie was ręka sprawiedliwości z uciskanie ubogich wy mendy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane