statystyki

500 zł na dziecko: Czy nowe świadczenie pomoże rodzinom?

autor: Michalina Topolewska24.12.2015, 07:00; Aktualizacja: 24.12.2015, 08:17
dzieci, niemowlaki

Podstawową cechą nowego świadczenia jest skierowane go do najszerszej grupy rodzin. źródło: ShutterStock

Wypłata po 500 zł na dziecko to sztandarowy element programu polityki rodzinnej rządu PiS. Ma on zmniejszać obciążenia finansowe związane z wychowywaniem potomków oraz zachęcać do posiadania ich większej liczby.

reklama


reklama


Podstawową cechą nowego świadczenia jest skierowane go do najszerszej grupy rodzin. Z tego powodu wzorem wielu krajów UE dostęp do niego nie będzie uzależniony od wysokości dochodów. Będą one ważne jedynie w przypadku osób z jednym dzieckiem oraz takich, które będą się starały o świadczenie na pierwsze dziecko w rodzinie. Na drugie i kolejne otrzymają 500 zł na pewno, o ile złożą wniosek w gminie. Sposób ubiegania się o wsparcie w stosunku do osób, które nie będą starały się o pomoc na pierwsze dziecko, ma być zresztą maksymalnie uproszczony. Nie będzie więc wymagać składania wielu dodatkowych zaświadczeń i oświadczeń.

Prace nad projektem ustawy wprowadzającej 500 zł są prowadzone w szybkim tempie, bo rząd chce, aby wypłata świadczeń ruszyła już w kwietniu 2016 r. Szacuje, że skorzysta z nich ok. 2,7 mln rodzin, w których wychowuje się 3,7 mln dzieci. Rząd liczy też, że dzięki dodatkowemu wsparciu do 2026 r. nastąpi wzrost urodzeń o 278 tys. Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało rozpoczęcie prac nad całościowym programem polityki rodzinnej, który ma być długofalową strategią koordynującą działania różnych resortów w tej dziedzinie. Na razie nie wiadomo więc, jakie inne zmiany zostaną w niej wprowadzone. 


Pozostało jeszcze 72% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • z boku widac lepiej(2015-12-24 10:43) Odpowiedz 2912

    Jak można tak głupio gadać ze nie pomoże = 1000 zł / na dwoje dzieci przy zarobkach netto 2300 zł to jest jakby pół etetu. Plujecie na PIS gadacie bzdury i myslicie że ktoś to kupuje? Jak komus się nie podoba to niech odmów. A co do socjalizm ( koment wyżej) - jak ja mam 2 dzieci a sąsiad ma 0 dzieci to kto mu wypracuje emeryturę ? a kto płacił za moje dziecie - utrzymawał je ? czyli kto tu zyskuje i zyska ? No proszę być obiektywnym

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Mural(2015-12-24 08:38) Odpowiedz 1910

    Nic konstruktywnego nie da. Stworzy sort ludzi, którzy na wzorcu rodziców stworzą wielopokoleniową tradycję: czekanie na 500 zł. Po co podejmować pracę????Akcja jak w Wielkiej Brytanii, gdzie córki z wielodzietnych rodzin podejmują tę decyzję. Rodzę do oporu, a państwo da zasiłki i mieszkania. Czy stać nas na wiele lat na odejmowanie sobie "od ust" takiej kasy?A potem co? Polska to nie tylko ludzie w wieku rozrodczym. Powinni dostawać te 500 zł ludzie, którzy mają jedno dziecko i nie decydują się na drugie, bo ich nie stać. A nie ci, którzy mają po 5 do nieskończoności i korzystają już z opieki społecznej. Takim z mojego bloku przed świętami przywieziono kilkadziesiąt paczek z ubraniami, jedzeniem itp. A dzieci 6 i każde prawie z innym tatusiem.A jednocześnie ludziom, którzy składki płacili przez 30-40 lat daje się ochłapy i dostęp do altanki śmietnikowej.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Jasiek.(2015-12-24 10:50) Odpowiedz 153

    W Niemczech każdy dostaje, niezależnie od zarobków, od 2016, 188 Euro na każde pierwsze i drugie dziecko. Na następne więcej. W Holandii to 191.65 na dziecko do 5 lat, ale od 12 do 17 lat już 273.78 Euro. I nikt tam takich pytań, jak w Polsce nie stawia. To nie chodzi o pomoc, ale o pewne zaangażowanie się państwa w proces utrzymania dziecka, szkoda że wszyscy problem widzą tylko poprzez pryzmat polskiej biedy i czy te pieniądze biedę rozwiążą, czy nie. A jeśli tatuś te pieniądze będzie chciał przepijać, to są w Polsce służby, które skutecznie powinny takie zapędy takim tatusiom z głowy wybijać.

  • Nika(2015-12-24 21:52) Odpowiedz 146

    PiS stworzył bardzo krzywdząca ustawę. Mamy 2 dzieci , jedno jest już pełnoletnie ale studiuje, drugie ma 6 lat. Nie możemy mieć więcej dzieci gdyz jesteśmy juz starsi (po 40rż)i sytuacja zdrowotna na to nie pozwala. Jedno z nas pracuje. Mamy kredyt hipoteczny na mieszkanie 50m2. Po opłaceniu wszystkich rachunkow zostaje nam 500 na życie. Starsze dziecko nie dostaje stypendium socjalnego gdyż nasze dochody na głowe w obliczeń przekraczaja kilkanaście złotych. Nigdy nie staraliśmy sie o mieszkanie socjalne bo w naszym mieście powiatowym na takie mieszkanie nie ma szans. Mieszkamy w mieście w którym bezrobocie wynosi ok 15%. My nie dostaniemy tego 500zł. Dla porównania : jedna z najbogatszych kobiet w Polsce z 6 dzieci o których utrzymanie nie musi sie martwić dostanie 2,5 tyś zł , a my będziemy na to łożyć!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Stan(2015-12-24 10:05) Odpowiedz 1212

    Nic nie da bo jest to element socjalizmu. Państwo nie ma pieniędzy i żeby dać komuś to musi najpierw komuś odebrać i to więcej ponieważ musi opłacić pośredników obsługujących ten proceder czyli urzędników. Czyli tak naprawdę nie da tylko zabierze. A jeżeli zabraknie to pożyczy od prywatnej firmy jaką jest FED za obligacje państwowe na lichwiarski procent, ponieważ jak stoi w Konstytucji, sama nie może drukować polskich pieniędzy. Najpierw Polska powinna zmienić Konstytucję aby odciąć się od FED a potem emitować własne pieniądze w Polsce. Następnym krokiem to zlikwidowanie socjalizmu i danie polakom zarobić, czyli np. zlikwidować podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie było by tematu co do tych 500 złotych.

  • roberto(2015-12-25 09:27) Odpowiedz 713

    tylko PIS może uzdrowić rodziny i zatrzymać dalszy proces biedy w kraju gdzie nie powinno jej być przecież jest tylu zbawców narodu od ekonomii jak Pan Balcerowicz i jego Pan Petru i wielu wielu innych przez tyle lat uzdrawiali wiele nie patrząc na konsekwencje dla ludzi najuboższych

  • Tadeusz(2015-12-28 10:58) Odpowiedz 42

    Rozdawnictwo ma dwa oblicza. Moja sąsiadka stwierdziła, że za 1200 zł płacy to jej się nie opłaca rano tyłka podnosić z łóżka. I biega co kilka dni do parafii po dary, które pracowici i bogobojni złożyli w ciągu tygodnia dla ubogich. Gdy teraz dostanie swoje 500+, na pewno nie pójdzie do jakiejkolwiek pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • amur64(2015-12-26 10:16) Odpowiedz 32

    trwajaąprace nad projektem! przecież klamczyni z polecenia jarkacza wymachiwała okładkami twierdząc że wszystkie projekty ustaw ma opracowane.Na miejscu Kopacz stwierdziłaby bez namysłu. że przekopano całą Rosje na 10 km.