statystyki

Załóż spółkę, nie płać na ZUS. Nowy pomysł Kukiz’15

autor: Patryk Słowik18.12.2015, 15:37; Aktualizacja: 18.12.2015, 15:38
Kukiz'15

Kukiz'15źródło: PAP

Wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie powinni być zobowiązani do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne – wskazują posłowie Kukiz’15. A jako że założyć taką spółkę może obecnie niemal każdy, w praktyce wiele osób uniknęłoby odkładania pieniędzy na starość w ogóle.

Reklama


Reklama


Do laski marszałkowskiej złożony został projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (a dokładniej art. 8 ust. 6 pkt. 4). Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się z mocy ustawy m. in. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnika spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, niezależnie od tego czy faktycznie taką działalność prowadzą. Należy bowiem rozróżniać wspólnika spółki od jej prezesa.

Zarazem przepisy są niespójne. Wystarczy bowiem być wspólnikiem w wieloosobowej spółce z o.o. i wówczas odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne nie jest obligatoryjne.

- Tworzy to sytuacje, w której aby wyłączyć obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i uzyskać bardziej opłacalny, korzystniejszy sposób objęcia ubezpieczeniem (dobrowolne – przyp. Red.) wystarczy, że taki wspólnik przekaże jeden udział w spółce osobie trzeciej - wskazują w uzasadnieniu posłowie Kukiz'15. I proponują zmianę, aby pokrzywdzona ich zdaniem grupa nie musiała odprowadzać składek. A co z tymi, którzy chcą odkładać na emeryturę? Z projektu nowelizacji wynika, że wystarczy, iż złożą oni wniosek do oddziału ZUS, w którym wyrażą chęć odprowadzania składek.

- Wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. powinni mieć prawo wyboru podejmowania pracy i objęcia ubezpieczeniem, a nie być obejmowani fikcją prawną, która ogranicza ich prawa chociażby do wysokości emerytury – argumentują wnioskodawcy.

Posłowie PiS póki co wolą oficjalnie nie wypowiadać się o propozycji parlamentarnych kolegów. Od jednego z przedstawicieli obozu rządzącego słyszymy jednak, że szansa na uchwalenie nowelizacji jest minimalna.

- Nikt tego oficjalnie nie powie, ale wiadomo, że jeśli stworzymy taki wytrych, natychmiast zacznie powstawać masa jednoosobowych spółek z o.o. Ludzie potrafią wykorzystywać sytuacje – twierdzi. I dodaje, że sam pomysł jest godny pochwały, ale mogłoby się okazać, że wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych znacząco by zmalały. W praktyce bowiem obecnie niemal każdy może założyć spółkę kapitałową. Wystarczy kapitał zakładowy w wysokości 5 tys. zł. Mogłoby się więc okazać, że wiele osób prowadzących niewielki biznes w postaci działalności gospodarczej, zrezygnowałoby z tego i założyło spółki z o.o.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

 • racjonalista(2015-12-18 16:38) Odpowiedz 1315

  Pitolenie, nikt o zdrowych zmysłach nie będzie uruchamial sp z o.o. dla małej firmy żeby unikać ZUS a wpadać w pełną księgowość i duże koszty księgowej. Cit i cały ten syf.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Ja(2015-12-18 16:17) Odpowiedz 1115

  Słusznie - a Kukiz będzie na Nich pracował na starość.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Gregory(2015-12-19 09:13) Odpowiedz 101

  Obecnie nie jest problemem założyć normalną sp. z o.o. wieloosobową, żeby uniknąć ZUS. Już w tej chwili zamiast uciekać za granicę coraz częściej się to robi. Wszystko na gruncie polskiego prawa i nie ma problemów. Są już dziesiątki firm, które w czymś takim pomagają. Oskładkowanie spółek jednoosobowych tylko ustaliłoby faktyczny stan rzeczy.

 • Esteban(2015-12-20 01:36) Odpowiedz 82

  Po pierwsze to trzeba zlikwidować zbankrutowanego molocha,ale jako rozwiązanie tymczasowe to pójście w dobrym kierunku.Ważne jest,aby ludzi nauczyć podejmowania samodzielnych decyzji i odpowiedzialności.Płacę składki i otrzymam emeryturę albo nie płacę składek i nie otrzymam emerytury-niech państwo wreszcie przestanie traktować ludzi jak małe dzieci !

 • magda45(2015-12-18 21:32) Odpowiedz 717

  To znaczy oszukiwać Państwo. Że składek obecnych wypłacane są emerytury. Poseł fajna propozycja. Może coś wymyslilby konstruktywnego. Zamiast takich propozycji to jak obniżyć składki dla płatników i zwiększyć dochody ZUS. Pomysł prosto z ....... niech sobie każdy odpowie.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Jasiek24(2015-12-18 23:08) Odpowiedz 630

  TO POKAZUJE CO KUKIZ SOBĄ REPREZENTUJE. Jeszcze kilka takich propozycji a będzie miał poparcie 0,0000%

 • z(2015-12-19 09:55) Odpowiedz 54

  Ale po co to zmieniać jak wystarczy 1 udział dać np ciotce i efekt jest ten sam. Zgłoszony pomysł i robienie wokół niego szumu wiele mówi o potencjale intelektualnym Kukiz15. Pełną księgowość dla małych spółek zdejmijcie i to będzie rewolucja.

 • jarek(2015-12-19 18:40) Odpowiedz 423

  KUKIZ udaj sie z twoja partia na leczenie do pschiatry na staros bedzesz chcial emeryture . to niech cie utrzymuja twoje dzeci sieroto muzyku

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Greg33(2015-12-21 15:17) Odpowiedz 30

  Już zaraz wszyscy zaczęliby zakładać jednoosobowe spółki z o.o. Bo 2-osobowych to się strasznie bali :) Tu chodzi tylko o zlikwidowanie fikcji. Bo jak ktoś chce uniknąć ZUS poprzez założenie sp. z o.o., to i tak ją założy, przekazując 1 udział żonie.

 • sinalco(2015-12-19 12:00) Odpowiedz 11

  Moje rentę chce farmazona gra zus

 • MF(2016-01-09 09:15) Odpowiedz 00

  taki drobiazg malutki, poza kosztami chocby ksiegowosci w takiej spolce, to nawey jesli sp. z o.o. jest jednoosobowa, to I tak musi byc zarzad w osobie prezesa, tak wiec, nawet jak sie uniknie ZUSu z tytulu dzialalnosci gospodarczej, to trzeba zaplacic ZUS od umowy o prace, bo spolka jako osoba prawna zatrudnia swojego wlasciciela jako pracownika.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane