Zwiększenie uprawnień służbowych i emerytalnych - to główne tematy rozpoczętej we wtorek w Łodzi narady komendantów straży miejskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Komendanci biorący udział w naradzie po jej zakończeniu zamierzają przedstawić posłom swoje uwagi do ustaw o strażach gminnych, policji i straży miejskiej.

"Oczekujemy od parlamentarzystów przyjęcia takiej ustawy, która umożliwi nam właściwe realizowanie naszych działań. Straż miejska jest jednostką odpowiedzialną za zachowanie porządku na terenie gminy. Nasze działania powinny być jednak skuteczniejsze niż do tej pory. Niestety, obecne uregulowania prawne uniemożliwiają nam wykonywanie części naszych zadań" - powiedział PAP komendant krakowskiej straży miejskiej Janusz Wiaterek.

Jego zdaniem projekt, który został przekazany pod obrady Sejmu, wymaga pewnych zmian. Wiaterek podkreślił, że straż miejska nie chce być "drugą policją", tylko jednostką, która "zgodnie z oczekiwaniami społecznymi i w oparciu o właściwe instrumenty prawne" będzie pilnowała porządku publicznego.

"Nasze środowisko oczekuje wielu zmian, m.in. z zakresu prawa o ruchu drogowym czy kodeksu wykroczeń. Dzisiaj strażnik praktycznie nie może zareagować, widząc np. samochód jadący pod prąd drogą jednokierunkową. Nie ma też uprawnień do przeszukania osób zatrzymanych. Takich +drobiazgów+ jest wiele, ale są one niezwykle ważne dla jakości wykonywanych przez nas zadań" - wyjaśnił Wiaterek.

W związku z nieumieszczeniem zawodu strażnika miejskiego w wykazie prac o szczególnym charakterze uczestnicy narady zamierzają też przygotować pismo do premiera Donalda Tuska i minister pracy Joanny Fedak, w którym wyrażą swoją opinię na ten temat.

"Od siedemnastu lat środowisko straży miejskiej walczy o uprawnienia zbliżone do tych, jakie mają policjanci. Straż miejska jest jednym z elementów systemu bezpieczeństwa i porządku. Jeśli razem z policją pełnimy służbę na ulicach, to powinniśmy mieć również zbliżone uprawnienia socjalne" - powiedział PAP komendant łódzkiej straży miejskiej Paweł Lipski.

Narada komendantów straży miejskiej zakończy się w środę.

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku. Dziś współdziała w niej 12 głównych miast Polski: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.