statystyki

Samotny rodzic ma mniejsze szanse na 500 zł na dziecko

autor: Michalina Topolewska09.12.2015, 07:24; Aktualizacja: 09.12.2015, 09:04
dziecko, niemowlę

Samotne matki od lat borykają się z zamrożonym kryterium dochodowym.źródło: ShutterStock

Rodzic, który ma jedno dziecko i pracuje, może nie uzyskać prawa do świadczenia wychowawczego. Pracownicy pomocy społecznej postulują, by w przypadku tej grupy rząd złagodził wymogi związane z z kryterium dochodowym.

Reklama


Reklama


Taka sytuacja to efekt warunków, które trzeba będzie spełnić, aby uzyskać 500 zł na dziecko. Rodziny mające jednego potomka i takie, które mają ich więcej – a będą chciały starać się o świadczenie na pierwszego z nich – będą musiały spełnić kryterium dochodowe. Ma ono wynosić 800 zł. O ile w rodzinach mających kilku członków uzyskany dochód będzie dzielony przez większą liczbę osób, to w odniesieniu do samotnej matki z jednym dzieckiem tylko przez dwie. Dlatego będzie ona miała większy problem z uzyskaniem 500 zł, zwłaszcza gdy pracuje. Jeśli zarabia trochę więcej niż minimalne wynagrodzenie, to ze względu na przekroczenie progu nowej formy wsparcia nie otrzyma.

– Z pewnością będzie to krzywdzące dla tej grupy rodziców. Im świadczenie nie będzie przysługiwać, a otrzyma je rodzina zamożna, której może się w ogóle okazać niepotrzebne – mówi Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Kaliszu.

Dodaje, że inaczej jest w przypadku samotnych matek, bo chociaż mają zasądzone alimenty, to najczęściej ich nie otrzymują. Wprawdzie w takich sytuacjach mają one możliwość ubiegania się o świadczenie z FA, które maksymalnie wynosi 500 zł miesięcznie, ale zwykle otrzymują decyzje odmawiające wsparcia. Jest to związane z tym, że w funduszu też obowiązuje kryterium dochodowe, które od 2008 r. nie jest podnoszone i wynosi 725 zł.

– W ostatnich latach wielokrotnie obserwowaliśmy, że najpierw matki były wykluczane z zasiłku rodzinnego, potem z FA, nie dlatego że ich sytuacja finansowa nagle się poprawiła, tylko z powodu przekroczenia progu o niewielką kwotę – podkreśla Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

O podniesienie kryterium dochodowego w funduszu od dawna apelują m.in. rzecznik praw obywatelskich i rzecznik praw dziecka (ostatnio występowali w tej sprawie do nowego rządu), ale do tej pory ich działania nie odniosły żadnego skutku.

– Samotne matki od lat borykają się z zamrożonym kryterium dochodowym i starają się tak kalkulować dochody, aby jednak uzyskiwać FA. Potrafią np. zrezygnować z ulgi podatkowej na dziecko, aby zamiast jednorazowego 1,2 tys. zł, które będzie im wliczone do progu, otrzymywać 6 tys. zł w ciągu roku ze świadczeń – wskazuje Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Marzena Szuleta dodaje, że rząd powinien rozważyć, aby na potrzeby 500 zł na dziecko dla samotnych matek z jednym dzieckiem zrezygnować z kryterium dochodowego. 

Ważne

Przy świadczeniu wychowawczym nie będzie obowiązywała zasada złotówka za złotówkę, pozwalająca na obniżenie jego wysokości o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego

Etap legislacyjny

Konsultacje projektu ustawy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • gahafa(2015-12-09 09:02) Odpowiedz 4413

    Ale to samotna matka będzie się zrzucała na lekcje tenisa dla dzieci zamożnych rodzin 3+, które i tak mają już wiele dodatków i zniżek nieopodatkowanych, bo nie wykazywanych. Państwo powinno być mądre a nie głupie. To niesprawiedliwe prawo.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • qwerty(2015-12-10 11:30) Odpowiedz 345

    Jak tak fajnie mają samotne matki, takie mają te alimenty wysokie i im zazdrościcie, to się rozwiedzcie i zobaczycie jak jest fajnie być samotna matką. Wtedy możecie się dopiero wypowiadać na ten temat czy się dziecku należy to 500 zł czy nie. Każde dziecko powinno dostać tak naprawdę. A nie że jest jedno to już nie należy się. Chore myślenie.

  • Samotnaa(2015-12-10 22:35) Odpowiedz 271

    Jestem samotna matka nie z wyboru tylko okolicznosci losu mnie do tego zmusily!! ojciec mojego dziecka nie zyje.!! niedobrze mi sie robi jak czytam niektóre komentarze! jak mozecie pisac ze samotnej matce nie przysluguje te 500 zl?! Osobiście dostaje od Pomocy Społecznej 88zl ( zasilek rodzinny) i 185zl ( jako samotna matka). Łacznie 273zl! jak za to mozna zapewnic dziecku godne zycie! chetnie poszłabym do pracy ale niestety nie mam z kim dziecka zostawic! wiec ludzie!!!! zastanówcie sie czasami!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Sponsorka(2015-12-10 13:40) Odpowiedz 217

    Jak zawsze samotna matka to sponsorka a sama na wszystkie wydatki musi brać pożyczki. Gdyby na składki społeczne nie odciągali mi 1500 zł to bym godnie żyła. Nawet rodzice ćpuny dostaną pomoc od naszego państwa, jak również rodzice pracujący na czarno lub na tzw. fuchach czyli złodzieje. I chodzą się tym chwalą. A tera rozmnażajcie się w tych swoich mieszkaniach komunalnych, nareszcie mąż was nie będzie musiał w kałdziuple walić. A ja samotna matka was przysponsoruję.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • quano(2015-12-09 13:42) Odpowiedz 2012

    Nie róbmy jaj. Jeżeli ma to być dodatek mający wpłynąć na dzietność to nie powinien dotyczyć samotnych matek otrzymujących świadczenia alimentacyjne, które często przewyższają przedmiotowy dodatek 500 złotych. Również dziwi mnie pomysł pomocy rodzinom zastępczym, które już teraz otrzymują rozsądne pieniądze na każde dziecko. Bardzo śmiesznie brzmi obawa o samotne matki, a już np.: rodzinę - rodzice plus jedno dziecko, w której każdy z rodziców zarabia najniższą krajową po podziale na członków rodziny wychodzi jakieś 813 zł na osobę, traktuje się jako zamożnych. A padały zapewnienia prezydenta Andrzeja, że każde dziecko może liczyć na pomoc, a teraz wygląda na to, że za nieprzemyślane obiecanki zapłacą ci pracujący szaracy. Myślę że część Polaków ma poczucie jakby im ktoś napluł w twarz.

  • Monika(2015-12-11 09:34) Odpowiedz 190

    Jestem samotną matką niepełnosprawnego dziecka , pracuję, zarabiam ponad 1600,00 zł..Nie przysługuje mi nic, oprócz dodatku 153,00 zł.Tego nawet nie liczę do dochodu, bo wizyty u lekarzy, tylko prywatne, bo czasami nie mogę czekać trzech miesięcy na te z funduszu. Jest ciężko, bardzo ciężko.Staram się , aby córka korzystała tak jak inne dzieci w wycieczek, teatrów , kina, obiadów w szkole i nie czuła się pokrzywdzona.Powtarzam jej,że kiedyś będzie lepiej , ale już sama w to nie wierzę.Znam przypadki,że rodzice dzieci korzystających ze stypendium socjalnego również za te pieniądze się sami ubierają.Gdzie tu sprawiedliwość?Uważam, ze powinno zwrócić uwagę na takie rodziny jak nasza.....

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • normalny(2015-12-09 08:43) Odpowiedz 1629

    Przecież ten program 500 zł ma na celu zwiększenie dzietnośc,czyl trochę pomóc podjąć decyzję o drugim lub trzecim dziecku od pomocy samotnym rodzicom są inne instytucje

  • ga(2015-12-09 09:14) Odpowiedz 153

    500 zł na każde dziecko powinno być tylko dla pierwszej grupy podatkowej

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • męzatka_z_jedynakiem(2015-12-11 14:43) Odpowiedz 152

    Do Samotnaa Nie jestem samotną matką, ale bardzo denerwuje mnie skazywanie samotnych matek na ubóstwo systemowe, albo to, że przy obecnej koncepcji najuboższe rodziny zyskają tyle co zasiłki/. Ludzie bądźmy solidarni jako naród, bo nam też nikt nie pomoże gdy będzie gorzej. Dawanie pieniędzy bogatym na drugie dziecko ze składek biedniejszych to niesprawiedliwość. Szkoda, że PiS tego nie widzi, no i duża część społeczeństwa też, ale nie wszyscy. Nawet jak będą głośno krzyczeć i mówić że jest już dobrze, to i tak zobaczę na ulicy te biedniejsze dzieci i ich dzielnych rodziców. I lepiej nie obrażać tych kobiet, bo nie jest im łatwo, odrobina empatii

  • JA (2015-12-10 01:16) Odpowiedz 151

    Głupcy ,,,,dla bogatych bez progu , a dla BIEDOT !!!PIJ D...P !!wodę.. PIS DLA BOGACZY

  • Gosia(2015-12-09 09:18) Odpowiedz 131

    Dlaczego nie 400 NA KAŻDE ????

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • re(2016-01-11 17:29) Odpowiedz 130

    najlepiej dajcie tą kasę dzieciorobą alkocholikom i ćpunom zrobią sobie jeszcze kilka więcej dla kasy a rozwódkom nic bo przecież dzieci rozwodników są gorsze.pokrzywdzone przez los,bo to nie ich wina ze ojcowie puszczają się z małolatami i odchodzą.biednemu zawsze wiatr w oczy wieje.a bogatszy się bogaci.nam nawet rodzinne zabieraja bo o 2 zł przekracza

  • alicja(2015-12-20 19:52) Odpowiedz 80

    To prawda .Jestem samotną matką i musze brać pożyczkę aby kupić ubranie nastolatce.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • męzatka_z_jedynakiem(2015-12-11 08:53) Odpowiedz 81

    Do Samotnaa Nie jestem samotną matką, ale bardzo denerwuje mnie skazywanie samotnych matek na ubóstwo systemowe, albo to, że przy obecnej koncepcji najuboższe rodziny zyskają tyle co zasiłki/. Ludzie bądźmy solidarni jako naród, bo nam też nikt nie pomoże gdy będzie gorzej. Dawanie pieniędzy bogatym na drugie dziecko ze składek biedniejszych to niesprawiedliwość. Szkoda, że PiS tego nie widzi, no i duża część społeczeństwa też, ale nie wszyscy. Nawet jak będą głośno krzyczeć i mówić że jest już dobrze, to i tak zobaczę na ulicy te biedniejsze dzieci i ich dzielnych rodziców. I lepiej nie obrażać tych kobiet, bo nie jest im łatwo, odrobina empatii

  • taka prawda(2015-12-10 04:51) Odpowiedz 732

    Przecież matki i tak dostają alimenty od Ojców . Więc lepiej taki dodatek dawać tym co płacą alimenty . Bo to i tak pójdzie na dziecko.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • młodzież(2015-12-09 18:56) Odpowiedz 637

    To świadczenie powinny otrzymywać małżeństwa które posiadają dzieci,a nie samotne matki.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • nie dziwcie się(2015-12-09 14:26) Odpowiedz 68

    Trzeba było myśleć wcześniej

  • Arek(2015-12-10 17:43) Odpowiedz 62

    Nie będzie żadnego 500zł.Trybunał Konstytucyjny złożony z sędziów z PO natychmiast zablokuje przyznanie tych 500 zł jako niezgodne z konstytucją,a jak PiS będzie krzyczał to ich się postraszy Unią Europejską.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Monika(2015-12-11 09:32) Odpowiedz 52

    Jestem samotną matką niepełnosprawnego dziecka , pracuję, zarabiam ponad 1600,00 zł..Nie przysługuje mi nic, oprócz dodatku 153,00 zł.Tego nawet nie liczę do dochodu, bo wizyty u lekarzy, tylko prywatne, bo czasami nie mogę czekać trzech miesięcy na te z funduszu. Jest ciężko, bardzo ciężko.Staram się , aby córka korzystała tak jak inne dzieci w wycieczek, teatrów , kina, obiadów w szkole i nie czuła się pokrzywdzona.Powtarzam jej,że kiedyś będzie lepiej , ale już sama w to nie wierzę.Znam przypadki,że rodzice dzieci korzystających ze stypendium socjalnego również za te pieniądze się ubierają.Uważam, ze powinno zwrócić uwagę na takie rodziny jak nasza.....