statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Będzie szczegółowa weryfikacja wniosków

autor: Michalina Topolewska08.12.2015, 07:11; Aktualizacja: 08.12.2015, 08:21
Gdy okaże się, że osoba starająca się o pomoc uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu lub nie udzieli wyjaśnień co do okoliczności budzących wątpliwości, organ odmówi przyznania świadczenia lub zasiłku.

Gdy okaże się, że osoba starająca się o pomoc uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu lub nie udzieli wyjaśnień co do okoliczności budzących wątpliwości, organ odmówi przyznania świadczenia lub zasiłku.źródło: ShutterStock

Pracownik socjalny będzie weryfikował to, czy osoba deklarująca zajmowanie się niepełnosprawnym członkiem rodziny nie jest aktywna zawodowo i faktycznie sprawuje nad nim opiekę.

reklama


reklama


Przy okazji projektu ustawy wprowadzającej 500 zł na dziecko resort pracy postanowił doprecyzować przepisy związane z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. W przypadku tej pierwszej formy wsparcia gmina ma teraz możliwość zlecenia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego z osobą, która ubiega się o jej przyznanie lub jest już do niej uprawniona (przy specjalnym zasiłku opiekuńczym takie działanie jest obowiązkowe). Wykonuje go pracownik socjalny, ale do tej pory nie wynikało to wprost z ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.), która reguluje to, kiedy sporządzany jest wywiad. Po zmianie kwestia ta zostanie uwzględniona.

W art. 107 ustawy zostanie wskazane, że celem wywiadu jest weryfikacja wątpliwości dotyczących tego, czy osoba faktycznie nie pracuje i osobiście zajmuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nowelizacja zakłada też, że w sytuacji, gdy jest on sporządzany na potrzeby świadczeń opiekuńczych, nie trzeba wypełniać całego liczącego kilkanaście stron kwestionariusza, ale jego odpowiednie części.

Gmina zyska też większe uprawnienia. Gdy okaże się, że osoba starająca się o pomoc uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu lub nie udzieli wyjaśnień co do okoliczności budzących wątpliwości, organ odmówi przyznania świadczenia lub zasiłku. – Takie sformułowanie daje nam wyraźną podstawę prawną do wydania decyzji negatywnej, bo obecne brzmienie przepisów nie wskazuje, jakie są bezpośrednie konsekwencje takiego zachowania opiekuna – wskazuje Piotr Spiżewski, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.

Gdy odmowa sporządzenia wywiadu lub wyjaśnień będzie dotyczyć osób pobierających wsparcie, wypłata pieniędzy zostanie im wstrzymana aż do momentu udzielenia odpowiedzi na zastrzeżenia gminy. Ponadto wykreślony zostanie przepis przewidujący odrębny wzór wywiadu, który może być sporządzony, gdy osoby deklarujące samotne wychowywanie dziecka występują o przyznanie zasiłku rodzinnego i dodatków do niego.

– To racjonalne rozwiązanie, bo zastosowanie wywiadu środowiskowego z pomocy społecznej daje pełniejszy obraz sytuacji rodziny – zauważa Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Katowicach. 

Etap legislacyjny

Projekt w konsultacjach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • niepelnosprawny.(2015-12-08 08:19) Odpowiedz 576

    dajcie swiadczenie opiekunom doroslych niepelnosprawnych............nalezy sie.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • MM(2015-12-08 12:38) Odpowiedz 403

    Wiekszej bzdury nie sluszalam..Przy przyznawaniu swiadczenie powinien przyjsc pracownik socjalny i sporzadzic liste potrzeb dla ON i jej opiekuna - potem je zrealizowac..a nie zamordyzm i straszenie... Nachodzenie bez potrzeby generuje koszty panstwa. bo nachodzacego trzeba oplacac..Nalezy przychodzic na prosbe zainteresowanych i pomagac w problemach a nie zastraszac...

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • dać opiekunom dorołych .(2015-12-08 17:07) Odpowiedz 3319

    opieka nad dzieckiem jest obowiązkiem . A dla opiekunów dorołych powinno być nie 520 zł a 1500 zł .

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • SD(2015-12-08 15:54) Odpowiedz 313

    Co Ty Mario za prednie wypisujesz ? Przecież ja opiekująca sie moją chorą leżąca mamą musiałam zrezygnować z pracy ! Nie mam żadnych dochodów. Pytam cię za co mam życ ? Mama ma głodowa rente .

  • Blanka Rudy(2015-12-08 12:23) Odpowiedz 286

    "W art. 107 ustawy zostanie wskazane, że celem wywiadu jest weryfikacja wątpliwości dotyczących tego, czy osoba faktycznie nie pracuje i osobiście zajmuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny." Tak? I jak dokona tego cudu? Przyjdzie bez zapowiedzi i zostanie odprowadzona spod drzwi przez policję, bo nie ma takiego prawa? Zapyta czterolatka z autyzmem albo stuletnią babcię z demencją: "A zajmuje się tobą mamusia czy tatuś, czy sąsiadka?". A może spyta Cześka z trzeciego piętra, który od świtu na bani chodzi, czy pani Gienia, ta, co mu na flaszkę nie dała, to faktycznie się zajmuje podopiecznym? A może na podstawie paragonów i faktur za prąd to określi? Co za brednie. Wywiad może być wyłącznie z papierów i pracownik socjalny nawet do klopa nie ma prawa iść bez mojej zgody, a decydowanie o przyznaniu bądź nie na podstawie "pani zabiera łapy od mojej lodówki" będzie prowadziło do nadużyć ze strony urzędników. Ale, oczywiście, w państwie prawa musi panować inwigilacja i zastraszanie.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • zania(2015-12-09 08:40) Odpowiedz 241

    widze ze tutaj pare osob nie wie co to znaczy opieka nad chirym, ile kosztuja leki i rechabilitacja. Wiec taka prosba nie macie pojecia to nie wypowiadajcie sie bo noz w kieszeni sie otwiera

  • zgaga(2015-12-08 17:16) Odpowiedz 228

    Mario,jak widać nie masz nawet najmniejszego pojęcia jakie moga być niepełnosprawności i do jakiego stopnia taka osoba wymaga opieki i pielęgnacji. Nie zdajesz sobie nawet sprawy, ze ten zakres opieki przekracza obowiązek moralny i alimentacyjny razem wzięte, żeby córka czy syn w imię takiej opieki mieli pozostawać bez własnego dochodu, ubezpieczenia i swoje dzieci spychać na margines społeczny. Z jakiej racji synowa czy zięć maja pracować na obowiązek alimentacyjny względem tescia/teściowej, wobec których nie sa zobowiązani alimentacyjnie, gdy tymczasem tatuś z mamusią, którzy się postarali o dziecko, oczekują , zeby na to dziecko łożyło im państwo. Mnie na moje dzieci to państwo nigdy nie dało złotówki. Miały tylko tyle, na ile zdołaliśmy zapracowac razem z mężem.

  • PaniLyla(2015-12-10 09:27) Odpowiedz 190

    Ten kto nie opiekował się chorym , cierpiącym rodzicem którego służba zdrowia ma w dupie nie wie co to znaczy i nie powinien się wypowiadać. Mój tata chorowała na raka żołądka, miał wysoka emeryturę i co???same nutri dringi pochłaniały 1/2 świadczenia a gdzie reszta , gdzie opłaty...co wy wiecie tacy jak andy, julian , prawnik. mam nadzieje ,ze dzieci wam odpłacą: będziecie leżeć chorzy, z jednym nie zmienionym pampersem po 12 godzin, sami, w pustym pokoju. Tego wam życzę

  • Maria(2015-12-08 13:06) Odpowiedz 1528

    To rozwiązanie opieki nad rodzicami ,jest błędne .Dzieci mają obowiązek wobec rodziców z chorowanych do opieki.Państwo daje zasiłek dzieciom,które się niby zajmują opieko nad rodzicami starymi .Rodzice mają emerytury i często to dzieci korzystają z tych rodziców pieniędzy+dodatkowe opiekuńcze pieniądze od państwa.państwo powinno zastosować dochód z całej zamieszkałej rodziny z osobami starszymi ,i to kryterium powinno być .żeby dostać zasiłek.Dawniej nie było żadnych zasiłków i jakoś rodzice dożywali godnie przy dzieciach,bez pomocy państwa.Dzieciom niepełnosprawnym Państwo powinno pomagać rodzicom tego nie można podważać,ponieważ to jest poświęcenie.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • prawnik...(2015-12-08 20:46) Odpowiedz 1113

    tylko osoby niezamodzelne powinny dostawac swiadcenie pielegnacyjne w orzeczenu zus jest czyjest niesamodzelny do egztentecjii...wszystko jasne.....................

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zgaga(2015-12-08 19:02) Odpowiedz 95

    Te drobne poprawki są jedynie mydleniem oczu opiekunom dorosłych ON. Faktem jest, ze swiadczenia pielęgnacyjne pozostają poza wszelką kontrolą, ale to zapisy samej ustawy pozwalają na nadużycia. W świadczeniu pielęgnacyjnym nie ma zapisu, ze opieka musi byc ciągła i bezpośrednia, a więc z powodzeniem może być okazjonalna. Do tego to zapisy ustawy dopuszczają sprawowanie opieki weekendowej. Co w takim przypadku może dac wywiad środowiskowy, skoro rodzic ma pozwolenie na bezczynne leżenie przez cały roboczy tydzień i branie za to niemałej kasy. Co taki wywiad może udowodnić, gdy dziecko przebywa w szkole kilka ładnych godzin albo na zajęciach terapii zajęciowych i w tym czasie rodzic/opiekun jest zwolniony z opieki. A nawet jak jest nieobecny, to przecież ma prawo wyjść do lekarza, na zakupy, pozałatwiać sprawy urzędowe. Co mogą dać wywiady skoro pracownicy ośrodków przyznających świadczenia, dobrze wiedza, że często dziećmi zajmują sie dziadkowie, albo jak dziecko jest w szkole, rodzice w tym czasie dorabiają pracując na czarno.Ale wg nich zgodnie z zapisami ustawy o świadczeniach rodzinnych taka praca nie jest przeciwwskazaniem do pobierania świadczenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Julian (2015-12-08 16:30) Odpowiedz 847

    Tak naprawdę rodzicom nie należy się żadne świadczenie tak samo chorym dzieciom . Jedynie w przypadku gdy rodzina nie daje sobie rady opieka powinna pomagać a nie marnują nasze podatki na opiekę dzieci czy osób starszych .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Alicja(2015-12-08 20:21) Odpowiedz 84

    W orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności oprócz stopnia niepełnosprawności powinien być punkt czy osoba wymaga stałej pomocy osoby drugiej, szczególnie ma się to do specjalnego zasiłku dla opiekuna i zasiłku dla opiekunów, średnio na 10 przyznanych świadczeń ok 4 osoby faktycznie wymagaja stałej pomocy drugiej osoby.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Maria(2015-12-08 13:07) Odpowiedz 629

    To rozwiązanie opieki nad rodzicami ,jest błędne .Dzieci mają obowiązek wobec rodziców z chorowanych do opieki.Państwo daje zasiłek dzieciom,które się niby zajmują opieko nad rodzicami starymi .Rodzice mają emerytury i często to dzieci korzystają z tych rodziców pieniędzy+dodatkowe opiekuńcze pieniądze od państwa.państwo powinno zastosować dochód z całej zamieszkałej rodziny z osobami starszymi ,i to kryterium powinno być .żeby dostać zasiłek.Dawniej nie było żadnych zasiłków i jakoś rodzice dożywali godnie przy dzieciach,bez pomocy państwa.Dzieciom niepełnosprawnym Państwo powinno pomagać rodzicom tego nie

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • andy(2015-12-09 18:56) Odpowiedz 58

    zglaszam propozycje aby kazdy pracujacy dostawal dodatek w wysoko 1000 zl za to ze chce pracowac,w koncu jest to wysilek ponad przecietny

  • oszukiwana(2016-06-07 15:25) Odpowiedz 40

    Łobuzy to już dziesiąty rok ,bez waloryzacji dodatku pielęgnacyjnego tj 153 zł ,w ZUS już prawie 220,co mamy dwie grupy niepełnosprawnych? Hańba i wstyd.

  • dede(2016-06-07 21:24) Odpowiedz 20

    jestem zdania ze 75% tzw.opiekunów dzieci,pobiera świadczenia pielęgnacyjne bezprawnie ,gdyby prześwietlić orzeczenia wszystkich dzieci niepełnosprawnych BARDZO SZYBKO okazałoby się że właśnie gro z tych świadczeniobiorców utraciłoby prawa do ich pobierania-skala patologii w tym UPRZYWILEJOWANYM ŚRODOWISKU już dawno przekroczyła granice WSZELKIEGO WYOBRAŻENIA,,ale winę za ten stan rzeczy ponosi nie tylko rodzic ,przede wszystkim LEKARZE ORZECZNICY I KOMPROMITUJĄCE ZAPISY bublowej ustawy.ŚWIADCZENIA winny przysługiwać tylko tym którzy są w NAJCIĘŻYCH STANACH tak u dzieci jak i u dorosłych

  • Kasia(2016-06-08 23:19) Odpowiedz 00

    Swiadczenie pielegnacyjne powinny dostawac osoby faktycznie chore ,ktore leza w lozku..a nie osoby ktore same daja sobie rade. Ja znam takie ktore daja sobie rade a niby corka sie nia opiekuje. Takich osob jest mnostwo.