Prowadzę niewielką firmę, w okresie zimowym panuje u mnie wzmożony ruch. Chcę więc zatrudnić dodatkowych pracowników – opowiada pan Andrzej z Podhala. – Mam na oku dwie osoby, małżeństwo po pięćdziesiątce, ludzi z sąsiedztwa. Czy to prawda, że za pracowników, którzy ukończyli lat 50, nie będę musiał płacić składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – zastanawia się przedsiębiorca
Dziennik Gazeta Prawna
Niezupełnie. Co do zasady, za osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, która otrzymuje co najmniej minimalne wynagrodzenie, należy opłacić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Istnieje jednak wiele okoliczności, w których pracodawcy zwolnieni z tego obowiązku. Jedną z nich jest wiek pracowników.
Pracodawca jest zwolniony z opłacania wspomnianych ciężarów za zatrudnione kobiety, które ukończyły co najmniej 55 lat, i za mężczyzn, którzy mają co najmniej 60 lat. W odniesieniu do już zatrudnionych pracowników, którzy na stanowisku osiągają wspomniany wiek, zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje dopiero od następnego miesiąca po ich urodzinach. Jedynie jeśli 55. lub 60. urodziny przypadają pierwszego dnia miesiąca, przysługuje od tego miesiąca.
Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP może dotyczyć też pięćdziesięciolatków, ale tylko zatrudnionych bezrobotnych. Pracodawcy nie opłacają bowiem wymienionych wyżej ciężarów, zatrudniając osoby, które ukończyły 50 lat, a przez 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy, czyli inaczej – były zarejestrowane jako bezrobotne. Zwolnienie to przysługuje jednak tylko przez 12 miesięcy od zatrudnienia bezrobotnego. ©?
Podstawa prawna
Art. 104b ust. 2, art. 104c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.). Art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 272).