statystyki

Czy osobie pracującej na umowę zlecenie przysługuje urlop

25.07.2007, 09:56; Aktualizacja: 13.02.2008, 13:45
 • Wyślij
 • Drukuj
Czytelnik od dwóch lat pracuje na podstawie umowy zlecenia. Na forum Gazety Prawnej zwrócił się z pytaniem, czy ma prawo do urlopu wypoczynkowego?

reklamareklama


PROBLEM

Od lat pracuję na podstawie umowy zlecenia. Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu. Jednocześnie zleceniodawca wyznacza mi zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w przypadku mojej nieobecności zastąpiła mnie inna osoba. Czy przysługuje mi prawo do urlopu wypoczynkowego?

CZYTELNICY RADZĄ

Karol: Kiedyś w Sądzie Najwyższym była podobna sprawa. W wyroku z 10 października 2003 r. (sygn. akt I PK 466/02, opubl. w Prawie Pracy z 2004, nr 3, poz. 35) stwierdzono, że nadana umowie określona treść nie przesądza o charakterze łączącego strony stosunku prawnego.

Ada: Wielu pracodawców tak oszukuje pracowników. Idź do sądu pracy, wygrasz.

PIP WYJAŚNIA

Umowa zlecenia jest jedną z umów cywilnoprawnych, do których mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Jest to umowa starannego działania, której przedmiotem jest zobowiązanie do wykonania określonej czynności lub szeregu czynności na rzecz dającego zlecenie. W umowie zlecenia brak charakterystycznego dla umowy o pracę podporządkowania i pozostawania w dyspozycji zlecającego, zaś wykonującemu zlecenie przysługują jedynie takie uprawnienia, jakie wynikają z treści zawartej umowy. Ponieważ do umów zlecenia nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, lecz kodeksu cywilnego, wykonawcy zlecenia nie przysługują uprawnienia pracownicze, takie jak m. in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli jednak umowa zlecenia wykonywana jest w warunkach podporządkowania, w określonym miejscu i czasie, osobiście (nie można wykonywania zleconych czynności powierzyć innej osobie) i odpłatnie, to należy uznać, iż umowa ta jest faktycznie umową o pracę. Zgodnie bowiem z art. 22 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Natomiast pracodawca jest zobowiązany do zatrudniania pracownika, wypłacając mu wynagrodzenie. W takim przypadku mamy więc do czynienia z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy i to bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Przepis ten zakazuje także zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną, która jest wykonywana w takich właśnie warunkach. Z informacji przekazanych przez Czytelnika wynika, że w tym konkretnym przypadku w sposobie wykonania zlecenia można zauważyć cechy właściwe dla stosunku pracy. Tym samym zarówno po rozwiązaniu umowy, jak i w czasie jej trwania zleceniobiorca ma prawo wystąpić do sądu pracy z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Pracownik może żądać zasądzenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

BW

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 34

 • 1: Weronik z IP: 109.243.49.* (2015-03-24 13:36)

  przysługuje o ile będzie zamieści się odpowiednią adnotację w umowie, czyli najpierw trzeba pogadać z szefem, żeby zawrzeć taką notkę w umowie. w innym przypadku student (czy inna osoba) pracujący na zlecenie nie będzie dostawał pieniędzy za czas niewykonywania obowiązków, tu więcej: cenabiznesu.pl/-umowa-zlecenie-a-prawo-do-urlopu

 • 2: re z IP: 83.17.198.* (2015-02-02 07:28)

  benek narzekanie twoje ciebie w moich oczach już wykastrowało, co to za biznes sprzedaż taśmy klejącej?

 • 3: justi z IP: 89.67.195.* (2013-07-02 06:03)

  Do pana Benka !!! Proszę pana chyba pan się trochę zagalopował nie można nikogo mierzyć niczyją miarką , każdy z nas jest inny nie każdy kradnie , nie szanuje sprzętu na którym pracuje , pije i etc,etc tak jak pan to określił . Ale panu coś rzeknę jest takie przysłowie ; KAŻDY SZMACIARZ TEŻ PRYWACIARZ !!! Tak samo i ja mogę pana porównać do pracodawcy nierzetelnego , cwaniaczka który wykorzystuje ludzi płaci im psi grosz bądź nie zapłaci wcale i etc, etc i jak pan się czuje z takim porównaniem , drogi panie zanim pan coś napisze to niech się pan zastanowi czy to się nie obróci przeciwko panu!!!

 • 4: aga z IP: 87.206.18.* (2013-04-04 09:25)

  Czytam wasze komentarze i jestem w podobnej sytuacji.Mam u-zlecenie i juz ponad rok tak ciagne pracuje 6 dni w tygodniu od 20-tej do rana.Pracowalam 22h non stop i wzielam 1 noc wolna i zostalo mi to potracone z pensji.Zarabiam za ciezka prace fizyczna 1200 zl. Byla u nas inspekcja pracy ale co z tego skoro papiery sa ok a my pracujemy w nocy.Szefowa nie ma za grosz szacunku dla nas traktuje nas jak murzynow.I jak tu zyc w tym kraju?

 • 5: JA z IP: 88.199.233.* (2013-04-03 16:16)

  proszę o szybą odpowiedz.

 • 6: JA z IP: 88.199.233.* (2013-04-03 16:14)

  Czy pracując na umowę zlecenie Należy mi się urlop.

 • 7: nexus z IP: 89.167.18.* (2012-12-13 10:34)

  ten kraj to o dupe poitłóć banda złodziei oby w końcu wywalili te śmiecie bo to nie jest umowa to zwykłe *****

 • 8: ZYGAEURO z IP: 37.30.56.* (2012-12-01 18:40)

  W Grodzisku Wlkp.sa same takie po... firmy co zatrudniaja na umowe zlecenie 5-6zl za godz.pracownicy grzebią w śmieciach stojac po kolana w g...a Królowie śmieci się śmieja i odkładają na najnowszego ML Pozdrawiam były niewolnik Króla wysypiska śmieci

 • 9: roman4154@wp.pl z IP: 37.30.50.* (2012-12-01 18:26)

  pracuje w recyklingu jako kierowca ciezarowki tz.tira od roku na umowe zlecenie dzis dostalem wypowiedzenie poniewaz zabiegalem o normalna umowe .Szefowi sie to nie podoba i praca dla mnie sie skonczyla.Jak to jest kierowca ciezarowki może czy nie na umowe zlecenia pracowac czy ja moge isc do sadu pracy o ekwiwalent za roczny urlop pozdrawiam wszystkich oszukiwanych

 • 10: wrocław 2012 czerwiec z IP: 37.31.41.* (2012-06-08 21:49)

  ja tez pracuje na umowe zlecenie a;e niestety musze 7 dni w tygodniu po 8 godzin a nieraz po wiecej, z łaska dostawalam wolne i jeszcze slyszalam ze za duzo weekendów wolnych tylko ze ja sie ucze zocznie, wyzysk totalny. chamstwo jakiego nikt nie widzial jeszcze chcieli zebym za nich wszystko robila zamawiala towary wprowadzala je w system wykladala pracownikami sie zajmowała no doslownie wszystko a oni by tylko w domu siedzieli. a jak sie zwolnilam to na koniec ze mnie zlodzieja zrobili powiedzcie czy jak ktos bierze na kreske tak zwana i zapisuje to do zeszytu to jest to KRADZIESZ??? w dodatku za pozwoleniem szefa mnie to spotkalo .