statystyki

Czy osobie pracującej na umowę zlecenie przysługuje urlop

25.07.2007, 09:56; Aktualizacja: 13.02.2008, 13:45
 • Wyślij
 • Drukuj
Czytelnik od dwóch lat pracuje na podstawie umowy zlecenia. Na forum Gazety Prawnej zwrócił się z pytaniem, czy ma prawo do urlopu wypoczynkowego?

reklamareklama


PROBLEM

Od lat pracuję na podstawie umowy zlecenia. Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu. Jednocześnie zleceniodawca wyznacza mi zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w przypadku mojej nieobecności zastąpiła mnie inna osoba. Czy przysługuje mi prawo do urlopu wypoczynkowego?

CZYTELNICY RADZĄ

Karol: Kiedyś w Sądzie Najwyższym była podobna sprawa. W wyroku z 10 października 2003 r. (sygn. akt I PK 466/02, opubl. w Prawie Pracy z 2004, nr 3, poz. 35) stwierdzono, że nadana umowie określona treść nie przesądza o charakterze łączącego strony stosunku prawnego.

Ada: Wielu pracodawców tak oszukuje pracowników. Idź do sądu pracy, wygrasz.

PIP WYJAŚNIA

Umowa zlecenia jest jedną z umów cywilnoprawnych, do których mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Jest to umowa starannego działania, której przedmiotem jest zobowiązanie do wykonania określonej czynności lub szeregu czynności na rzecz dającego zlecenie. W umowie zlecenia brak charakterystycznego dla umowy o pracę podporządkowania i pozostawania w dyspozycji zlecającego, zaś wykonującemu zlecenie przysługują jedynie takie uprawnienia, jakie wynikają z treści zawartej umowy. Ponieważ do umów zlecenia nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, lecz kodeksu cywilnego, wykonawcy zlecenia nie przysługują uprawnienia pracownicze, takie jak m. in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli jednak umowa zlecenia wykonywana jest w warunkach podporządkowania, w określonym miejscu i czasie, osobiście (nie można wykonywania zleconych czynności powierzyć innej osobie) i odpłatnie, to należy uznać, iż umowa ta jest faktycznie umową o pracę. Zgodnie bowiem z art. 22 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Natomiast pracodawca jest zobowiązany do zatrudniania pracownika, wypłacając mu wynagrodzenie. W takim przypadku mamy więc do czynienia z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy i to bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Przepis ten zakazuje także zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną, która jest wykonywana w takich właśnie warunkach. Z informacji przekazanych przez Czytelnika wynika, że w tym konkretnym przypadku w sposobie wykonania zlecenia można zauważyć cechy właściwe dla stosunku pracy. Tym samym zarówno po rozwiązaniu umowy, jak i w czasie jej trwania zleceniobiorca ma prawo wystąpić do sądu pracy z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Pracownik może żądać zasądzenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

BW

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 34

 • 1: ola z IP: 94.40.26.* (2009-08-10 19:13)

  witam pracuje na umowe zlecenie wiem ze mi sie urlop nie nalezy ale mam zastepstwo osoba ktura spisala umowe na 2 tyg. czy ja dostane wyplacone za nieobecnosc w pracy urlop czy nie

 • 2: marta z IP: 83.12.240.* (2009-08-12 15:35)

  witam, pracuję na umowę zlecewnia (8h, 5 dni w tygodniu) wczoraj bardzo źle sie czułam i poprosiłam szefową o zwolnienie z pracy (4,5 h) czy za czas tej nieobecności szefowa może mi nie zapłacić? dopdat, że mam umowę na stałą kwotę 1200 zł netto. prosze o odpowiedź i z góry dziekuję

 • 3: oki z IP: 213.199.225.* (2009-08-26 13:53)

  Moja córka pracuje na umowę zlecenie już 3 lata. I przez ten okres nie miała urlopu. Pracuję 8 godzin. Jak widać żyjemy w kraju głupoty i głupich przepisów. namawiam ją żeby wyjechała z tego kraju bo tu nie ma przyszłości dla młodych.

 • 4: ada z IP: 83.22.255.* (2009-08-31 13:03)

  Praca na umowe zlecenie jest dobra tylko dla zleceniodawcy-ale nie dla pracownika!!!

 • 5: wiesław z IP: 82.160.24.* (2009-10-23 11:54)

  to jakiś absurd i głupota,żeby urlop się nie należał,to jest żerowanie na pracowniku.

 • 6: benek z IP: 195.205.193.* (2010-02-04 20:28)

  do Pana Wiesława - radzę założyć działalność gospodarczą i: być zadowolonym, kiedy pracownik co miesiąc jest na chorobowym, nie szanuje służbowego samochodu - bo to nie jego, nie szanuje firmowego sprzętu - patrz j.w., podkrada materiały z pracy - należy mu się, przychodzi pijany do pracy albo pije w pracy, etc, etc. Odpowiedzią Pana zapewne będzie: że jako prywaciarz chciałbym ,żeby mi ludzie za darmo zapierniczali, żeby nie chodzili na urlopy i nie chorowali, że każdy jest złym, nieefektywnym pracownikiem, etc, etc. Ja widzę to tak: jeśli nie jest Pan pracodawcą, znaczy jest pan pracownikiem. Jeśli źle Panu po stronie pracowników - nie ma co narzekać, proszę, zapraszamy na stronę pracodawców, wszak tu za darmo ludzie pracują w pocie czoła na Pana nowe samochody i zagraniczne wycieczki. Byłem 9 lat pracownikiem, w tym kilka na umowę zlecenie. Też narzekałem, że szef zły, że pieniądze za małe, że nie ma umowy na stałe etc, etc. Ale zawsze, powtarzam, zawsze, pracowałem tak, jakbym robił coś dla siebie. Jeśli ktoś jęczy na umowę zlecenie, to niech zostawi taką pracę i szuka na umowę o pracę. Jeśli w jednej pracy zarabia za mało, niech szuka lepiej płatnej. Nie ma przymusu pracy, proszę to zrozumieć. Jeśli ani zlecenie ani na stałe praca nie odpowiada - proszę zakładać firmy. Zapewniam, nigdzie i nigdy nie napracuje się Pan tak ciężko, jak u siebie. Nigdzie tez nie będzie Pan miał tak mało czasu wolnego. Zaznaczam tylko - żeby brać się za swój biznes, trzeba mieć jaja.

 • 7: Bogdi z IP: 80.52.193.* (2010-02-09 10:42)

  A z mojego punktu widzenia wygląda to tak. Osobiście wolę zatrudnić pracownika na umowę o prace. Zatrudniam uczciwych pracowników , jeśli jest ktoś leserem i będzie chodził na L4 to szybko takiego pracownika mogę zwolnić. A co do Pana Benka, chyba za bardzo się Pan przepracowuje, bo Ja mam czas wolny kiedy chcę. Grunt to zaufana ekipa pracowników. Pozdrawiam

 • 8: instruktor nauki spawania z IP: 95.41.173.* (2010-02-25 22:08)

  polska to dziwny kraj, kazdy na swoj stroj, prawo ustalaja bogaci a biedny nie ma nic do powiedzenia, chce zyc uczciwie to musi pracowac na tego co to prawo ustala, umowa zlecenie jest umowa a praca jest praca jak ja zwal tak zwal ale prawda zawsze bedzie po ,,NASZEJ'' stronie.Wszelkiego rodzaju ulgi zwolnienia sa dla pracodawcow a nie dla pracownikow-robotnikow no i basta

 • 9: umowa zlecenie z IP: 77.89.81.* (2010-04-12 20:28)

  także pracuje na umowę zlecenie. 8h 5 dni w tyg. Kiedy spytałam kierownika o urlop, to stwierdził że mi się nie należy. mam stała kwotę 1100zł. i jeśli pracuję na 3 zmiany to czy należy mi się jakiś dodatek za nocki ???

 • 10: ManekSenior z IP: 188.147.166.* (2010-05-25 11:27)

  Kilka lat w agencji ochrony jako "licencjonowany pracownik ochrony", dyscyplina, odpowiedzialność za cudze i własne życie zdrowie mienie.
  I urlop się nie należy, poprostu głupota.
  Panie Benek, po części pana rozumię, lecz widzę jak piszesz Pan o Swoich pracownikach. Wychodząc z założenia , iż jest to banda leserów i złodziejaszków, sam pan sobie jest winien, w myśl prostej za sady, " jaka buława takie wojsko", a Pan jesteś tą Buławą.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama