statystyki

Czy osobie pracującej na umowę zlecenie przysługuje urlop

25.07.2007, 09:56; Aktualizacja: 13.02.2008, 13:45
Czytelnik od dwóch lat pracuje na podstawie umowy zlecenia. Na forum Gazety Prawnej zwrócił się z pytaniem, czy ma prawo do urlopu wypoczynkowego?

Reklama


Reklama


PROBLEM

Od lat pracuję na podstawie umowy zlecenia. Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu. Jednocześnie zleceniodawca wyznacza mi zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w przypadku mojej nieobecności zastąpiła mnie inna osoba. Czy przysługuje mi prawo do urlopu wypoczynkowego?

CZYTELNICY RADZĄ

Karol: Kiedyś w Sądzie Najwyższym była podobna sprawa. W wyroku z 10 października 2003 r. (sygn. akt I PK 466/02, opubl. w Prawie Pracy z 2004, nr 3, poz. 35) stwierdzono, że nadana umowie określona treść nie przesądza o charakterze łączącego strony stosunku prawnego.

Ada: Wielu pracodawców tak oszukuje pracowników. Idź do sądu pracy, wygrasz.

PIP WYJAŚNIA

Umowa zlecenia jest jedną z umów cywilnoprawnych, do których mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Jest to umowa starannego działania, której przedmiotem jest zobowiązanie do wykonania określonej czynności lub szeregu czynności na rzecz dającego zlecenie. W umowie zlecenia brak charakterystycznego dla umowy o pracę podporządkowania i pozostawania w dyspozycji zlecającego, zaś wykonującemu zlecenie przysługują jedynie takie uprawnienia, jakie wynikają z treści zawartej umowy. Ponieważ do umów zlecenia nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, lecz kodeksu cywilnego, wykonawcy zlecenia nie przysługują uprawnienia pracownicze, takie jak m. in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli jednak umowa zlecenia wykonywana jest w warunkach podporządkowania, w określonym miejscu i czasie, osobiście (nie można wykonywania zleconych czynności powierzyć innej osobie) i odpłatnie, to należy uznać, iż umowa ta jest faktycznie umową o pracę. Zgodnie bowiem z art. 22 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Natomiast pracodawca jest zobowiązany do zatrudniania pracownika, wypłacając mu wynagrodzenie. W takim przypadku mamy więc do czynienia z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy i to bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Przepis ten zakazuje także zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną, która jest wykonywana w takich właśnie warunkach. Z informacji przekazanych przez Czytelnika wynika, że w tym konkretnym przypadku w sposobie wykonania zlecenia można zauważyć cechy właściwe dla stosunku pracy. Tym samym zarówno po rozwiązaniu umowy, jak i w czasie jej trwania zleceniobiorca ma prawo wystąpić do sądu pracy z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Pracownik może żądać zasądzenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

BW

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • gosc(2012-02-27 22:37) Odpowiedz 141

  witam ci ktirzy pracuja na umowe zlecenie powinni gdzies napisac o zmianie ustawy zeby sie urlop nalezal przeviez kazdemu sie nalezy choc kilka dni wolnego w roku

 • rafciu(2010-11-10 15:31) Odpowiedz 90

  a ja pracuję przez pośrednika 4 brygady na umowę zlecenie ani urlopu chorobowego czy to się liczy do lat pracy wszystko do dupy umowa itp tylko ich powystrzelać wszędzie do nich doniosę choć miałbym z głodu paść rok i dwa miesiące tak zapieprzam wypłaty też oszukują jeszcze głupie enki za niestawienie się w pracy odciągają stówę z własnej kasy polska to ... itp

 • ada(2009-08-31 13:03) Odpowiedz 50

  Praca na umowe zlecenie jest dobra tylko dla zleceniodawcy-ale nie dla pracownika!!!

 • wrocław 2012 czerwiec(2012-06-08 21:49) Odpowiedz 40

  ja tez pracuje na umowe zlecenie a;e niestety musze 7 dni w tygodniu po 8 godzin a nieraz po wiecej, z łaska dostawalam wolne i jeszcze slyszalam ze za duzo weekendów wolnych tylko ze ja sie ucze zocznie, wyzysk totalny. chamstwo jakiego nikt nie widzial jeszcze chcieli zebym za nich wszystko robila zamawiala towary wprowadzala je w system wykladala pracownikami sie zajmowała no doslownie wszystko a oni by tylko w domu siedzieli. a jak sie zwolnilam to na koniec ze mnie zlodzieja zrobili powiedzcie czy jak ktos bierze na kreske tak zwana i zapisuje to do zeszytu to jest to KRADZIESZ??? w dodatku za pozwoleniem szefa mnie to spotkalo .

 • Staszek(2010-06-14 16:27) Odpowiedz 43

  Pracuję na umowe zlecenie już 4 lata i co roku wyjeżdżam na wczasy. Za czas urlopu szefowa wypłaca mi normalną pensję. Uważam że kwestia zapłaty za czas urlopu zależy od oceny pracownika przez szefa, oraz stosunków panujacych w pracy.

 • JA(2013-04-03 16:14) Odpowiedz 24

  Czy pracując na umowę zlecenie Należy mi się urlop.

 • Miroslaw(2011-01-26 14:46) Odpowiedz 20

  zastanawiam sie jak to mozliwe i ktory rzad to wymyslil umowa zlecenie pracy przeciez to jest niewolnictwo pracowac bez zadnych swiadczen to tylko w krajach 3 swiata takie prawa istnieja i co tu duzo mowic wszyscy tylko pchaja sie na stolki czy to PO czy PIS czy inna partia polska jest dla bogaczy a nie dla ludu pracujacego bieda jest tematem tabu i wlasnie tych biednych ludzi tak sie wykorzystuje rzad musi tanczyc jak im milionerzy zagraja bo to przeciez marionetki tylko czy slyszeliscie panstwo zeby ktoras partia chciala zmienic prawo pracy NIGDY niewolnictwo bedzie istniec w polsce bo inaczej tego nie mozna nazwac kto to widzial zeby w 21 wieku pracownik nie mial zadnych praw!!!

 • Ana(2010-09-06 14:55) Odpowiedz 20

  Jest tak jak w powiedzeniu "Biednemu to zawsze wiatr w oczy, nóż w plecy i ..."dalej wiecie! Solidni i lojalni pracownicy równiez trafiają na "pułapki"! Muszą pracowac tak samo, jak ci na umowę o pracę! i nie mówcie,że to takie proste - hop i zmienic pracę, bo ta mi sie nie podoba! Człowiek to nie maszyna (choć i ta się psuje), myślicie,że kogoś obchodzi że z goraczką przychodze do pracy? oczywiście,że nie! i myslicie,że ktoś powie- to jest sumienny pracownik! NIE! po prostu kolejny murzyn do wykorzystania!

 • ZYGAEURO(2012-12-01 18:40) Odpowiedz 10

  W Grodzisku Wlkp.sa same takie po... firmy co zatrudniaja na umowe zlecenie 5-6zl za godz.pracownicy grzebią w śmieciach stojac po kolana w g...a Królowie śmieci się śmieja i odkładają na najnowszego ML Pozdrawiam były niewolnik Króla wysypiska śmieci

 • madzik(2010-07-15 21:36) Odpowiedz 10

  Ja pracuję na umowę zlecenie czwarty miesiąc. Mam już drugą umowę ( pierwszą dostałam na 3 miesiące). Pracuję po 8h, na 2 zmiany, w zakładzie pracy i mam wyznaczonych kierowników... czyli jakby umowa o pracę, nie? ale cóż z tego, nie dostałam umowy o pracę, no i nie mam żadnego urlopu. Nie narzekałabym, ale teraz upały po 35st i człowiek dosłownie pływa w pocie. A na dodatek co druga sobota pracująca i zarabiam 1000 zł :( Powiecie- znajdź sobie inną pracę... ale na wsi można tylko pomarzyć o jakiejś lepszej pracy a do miasta mam daleko, zresztą gdyby mi przyszło płacic czynsz to nawet pracować by się nie opłaciło... Do sądu o zmianę stosunku pracy nie pójdę, bo pracują tam moi rodzice, a nie chcę żeby ich zwolnili.
  Mam pytanie- czy jeśli coś mi się stanie i lekarz wyśle mnie na zwolnienie, to zakład to uwzględni? I czy należy się wtedy jakieś chorobowe, czy to bezpłatny?

 • Mariola(2011-08-22 16:27) Odpowiedz 11

  Też pracuję na umowę -zlecenie od kilku lat ,bez urlopu jestem totalnie przemęczona jakie to nie sprawiedliwe i kto nadał taki sens tej umowy ze szkoda dla pracownika

 • Weronik(2015-03-24 13:36) Odpowiedz 10

  przysługuje o ile będzie zamieści się odpowiednią adnotację w umowie, czyli najpierw trzeba pogadać z szefem, żeby zawrzeć taką notkę w umowie. w innym przypadku student (czy inna osoba) pracujący na zlecenie nie będzie dostawał pieniędzy za czas niewykonywania obowiązków, tu więcej: cenabiznesu.pl/-umowa-zlecenie-a-prawo-do-urlopu

 • kurzy22(2011-07-01 15:55) Odpowiedz 00

  witam pracuje na umowę zlecenie 6 dni w tygodniu i tak o roku bez wolnego jako koordynator budowy czy należy mi się urlop wypoczynkowy

 • benek(2010-02-04 20:28) Odpowiedz 03

  do Pana Wiesława - radzę założyć działalność gospodarczą i: być zadowolonym, kiedy pracownik co miesiąc jest na chorobowym, nie szanuje służbowego samochodu - bo to nie jego, nie szanuje firmowego sprzętu - patrz j.w., podkrada materiały z pracy - należy mu się, przychodzi pijany do pracy albo pije w pracy, etc, etc. Odpowiedzią Pana zapewne będzie: że jako prywaciarz chciałbym ,żeby mi ludzie za darmo zapierniczali, żeby nie chodzili na urlopy i nie chorowali, że każdy jest złym, nieefektywnym pracownikiem, etc, etc. Ja widzę to tak: jeśli nie jest Pan pracodawcą, znaczy jest pan pracownikiem. Jeśli źle Panu po stronie pracowników - nie ma co narzekać, proszę, zapraszamy na stronę pracodawców, wszak tu za darmo ludzie pracują w pocie czoła na Pana nowe samochody i zagraniczne wycieczki. Byłem 9 lat pracownikiem, w tym kilka na umowę zlecenie. Też narzekałem, że szef zły, że pieniądze za małe, że nie ma umowy na stałe etc, etc. Ale zawsze, powtarzam, zawsze, pracowałem tak, jakbym robił coś dla siebie. Jeśli ktoś jęczy na umowę zlecenie, to niech zostawi taką pracę i szuka na umowę o pracę. Jeśli w jednej pracy zarabia za mało, niech szuka lepiej płatnej. Nie ma przymusu pracy, proszę to zrozumieć. Jeśli ani zlecenie ani na stałe praca nie odpowiada - proszę zakładać firmy. Zapewniam, nigdzie i nigdy nie napracuje się Pan tak ciężko, jak u siebie. Nigdzie tez nie będzie Pan miał tak mało czasu wolnego. Zaznaczam tylko - żeby brać się za swój biznes, trzeba mieć jaja.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Pinka27(2016-03-09 15:32) Odpowiedz 00

  Dzien dobry mam pytanie czy jeśli mam umowe zlecenie i od 15 stycznia tego roku pracuje caly czas bez dnia wolnego bo kierownik jest na chorobowym za w tym sklepie gdzie ja pracuje jestem tylko ja i kierownik

 • zleceniobiorca(2011-06-29 20:54) Odpowiedz 01

  u mnie urlop można wziąć ale zapłaty się nie dostanie... coś kosztem czegoś

 • kobo(2011-11-30 19:11) Odpowiedz 00

  Jestem pracownikiem na umowę zlecenie od lipca tego roku. Obecnie były wypłacane pensje regularnie, ale w pażdzierniku pracodawca powiedział, że nie ma pieniędzy na wypłate w całości i wypłacił mi połowę.Rezta miała być wypłacona w ciągu tygodnia, ale nie było. W litopadzie 25 zadzwoniłem do dyrektora kiedy będzie wypłacona zaległa kwota to powiedział mi że od jutra tzn. od 26 już nie pracuję a umowę miałem zawartą do 30 listopada tego roku. Co mam teraz zrobić

 • roman4154@wp.pl(2012-12-01 18:26) Odpowiedz 00

  pracuje w recyklingu jako kierowca ciezarowki tz.tira od roku na umowe zlecenie dzis dostalem wypowiedzenie poniewaz zabiegalem o normalna umowe .Szefowi sie to nie podoba i praca dla mnie sie skonczyla.Jak to jest kierowca ciezarowki może czy nie na umowe zlecenia pracowac czy ja moge isc do sadu pracy o ekwiwalent za roczny urlop pozdrawiam wszystkich oszukiwanych

 • nexus(2012-12-13 10:34) Odpowiedz 00

  ten kraj to o dupe poitłóć banda złodziei oby w końcu wywalili te śmiecie bo to nie jest umowa to zwykłe *****

 • marta(2009-08-12 15:35) Odpowiedz 00

  witam, pracuję na umowę zlecewnia (8h, 5 dni w tygodniu) wczoraj bardzo źle sie czułam i poprosiłam szefową o zwolnienie z pracy (4,5 h) czy za czas tej nieobecności szefowa może mi nie zapłacić? dopdat, że mam umowę na stałą kwotę 1200 zł netto. prosze o odpowiedź i z góry dziekuję

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane