statystyki

Nowe świadczenie rodzicielskie już od stycznia 2016. Sprawdź, dla kogo 1000 zł

01.12.2015, 15:48; Aktualizacja: 17.12.2015, 20:42
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Nowe świadczenie rodzicielskie od stycznia 2016źródło: ShutterStock

Od stycznia 2016 roku rodziny, którym urodziło się dziecko, a które do tej pory nie skorzystały z urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego, będą mogły otrzymać świadczenie w wysokości 1000 zł. Kwota ta będzie im wypłacana co miesiąc przez rok.

Reklama


Reklama


Rządowy program świadczeń rodzicielskich przewiduje pomoc studentom, rolnikom, osobom bezrobotnym (bez względu na rejestrację w Urzędzie Pracy) oraz osobom pracującym na umowach cywilno-prawnych. Warunkiem jest niepobieranie przez rodziny zasiłku macierzyńskiego.

Rodzice dzieci urodzonych przed 2016 rokiem także będą mogli liczyć na ten rodzaj świadczenia. Będzie ono wówczas wypłacone od 1 stycznia 2016 roku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Świadczenie w wysokości 1000 zł „na rękę” przysługuje także rodzinom, które przyjęły dziecko na wychowanie. Bez względu na dochody rodziny, będzie można pobierać świadczenie przez rok tj. 52 tygodnie. W przypadku urodzenia lub przejęcia opieki nad dwójką dzieci, świadczenie obowiązuje przez 65 tygodni, w przypadku trójki dzieci- 67, czwórki- 69, a przy piątce i więcej 71 tygodni.

Po świadczenie można zgłaszać się w ciągu 3 miesięcy od porodu. Można to zrobić w późniejszym terminie, jednak wówczas zasiłek będzie obowiązywał od momentu złożenia wniosku. Zgłoszenia przyjmowane będą od stycznia drogą elektroniczną lub w instytucjach realizujących świadczenia rodzinne.

Źródło: mpipis.gov.pl

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

  • jul(2015-12-07 12:39) Odpowiedz 10

    żeby was szlag a co mają powiedzieć Ci co mają zasądzone alimenty - nie widzieli ich na oczy przez całe życie bo umiemy ciężko pracować - jesteście prorodzinni dla kogo - dalej kobiety w waszym przekonaniu jak i kościoła są winne - won

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane