statystyki

ZUS ujawni rozdzielność majątkową w hipotece

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska26.11.2015, 09:25; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:46
podatki, małżeństwo

Z chwilą zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej nieruchomość objęta do tej pory wspólnością ustawową stanie się współwłasnością małżonków w określonych częściach.źródło: ShutterStock

Zalegam wobec ZUS z tytułu nieopłaconych składek (za siebie i swoich pracowników), które ZUS próbuje odzyskać w drodze egzekucji. Nie mam jednak żadnych dochodów, a jedynym moim majątkiem jest dość duża nieruchomość gruntowa pod Warszawą, którą posiadam wspólnie z mężem. Mamy od wielu lat rozdzielność majątkową, ustanowioną jeszcze przed powstaniem długów, lecz nieujawnioną w księdze wieczystej. ZUS o niej wie. Czy to prawda, że ZUS może sam wystąpić o ujawnienie rozdzielności majątkowej w księdze, żeby wpisać się potem na mojej części ułamkowej nieruchomości?

Reklama


Tak. Z chwilą zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej nieruchomość objęta do tej pory wspólnością ustawową stanie się współwłasnością małżonków w określonych częściach. Warto przy tym pamiętać, że w stosunku do osób trzecich chronionych rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych do czasu zmiany w księdze wieczystej nieruchomość będzie traktowana jako łączna własność małżonków.

Sprawę komplikuje jednak to, że ZUS o zawarciu rozdzielności majątkowej był przez zainteresowaną powiadomiony. A zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1980 r., sygn. akt III CZP 13/80, otrzymanie przez wierzyciela wiadomości o zawarciu umowy majątkowej i jej rodzaju umożliwia małżonkom skuteczne powoływanie się względem wierzyciela na wyłączenie tą umową wspólności ustawowej wtedy, gdy otrzymał on taką wiadomość przed powstaniem wierzytelności. Można więc rozważyć, czy ZUS może wystąpić z powództwem w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej: u.k.w.h.) o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym poprzez ujawnienie rozdzielności majątkowej małżonków nieruchomości, co do której następnie zamierza wystąpić z wnioskiem o ustanowienie zabezpieczenia. Nie powinno budzić wątpliwości na gruncie jednolitego już w tym zakresie orzecznictwa, że powództwo z art. 10 u.k.w.h. może wytoczyć tylko osoba uprawniona do złożenia wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej w rozumieniu art. 6262 par. 5 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.).


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane