Większość obywateli nie zrozumie, o co chodzi w proponowanym przez prezydenta pytaniu do referendum na temat służby zdrowia - uważa prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych Andrzej Sokołowski.

"80 proc. obywateli nie rozumie telewizyjnych wiadomości. Większość ogląda programy, gdzie potrzeba zrozumienia jest zaspokajana na poziomie 30 punktów IQ. Nie wyjaśniając zupełnie, o co chodzi w tym pytaniu, a dodatkowo sugerując, że szpitale będą sprywatyzowane, referendum nie ma sensu" - ocenił Sokołowski.

Jego zdaniem, najpierw powinno się dokładnie wyjaśnić społeczeństwu całą ideę reformy służby zdrowia. "Trzeba by zacząć od edukacji posłów, senatorów, potem społeczeństwa. Dopiero potem zadawać mu pytania" - oświadczył Sokołowski.

"Stowarzyszenie, które reprezentuję, zaprosiło posłów z komisji zdrowia do wizytacji kilku szpitali o różnych formach własności: prywatnego - całkowicie pobudowanego z własnych środków, prywatnego - skomercjalizowanego i sprywatyzowanego, którego właścicielem jest samorząd, a także szpitala będącego całkowicie we własności samorządu, ale zarządzanego przez podmiot prywatny" - mówił Sokołowski. Wyjaśnił, że posłowie uznali to za propozycję lobbystyczną i nie skorzystali z niej. "Byłaby to dla nich bardzo dobra lekcja. Nie udało się" - stwierdził.

Wniosek prezydenta ws. referendum wpłynął do Senatu

Prezydent Lech Kaczyński chce, by Polacy odpowiedzieli w referendum na pytanie, czy wyrażają zgodę "na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali".

Wniosek prezydenta zawierający projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w tej sprawie wpłynął dziś do Senatu. Według Lecha Kaczyńskiego referendum dotyczące kierunku reformy ochrony zdrowia powinno się odbyć w dniach 10 - 11 stycznia 2009 roku.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że Senat zajmie się wnioskiem na posiedzeniu w dniach 29 - 31 października.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Niepublicznych powstało w 2002 roku w Gdyni. Skupia 53 szpitale na terenie całego kraju. Celem Stowarzyszenia jest m.in. wspieranie zmian w organizacji służby zdrowia w Polsce, zmierzających do poprawy systemu opieki nad pacjentami, podnoszenia jakości świadczonych usług, równouprawnienia sektora publicznego i prywatnego.