statystyki

Dzieci trafiają do niewłaściwych placówek. RPO pyta sądy o pieczę zastępczą

autor: Michalina Topolewska30.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 30.10.2015, 08:36
Adam Bodnar/ fot. HFPC

Adam Bodnar/ fot. HFPCźródło: Materiały Prasowe

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO), zapytał resort pracy o to, jakie podjął działania, aby zapewnić prawidłowe wykonywanie orzeczeń sądów rodzinnych o umieszczeniu małoletniego w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Problem z kierowaniem małoletnich do nieodpowiedniej placówki pojawił się przy okazji nagłośnionych przez media przypadków naruszeń praw wychowanków Specjalnego Ośrodka Wychowawczego (SOW) w Zabrzu. Okazało się wtedy, że trafiały do niego dzieci, które miały postanowienie o umieszczeniu w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Jak zauważa RPO, obydwa typy instytucji różnią się pod względem formalnym. SOW należą do systemu oświaty, a podstawą przyjmowania do nich dzieci jest orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub decyzja rodziców. To oznacza, że przebywają w nich małoletni, którzy mają szczególne potrzeby edukacyjne, a nie trudną sytuację rodzinną. Ponadto nadzór nad nimi sprawuje kurator, ale dotyczy on przede wszystkim działalności oświatowej. Z kolei placówki opiekuńczo-wychowawcze należą do systemu pieczy zastępczej i małoletni są w nich umieszczani przez sąd rodzinny, gdy ich biologiczni opiekunowie niewłaściwie wywiązują się ze swoich obowiązków. Ich organem nadzorczym jest wojewoda i podlega mu całość jego działalności.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane