statystyki

Druga część komentarza do ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

autor: Izabela Zawacka29.10.2015, 09:06; Aktualizacja: 29.10.2015, 09:08
dokumenty

Przepisy komentowane w niniejszej części wejdą w życie 2 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

W drugiej części komentarza do ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1268) omawiamy kolejne zmiany związane z przepisami dotyczącymi uprawnień rodzicielskich. Dotyczą one m.in. tego, że pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu wychowawczego do końca roku, w którym dziecko kończy szósty, a nie jak dotychczas, piąty rok życia.

Nowością będzie także możliwość jednoczesnego korzystania przez rodziców lub opiekunów dziecka z urlopu wychowawczego, bez limitu ograniczonego do obecnych 4 miesięcy. Komentowane przepisy zawierają również zmianę w zakresie opieki nad dzieckiem do lat 14 - będzie ona mogła być rozliczana nie tylko jako 2 dni wolne, lecz także alternatywnie w wymiarze godzinowym przez cały rok.

Następnie omawiamy przepisy przejściowe do ustawy z 24 lipca 2015 r., regulujące sytuację osób przebywających w dniu wejścia w życie zmian do kodeksu pracy na dodatkowych urlopach macierzyńskich, na dodatkowych urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, na urlopach wychowawczych lub korzystających z obniżonego wymiaru czasu pracy w okresie uprawniającym do korzystania z urlopu wychowawczego.

Wreszcie, jako ostatni, przedstawiamy komentarz do zmian w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.), które wprowadzi art. 10 ustawy nowelizującej.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane