statystyki

Do 2014 roku emerytury z II filara będą wypłacać OFE

autor: Bartosz Marczuk16.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 05.11.2008, 17:53
  • Wyślij
  • Drukuj

W 2009 roku nie powstaną zakłady wyspecjalizowane w wypłacie emerytur z II filara. Świadczenia te będą wypłacać OFE.





Rządowy projekt ustawy o emeryturach kapitałowych, którego II czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie, ma uregulować sposób wypłaty pieniędzy gromadzonych w OFE. Od stycznia pierwsze osoby oszczędzające w II filarze będą otrzymywać świadczenia za pieniądze gromadzone od 1999 roku w funduszach emerytalnych.

- W 2009 roku około 2,5 tys. kobiet otrzyma świadczenia z OFE - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Rząd chce, aby kobiety mające 60-65 lat miały wypłacaną, za środki zgromadzone w OFE, tzw. emeryturę okresową. Zostanie wyliczona na podstawie tablic trwania życia wspólnych dla mężczyzn i kobiet. Będzie też waloryzowana, tak jak emerytury z ZUS.

Docelowo osoba 65-letnia będzie przenosić zgromadzony w OFE lub pozostały po wypłacie emerytury okresowej kapitał do zakładu emerytalnego. Tam wykupi indywidualne świadczenie dożywotnie. Nie będzie więc emerytur małżeńskich. Rząd zrezygnował z tego świadczenia, ale w zamian chce utrzymać obecne rozwiązanie dotyczące rent rodzinnych. Wdowy lub wdowcy będą więc mieli prawo do 85-proc. świadczenia zmarłego współmałżonka.

Będzie też obowiązywać tzw. trzyletnia gwarancja wypłaty. Ma to pozwolić na zwrot części składek w sytuacji, gdy przyszły emeryt umrze w ciągu trzech lat od przejścia na emeryturę. Ustawa przewiduje też możliwość powstania publicznego zakładu emerytalnego. Emerytury z dwóch filarów będzie dostarczać ZUS.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

  • 1: ciekawe z IP: 83.168.91.* (2008-10-16 08:24)

    A jak będzie wyglądała sytuacja, kiedy osoba umrze jeszcze w trakcie zatrudniania a będzie miał w OFE bardzo duży wkład swoich składek? Co wtedy OFE nie zwróci pobranych od człowieka pieniędzy?

  • 2: Mural z IP: 83.5.138.* (2008-10-16 08:46)

    Ideał każdego rządu:umrzeć przed czasem otrzymywania składek.I nie mieć potomstwa,małżonka/i, i rodzeństwa.

  • 3: Ludwika z IP: 83.5.138.* (2008-10-16 08:47)

    Rząd chce, aby kobiety mające 60-65 lat miały wypłacaną, za środki zgromadzone w OFE, tzw. emeryturę okresową. Zostanie wyliczona na podstawie tablic trwania życia wspólnych dla mężczyzn i kobiet. Będzie też waloryzowana, tak jak emerytury z ZUS.

    A kto mi da kasę jak będę potrzebowac na /tfu/operację,skoro moja kasa będzie niedostępna w całości???Złodzieje!

  • 4: Ewa Chmiel z IP: 83.31.102.* (2008-10-16 09:01)

    Podpisujcie petycje pl do Prezydenta .Jest ona dostępna i aktualna.Jeśli przez miesiąc nie będą składane podpisy wogóle wtedy dopiero petycja jest usuwana z portalu.Jeśli prawo do wcześniejszych emerytur będzie przedłużone ,to kapitał z OFE można przekazać do budżetu państwa i otrzymać emeryturę na starych zasadach.Tak było z rocznikami /1949-1953 /kobiety/.

  • 5: 1954 z IP: 83.15.140.* (2008-10-16 11:06)

    Do Pani Chmiel: Podpisałam petycję i dziękuję za nią. Mam pytanie, a kiedy prześle Pani tę petycję do Prezydenta??

  • 6: 1954 z IP: 83.13.33.* (2008-10-16 11:14)

    Będzie też obowiązywać tzw. trzyletnia gwarancja wypłaty. Ma to pozwolić na zwrot części składek w sytuacji, gdy przyszły emeryt umrze w ciągu trzech lat od przejścia na emeryturę powiedziała p.Domińczak.

    A nie wiemy co z pieniędzmi,jesli ktoś nie doczeka tej emerytury?Zdarza się,że umierają jedno po drugim małżonkowie.I co z pieniędzmi zgromadzonymi na funduszach?

  • 7: Odp. do nr 7 z IP: 83.25.147.* (2008-10-16 13:31)

    do 7 - Donek je zabierze, a co myślisz teraz nam zabiera prawo do przejścia na emeryturę , a wiadomo po śmierci dupa nie rządzi, bez przeszkód kasa będzie jego i wio odwiedzać różne egzotyczne kraje.

  • 8: ewa z IP: 83.31.73.* (2008-10-16 14:02)

    Do
    6 1954 Adresat o petycji drogą elktroniczną jest już powiadomiony przez portal.Drogą listowną będzie przesłana ,gdy już przestaną ludzie podpisywać , ale najpóżniej do końca listopada.

  • 9: Oldtimer z IP: 212.160.151.* (2008-10-16 14:03)

    To jest dopiero sensacja! Oznacza m.in. że bandyckie ofe ma jeszcze pięć
    lat na okradanie emerytów! Połączone mózgowia (p)osłów RP nie wpadły
    na prosty pomysł, aby wypłacanie emerytur pozostawić ZUS-owi po rezy-
    gnacji z usłud prokomu i asseco. Zarządy ofe nie odpowiadają za nic poza
    własnymi sumieniami. Ha ha ha!

  • 10: AN z IP: 83.12.106.* (2008-10-16 14:38)

    Do Pani Chmiel: A jaki jest e-mail aby przesłać tą petycję do Prezydenta,bo też chciałabym ją podpisać

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie