statystyki

Do 2014 roku emerytury z II filara będą wypłacać OFE

autor: Bartosz Marczuk16.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 05.11.2008, 17:53

W 2009 roku nie powstaną zakłady wyspecjalizowane w wypłacie emerytur z II filara. Świadczenia te będą wypłacać OFE.

Reklama


Reklama


Rządowy projekt ustawy o emeryturach kapitałowych, którego II czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie, ma uregulować sposób wypłaty pieniędzy gromadzonych w OFE. Od stycznia pierwsze osoby oszczędzające w II filarze będą otrzymywać świadczenia za pieniądze gromadzone od 1999 roku w funduszach emerytalnych.

- W 2009 roku około 2,5 tys. kobiet otrzyma świadczenia z OFE - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Rząd chce, aby kobiety mające 60-65 lat miały wypłacaną, za środki zgromadzone w OFE, tzw. emeryturę okresową. Zostanie wyliczona na podstawie tablic trwania życia wspólnych dla mężczyzn i kobiet. Będzie też waloryzowana, tak jak emerytury z ZUS.

Docelowo osoba 65-letnia będzie przenosić zgromadzony w OFE lub pozostały po wypłacie emerytury okresowej kapitał do zakładu emerytalnego. Tam wykupi indywidualne świadczenie dożywotnie. Nie będzie więc emerytur małżeńskich. Rząd zrezygnował z tego świadczenia, ale w zamian chce utrzymać obecne rozwiązanie dotyczące rent rodzinnych. Wdowy lub wdowcy będą więc mieli prawo do 85-proc. świadczenia zmarłego współmałżonka.

Będzie też obowiązywać tzw. trzyletnia gwarancja wypłaty. Ma to pozwolić na zwrot części składek w sytuacji, gdy przyszły emeryt umrze w ciągu trzech lat od przejścia na emeryturę. Ustawa przewiduje też możliwość powstania publicznego zakładu emerytalnego. Emerytury z dwóch filarów będzie dostarczać ZUS.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • AN(2008-10-16 14:38) Odpowiedz 00

    Do Pani Chmiel: A jaki jest e-mail aby przesłać tą petycję do Prezydenta,bo też chciałabym ją podpisać

  • 1954(2008-10-16 11:06) Odpowiedz 00

    Do Pani Chmiel: Podpisałam petycję i dziękuję za nią. Mam pytanie, a kiedy prześle Pani tę petycję do Prezydenta??

  • 50+(2008-10-16 21:15) Odpowiedz 00

    Petycja jest na stronie internetowej.Petycje.Gorąca lista.Emerytury na starych zasadach dla 1949-1960.Klikać , czytać i postępować zgodnie z poleceniami.

  • ewa(2008-10-16 14:02) Odpowiedz 00

    Do
    6 1954 Adresat o petycji drogą elktroniczną jest już powiadomiony przez portal.Drogą listowną będzie przesłana ,gdy już przestaną ludzie podpisywać , ale najpóżniej do końca listopada.

  • 50+(2008-10-16 21:16) Odpowiedz 00

    Nr podpisu musi być w nawiasie.Wtedy jest zweryfikowany i ważny głos.

  • Ewa(2008-10-16 21:18) Odpowiedz 00

    Do AN 11 wchodzimy na petycje pl nowe dokumenty dalej Pani sobie poradzi.
    Do Ola 12 No cóż Pani Olu ludzie często są egoistami.Przecież chodzi o to ,aby walczyć o tych co pracowali najdłużej w starym systemie,dlatego każdy kto w tym roku ma staż 30 35 lat musi mieć prawo wyboru.Może pracować, jeśli będzie chciał do 60 lub 65 lat , ale merytura powinna być wyliczona wg. starych zasad.Jeśli kobiety 1949-1953 mogą przejśc i wypisać się z OFE, więc pozostali też mogą.Kapitał ten będzie przekazany do budżetu państwa, a pożniej do ZUS.Jeśli prawo to wygasa wtym roku ,więc musi pojawić się zapis o takiej możliwości po osiągnięciu wymaganego wieku.W przyszłośći ustawa powinna zawierać zapis o tym ,że staż 35 lub 40 lat pracy uprawnia do emerytury bez względu na wiek.Może ta emerytura nie będzie wysoka , ale niech pracownik ma wybór. Dopiero wtedy ludzie mieli by poczucie sprawiedliwości społecznej.Emerytury dla roczników 50+ liczone po nowemu będą niskie , co doprowadzi wielu ludzi do biedy.

  • Ola(2008-10-16 17:00) Odpowiedz 00

    Do Pani Chmiel.Pani Ewo, petycja jest konkretnie i rzeczowo napisana w obronie wszystkich osób urodzonych 1949-1960.Irytują mnie wpisy o przedłużenie o jeden rok lub do 2011roku.Czy te osoby nie potrafią czytać ze zrozumieniem , myślę, że widzą jedynie czubek własnego nosa i własny interes.Za petycje , dziękuję.

  • Oldtimer(2008-10-16 14:03) Odpowiedz 00

    To jest dopiero sensacja! Oznacza m.in. że bandyckie ofe ma jeszcze pięć
    lat na okradanie emerytów! Połączone mózgowia (p)osłów RP nie wpadły
    na prosty pomysł, aby wypłacanie emerytur pozostawić ZUS-owi po rezy-
    gnacji z usłud prokomu i asseco. Zarządy ofe nie odpowiadają za nic poza
    własnymi sumieniami. Ha ha ha!

  • Odp. do nr 7(2008-10-16 13:31) Odpowiedz 00

    do 7 - Donek je zabierze, a co myślisz teraz nam zabiera prawo do przejścia na emeryturę , a wiadomo po śmierci dupa nie rządzi, bez przeszkód kasa będzie jego i wio odwiedzać różne egzotyczne kraje.

  • 1954(2008-10-16 11:14) Odpowiedz 00

    Będzie też obowiązywać tzw. trzyletnia gwarancja wypłaty. Ma to pozwolić na zwrot części składek w sytuacji, gdy przyszły emeryt umrze w ciągu trzech lat od przejścia na emeryturę powiedziała p.Domińczak.

    A nie wiemy co z pieniędzmi,jesli ktoś nie doczeka tej emerytury?Zdarza się,że umierają jedno po drugim małżonkowie.I co z pieniędzmi zgromadzonymi na funduszach?

  • Ewa Chmiel(2008-10-16 09:01) Odpowiedz 00

    Podpisujcie petycje pl do Prezydenta .Jest ona dostępna i aktualna.Jeśli przez miesiąc nie będą składane podpisy wogóle wtedy dopiero petycja jest usuwana z portalu.Jeśli prawo do wcześniejszych emerytur będzie przedłużone ,to kapitał z OFE można przekazać do budżetu państwa i otrzymać emeryturę na starych zasadach.Tak było z rocznikami /1949-1953 /kobiety/.

  • Mural(2008-10-16 08:46) Odpowiedz 00

    Ideał każdego rządu:umrzeć przed czasem otrzymywania składek.I nie mieć potomstwa,małżonka/i, i rodzeństwa.

  • Ludwika(2008-10-16 08:47) Odpowiedz 00

    Rząd chce, aby kobiety mające 60-65 lat miały wypłacaną, za środki zgromadzone w OFE, tzw. emeryturę okresową. Zostanie wyliczona na podstawie tablic trwania życia wspólnych dla mężczyzn i kobiet. Będzie też waloryzowana, tak jak emerytury z ZUS.

    A kto mi da kasę jak będę potrzebowac na /tfu/operację,skoro moja kasa będzie niedostępna w całości???Złodzieje!

  • ciekawe(2008-10-16 08:24) Odpowiedz 00

    A jak będzie wyglądała sytuacja, kiedy osoba umrze jeszcze w trakcie zatrudniania a będzie miał w OFE bardzo duży wkład swoich składek? Co wtedy OFE nie zwróci pobranych od człowieka pieniędzy?