Osoby uzależnione będą mogły być aktywizowane zawodowo w centrach integracji społecznej (CIS), nawet jeżeli nie odbyły wcześniej terapii lub leczenia odwykowego.



Taką zmianę przepisów przewiduje wchodząca właśnie w życie ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1506). Wprowadza ona wiele modyfikacji, które mają doprecyzować i ułatwić funkcjonowanie CIS oraz klubów integracji społecznej (KIS). Zadaniem tych instytucji jest przygotowanie osób długotrwale bezrobotnych oraz zagrożonych wykluczeniem do podjęcia pracy oraz powrotu do życia społecznego. – Jest to istotna zmiana, ponieważ dotychczasowe obostrzenie wykluczało z możliwości objęcia wsparciem znaczną grupę osób, które mają często utrudniony dostęp do leczenia odwykowego – tłumaczy Katarzyna Sokołowska, dyrektor CIS w Chełmie.
Co więcej, ustawa rozszerza katalog form pomocy finansowej, które są zwolnione z egzekucji komorniczej, o świadczenie integracyjne, które jest wypłacane w okresie uczestnictwa w zajęciach w CIS. Ma ono wysokość zasiłku dla bezrobotnych. – Osoby, które do nas trafiają, są wprawdzie często zadłużone, ale na etapie reintegracji zawodowej, która ma im pomóc w powrocie na rynek pracy, ich świadczenia nie powinny być zajmowane przez komorników – podkreśla Katarzyna Sokołowska.
Ustawa zwiększa też liczbę dni nieobecności w centrum, która nie będzie skutkować obniżeniem wysokości świadczenia integracyjnego, oraz podnosi kwotę premii motywacyjnej przysługującej osobom szczególnie aktywnym w trakcie uczestnictwa w zajęciach w CIS (z 20 proc. do 50 proc. świadczenia).
Ponadto zmieniają się przepisy o sprawozdawczości. CIS nie będą musiały każdorazowo powiadamiać wojewody o zmianie związanej z ich funkcjonowaniem w ciągu 30 dni od ich zaistnienia. Informacje będą przekazywane w ramach rocznego sprawozdania z działalności.
Z kolei jednostki sektora finansów publicznych będą mogły przy udzielaniu zamówień, które ze względu na ich wartość nie podlegają pod przepisy ustawy o zamówieniach publicznych, zastrzec, że mogą się o nie ubiegać wyłącznie spółdzielnie socjalne. Informacja o takim warunku powinna być umieszczona w dokumentach dotyczących zamówienia.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 24 października 2015 r.