statystyki

Dodatkowe świadczenia medyczne dla pracowników: Firma może liczyć na zwolnienie

autor: Urszula Wróblewska20.10.2015, 07:16; Aktualizacja: 21.10.2015, 12:02

Przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne od dodatkowych świadczeń medycznych dla pracowników, o ile wynikają one z wewnątrzzakładowego regulaminu wynagrodzenia. Tak wynika z decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O interpretację przepisów wystąpiła firma, która w regulaminie wynagrodzenia ma zapis, iż jej podwładnym przysługuje uprawnienie do zakupu po niższych cenach niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów, usług medycznych, ubezpieczeniowych i sportowych. Jej pracownicy skorzystali więc z badań profilaktycznych – nieobjętych medycyną pracy – które w zasadniczej części były sfinansowane przez pracodawcę. Przy czym wartość świadczeń w części finansowanej przez pracodawcę stanowiła przychód podwładnych.

Przedsiębiorca chciał się upewnić, czy w takiej sytuacji może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106). Zgodnie bowiem z tym przepisem podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagrodzenia lub przepisów o wynagrodzeniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów oraz usług.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane