statystyki

Świadczenia rodzinne: Mniej dokumentów od 2016

autor: Maciej Suchorabski15.10.2015, 07:00; Aktualizacja: 16.10.2015, 09:45
Zmienione rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Zmienione rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

Osoby ubiegające się o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych nie będą musiały już przedstawiać między innymi zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie podlegającym opodatkowaniu – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Reklama


Reklama


Konieczność wydania nowego rozporządzenia wiąże się ustawowym obowiązkiem określenia nowego katalogu wymaganych dokumentów, zarówno zaświadczeń jak i oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych. Gdy proponowane zapisy wejdą w życie, osoba ubiegająca się o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych nie będzie zobowiązana do dołączenia do wniosku następujących dokumentów:

• zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.);

• orzeczenia o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;

• zaświadczenia albo oświadczenia członków rodziny zawierające informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Wyżej wymienione dane, organy realizujące świadczenia rodzinne będą zobowiązane pozyskać samodzielnie od właściwych organów – w formie papierowej bądź elektronicznej. Pozostałe pozycje wymaganych oświadczeń i zaświadczeń nie ulegają zmianie. Oznacza to, że w dalszym ciągu zainteresowany będzie musiał indywidualnie dołączyć je do wniosku.

Świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny , świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna jako świadczenie będące realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. akt TK akt K 27/13. Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego.

Zmienione rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Etap legislacyjny

Opiniowanie projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • dorosli niepelnosprawni.(2015-10-15 09:44) Odpowiedz 11

  jaki zasilek dla opiekuna jaki trybunal nakazal dac siadczenie pielegnacyjne, cwanaki z platformy olali doroslych opiekunuw niepelnosprawnych...to gnoje kopacz razem z kosiniakiem...

 • madzialena(2015-10-15 20:09) Odpowiedz 00

  Mniej dokumentów, szybsze procedury - tak! O to chodzi. Szkoda tylko, że te zmiany wciąż dzieją się zbyt wolno. Warto postawić na osoby, które mogą wprowadzanie tego typu zmian nieco przyspieszyć. Tym bardziej, że nadchodzące wybory dają nam taką okazję. Ja oddaję swój głos na Łukasza Kubika, który wyraźnie przedstawia propozycje usprawienia prac urzędów i elektroniczne załatwianie formalności. Czas na takie zmiany. #poznajKubika16

 • ela143243(2015-10-16 11:59) Odpowiedz 01

  do madzialeny. Ten projekt wydłuży procedury. Zamiast dostać informacje od klienta, które on ma w domu w postaci PIT i tylko przepisuje je na odpowiedni formularz, urząd będzie musiał pisać do innego urzędu, czekać na odpowiedź i dopiero będzie mógł wydać decyzję. Przy zmianie okresu zasiłkowego dotrzymanie terminu będzie niewykonalne... chyba, że ilość urzędników wzrośnie o jakieś 150%. Niepraktyczny i kosztowny populizm. Niestety.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane