statystyki

RPO: Polska niegotowa na przyjęcie uchodźców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.10.2015, 07:16; Aktualizacja: 13.10.2015, 08:33
Uchodźcy na wyspie Lesbos

Uchodźcy na wyspie Lesbosźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: YANNIS KOLESIDIS

Urzędy już teraz powinny przyszykować się na zmiany organizacyjne i kadrowe, które w sytuacjach kryzysowych pozwolą uniknąć paraliżu w załatwianiu spraw uchodźczych lub pobytowych – uważa rzecznik praw obywatelskich. Przygotował w tej sprawie rekomendacje dla rządu.

Wskazuje, że wszyscy cudzoziemcy poszukujący ochrony międzynarodowej, którzy trafią do Polski, zyskują prawo do pomocy socjalnej w wymiarze określonym w ustawie z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 680 ze zm.). Wylicza, że wsparcie to udzielane będzie w ośrodkach dla cudzoziemców lub poza nimi, w formie świadczeń pieniężnych.

– W obu przypadkach mam jednak wątpliwości, czy obecny system pomocy socjalnej zagwarantuje cudzoziemcom realne wsparcie na czas trwania postępowań uchodźczych – zaznacza RPO.

Dodaje, że z informacji Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że w 11 ośrodkach dla uchodźców wolnych jest jedynie 431 miejsc.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane