statystyki

Senior wreszcie zauważony. Cztery lata, miliony złotych i awans w rankingu z ostatniego na przedostatnie miejsce w Europie

autor: Karolina Nowakowska13.10.2015, 07:00; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:12
senior zadowolony

Na początek prowadzenia polityki senioralnej w Polsce czekaliśmy do 2012 roku. źródło: ShutterStock

Polska to nie jest kraj dla starych ludzi – tę prawdę znamy od lat. I choć wiele się w tej materii zmienia, to wciąż nie możemy dogonić innych krajów Unii Europejskiej. W rankingu Active Ageing Polska awansowała właśnie z ostatniego na przedostatnie miejsce.

Reklama


Reklama


Polska to nie jest kraj dla starych ludzi – tę prawdę znamy od lat. I choć wiele się w tej materii zmienia, to wciąż nie możemy dogonić innych krajów Unii Europejskiej. W rankingu Active Ageing Polska awansowała właśnie z ostatniego na przedostatnie miejsce. Choć eksperci podkreślają, że pełny obraz sytuacji będziemy mieli dopiero w przyszłorocznym indeksie (większość zmian, które zaszły nie została w nim uwzględniona ze względu na ramy czasowe), to i tak jest dużo pracy do wykonania. - Przede wszystkim dlatego, że pozostałe kraje również się w tym zakresie rozwijają. Polska, jeśli nie chce być w ogonie musi podwoić swoje wysiłki - mówi dr Jolanta Perek-Białas, z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Głównej Handlowej.

Prognozy demograficzne dla Europy ze złych, stały się bardzo złe. Zdaniem Komisji Europejskiej do 2080 roku co ósmy mieszkaniec Starego Kontynentu będzie miał powyżej 80 lat. W tej chwili osoby 65+ stanowią 18,5 proc. mieszkańców UE, we wspomnianym 2080 r. będzie ich już 30 proc. Wśród państwa najbardziej dotkniętych tym problemem będzie Polska. Wraz z Niemcami, Słowacją i Portugalią będziemy najstarszym społeczeństwem w Europie, gdzie liczba osób po osiemdziesiątce wyniesie powyżej 14 proc.

Dodatkowo nasze społeczeństwo starzeje się najszybciej w Europie, a problem zaczęto dostrzegać niedawno. Skutki są niepokojące. Według wskaźnika Aktywnego Starzenia się (Active Ageing Index – AAI), który analizuje jakość życia osób powyżej 55. roku życia na podstawie 22 czynników zgrupowanych w czterech dziedzinach: zatrudnienie, udział w życiu społecznym, samodzielne mieszkanie i zdolność do aktywnego starzenia się. Ma on pokazywać, w jakim stopniu wykorzystuje się potencjał osób starszych w pracy zarobkowej i niezarobkowej. Ocenia się w nim aktywność społeczną, w tym wolontariat, a także, na ile osoby starsze mogą funkcjonować niezależnie, bezpieczne i zgodnie ze zdrowym stylem życia. W pierwszej edycji prezentacji wskaźnika, w 2012 roku, Polska zajęła ostatnie miejsce, w 2015 roku zanotowała awans na przedostatnie. Średnia unijna wynosi 33,9 pkt, my osiągamy zaledwie 28,1 pkt, wyprzedzając jedynie Grecję. Najlepsi w Europie są Szwedzi, Duńczycy i Holendrzy.

- Dziś na jednego emeryta przypada trzy osoby pracujące. Pod koniec wieku ta proporcja może wynosić 4 emerytów na 5 pracujących. To potężne wyzwanie dla finansów publicznych i systemów emerytalnych. Za 15 lat możemy stać się najstarszym społeczeństwem w Europie - mówi Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

- W momencie, kiedy przybędzie nam duża liczba osób w wieku poprodukcyjnym, a nie będzie za tym szła odpowiednia liczba osób w wieku produkcyjnym, to grozi nam załamanie gospodarcze w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat - mówi prof. Bolesław Samoliński, który jest przewodniczącym Rady Polityki Senioralnej. Profesor dodał, że "cechą charakterystyczną wieku podeszłego jest nieprawdopodobne zróżnicowanie. Jest to pełnia zdrowia jak i niepełnosprawność, to także spotkania towarzyskie i całkowita izolacja", stąd polityka senioralna jest tak wymagająca.

Uczestnicy II Forum Gospodarki Senioralnej podkreślali, że na początek prowadzenia polityki senioralnej w Polsce czekaliśmy do 2011 roku. Rząd PO-PSL opracował założenia do dwóch programów ASOS (Aktywności Społecznej Osób Starszych), programu Solidarność Pokoleń, zaproponował tworzenie centrów WIGOR-Senior, powołał stałą Komisję Senioralną, a także uchwalił Ustawę o osobach starszych. - Mamy rozwiniętą ofertę socjalną dla seniorów. Niewątpliwie największym obszarem do poprawy jest polityka zdrowotna. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim o ile resort pracy i polityki społecznej był bardzo otwarty na politykę senioralną, o tyle resort zdrowia już niekoniecznie. Utknął w tysiącu różnych problemów, które nie pozwoliły na dostosowanie zmian w służbie zdrowia do starzejącego się społeczeństwa - mówi prof. Samoliński.

- To się powoli zaczyna zmieniać, ale jeśli mamy w Polsce 270 geriatrów, a tylko połowa z nich pracuje w zawodzie to jak mamy zapewnić seniorom dobrą opiekę i jednocześnie kształcić kolejne kadry? - dodał przewodniczący Rady Polityki Senioralnej.

Problemem polityki senioralnej w Polsce jest także brak systemowości. Działania przypisane poszczególnym resortom są realizowane, ale nie składają się one w jedną całość.

Dużą szansą na poprawę jakości życia seniorów eksperci upatrują w rozwoju srebrnej gospodarki. - Obecnie samorządy nie potrafią zająć się starszymi i w związku z tym potrzebna jest im pomoc sektora prywatnego. Stąd nasza nadzieja, że między sektorem publicznym i prywatnym zostaną wykorzystane wszystkie zdarzające się możliwości współpracy i kooperacji, żeby wszyscy mogli na tym dobrze zarobić – mówi Robert Gwiazdowski ekonomista i przewodniczący Rady Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. A jest o co się starać. Seniorzy potrzebują szerokiego i zróżnicowanego spektrum produktów i usług. Merrill Lynch szacuje wielkość gospodarki senioralnej na 7 bln dolarów rocznie, a do 2020 r. światowe wydatki prywatne seniorów mają sięgnąć 15 bln dolarów. Coraz więcej firm inwestuje więc w poradnictwo prawne dla seniorów, nieruchomości dostosowane do potrzeb osób starszych, nowoczesne technologie wykorzystywane przy projektowaniu gadżetów i systemy opieki dla osób 65+ i ich rodzin.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • Kecaj(2015-10-13 10:55) Odpowiedz 20

  Pytanie: czy mamy w Polsce stanowiska pracy przystosowane dla ludzi 60+ ? Mam na myśli krótszy tydzień pracy, stanowiska przystosowane do dysfunkcji wieku 60+ oraz wymagania wydajnościowe dostosowane do tego wieku.

 • Inspektor Pracy(2015-10-13 09:26) Odpowiedz 10

  ...Która skrzywdziłaś człowieka prostego
  Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
  Gromadę błaznów koło siebie mając
  Na pomieszanie dobrego i złego,
  Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
  Cnotę i mądrość tobie przypisując,
  Złote medale na twoją cześć kując,
  Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

  Kopacz: "nadzorczyni Polskiego Obozu wyzysku i oszustwa ,cyniczna Premier ponoć lekarz co kiedyś składała przysiegę Hipokratesa.
  .. obecnie podobnie jak kiedyś w Oświęcimiu ludzie boją się przyznać podczas badania okresowego , że są chorzy gdyż jak się przyznają to wiedzą --z zatrudnieniem do widzenia i -kaput!!.
  ... .zmusiliście ludzi zatrudnionych od 15 r życia do 52 lat pracy (nie licząc czasu pracy ponad-ustawowej obowiązkowo przecież kiedyś wykonywanej szczególnie na Śląsku i nie licząc okresów pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy. )
  Tak stworzyliście w POlsce POlski obóz wyzysku w pracy!! -ludzi wyeksploatowanych ..."Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (każdego tak spracowanego np ze złym stanem zdrowia ).. do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
  Tylko w ub.r. wśród 60latków bezrobocie wzrosło aż o 8%.
  Ja reprezentuje tych którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne w życiu to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych także w święta ),do tego dodajmy że, do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wstecznie wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali 25 lat pracy ogółem tylko dlatego że , są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach.)
  Ponadto w Ustawie tej nie stosuje zasady Konstytucyjnej Równości Stron Wobec Prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje – okresów pracy ponadnormatywnej a nawet 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej).
  Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach POdmostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych zupełnie jakby z góry zjedli z P Osłami wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- co też jest niezgodnie z Konstytucją RP- !!!
  Tacy Ignoranci zPO na kolanie tworzyli te przepisy.
  Ale powiem w skrócie dużo więcej: Pamiętacie jak były już premier Tusk (były „zielarz” ze spółdzielni Świetlik) ogłosił publicznie :
  , :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzyli w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy!

 • idioci(2015-10-13 22:19) Odpowiedz 10

  najlepiej to zróbcie eutanazję na starych ludziach a forsę zapieprzcie dla siebie, idioci

 • stary człowiek(2015-10-14 21:12) Odpowiedz 10

  Swieta prawda - czasopisma zidiociały do reszty - same w nich bzdety w rodzaju "paznokcie jakiejś Xsińskiej "
  kogo to interesuje ? Kupują zdjęcia od niczego nie podejrzewających ludzi i wymyślają historie, które tylko
  do magla albo dla zboczeńców się nadawaja do czytania. A potem lamentują że społeczeństwo nic nie czyta
  ale te gazety nawet do podcierania d... się nie nadają. Starzy ludzie nie mają w nikim oparcia - nawet w kościele same afery, księża dzieci mają i homoseksualni są.Może lepiej umrzeć i mieć spokój ? to i ksiądz zarobi i ZUS się ucieszy.

 • prawda(2015-10-13 17:48) Odpowiedz 10

  Oprócz polityków winę w dużej mierze ponosza ta taki stan media.Promując bez przerwy młodych,pięknych ,sztucznych.Gdzie sie podziali aktorzy po 60-tce?byli świetni ale ich w telewizji nie widac/.Czasopisma nie sa dla ludzi w starszym wieku bo nie ma co w nich czytać.Nie ma porad,nie ma mody.nie ma artykułów dla osób w starszym wieku.Nas nie interesuje kto z kim śpi,kto sie rozwiódł czy pokazał cycki.Nas interesuje kultura,obycie,pokazy mody dla starszych ale nie najdroższych ubrań,kosmetyja,pokazy.Tego w Polsce po prostu nie ma.My chcemy oglądac ludzi w naszym wieku w połączeniu z młodymi ale nie wyłacznie tylko młodych.Oni nam nic nie przekazuja ,zero przekazu i same głupoty w stylu "rolnik szuka żony"no to jest po prostu nie dla myślących ludzi tylko idiotów.

 • natan(2015-10-13 10:33) Odpowiedz 00

  Już wszystko zostało napisane z całą prawdą !!! Tylko szkoda że lemingi tego nie widzą i nie słyszą !!!

 • pepe(2015-10-13 14:07) Odpowiedz 00

  po,co te programy, skoro chłopcy że srednirgo szczebla PO działający w gospodarce do perfekcji opanowali pozbywanie się starszej kadry na rok przed ochroną prawną (tj, poniżej 61 roku życia delikwenta).
  A pytanie o pracę w UP czasami zbywano komentarzem:
  "Dziadku w tym wieku to się wnuki bawi a nie roboty szuka" !
  Powyzszeuwagi wynikaja z doświadczenia osobistego.

 • Stanislaw Biesycyad'+GOSC(2015-10-13 15:01) Odpowiedz 00

  Weryfikacja uprawnien dla Niepelnosprawnych korzystających z uprawnien do parkowania na "kopertach" wyrzucila wielu za nawias bo cwaniaki dalej korzystają z uprawnien a np.mnie 83-yletniego niepełnosprawnego z chorobami POCHP-ZAOSTRZONE,NIEWYDOLNOSC ODDECHOWA,nadcisnienie tętnicze,migotanie ;przedsionkow,Cukrzyca t.2 i inne = pozbawia się korzystania z parkowania i bezwzgledu na w\w schorzenia karze mi się w Starostwie ROPCZYCE-UBIEGAC SIE O NOWE ORZECZENIE !!! TO J EST KARYGODNE I NIEWZBACZALNE !!!

 • Polski dziad(2015-10-13 15:52) Odpowiedz 00

  Emeryci - POpierajcie partię czynem - umierajcie przed terminem - oto hasło z czasów komuny, które dziś jest
  jeszcze bardziej aktualne, niż za dawnych lat.

 • emeryt.(2015-10-13 17:41) Odpowiedz 00

  istarszy czlowiek klepie biede za rzadu platformy dosc zlodziejstwa...kopacz ze senor

 • opiekunka.niepelnosprawnego.(2016-01-11 12:44) Odpowiedz 00

  dajcie swiadczeni pielegnacyjne dla opiekunuw ,a oni sobie poradza bez panswa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane