statystyki

Po półrocznym areszcie nie ma chorobowego

autor: Michał Culepa08.10.2015, 07:23; Aktualizacja: 08.10.2015, 08:36

Tymczasowo osadzony pracownik samorządowy traci zatrudnienie po trzech miesiącach i nie może otrzymać zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, która nastąpiła po zwolnieniu z aresztu trwającego ponad sześć miesięcy.

Jacek K., zatrudniony w urzędzie miasta w 2013 r., został aresztowany w związku z podejrzeniem o łapownictwo. W areszcie przesiedział prawie pół roku – od 10 grudnia 2013 r. do 29 maja 2014 r. Przez ten czas jego stosunek pracy był zawieszony i zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458 ze zm.) otrzymywał połowę wynagrodzenia przysługującego mu przed aresztowaniem.

Zaraz po zwolnieniu z aresztu Jacek K. poszedł na zwolnienie lekarskie, ale ZUS odmówił mu wypłaty zasiłku chorobowego, bowiem sąd prowadzący postępowanie karne nałożył na niego środek zabezpieczający określony w art. 276 k.p.k. – polegający na dalszym zawieszeniu w czynnościach służbowych. Jacek K. formalnie nadal miał być pracownikiem, ale nie mógł już z tego tytułu pobierać wynagrodzenia. Zaś ZUS, powołując się na wcześniejsze orzeczenia SN, twierdził, że za okres niezdolności do pracy przypadający na czas zawieszenia w czynnościach służbowych na podstawie k.p.k. zasiłek chorobowy nie przysługuje.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane