statystyki

Małoletni przedsiębiorca bez ubezpieczenia

autor: Marcin Nagórek08.10.2015, 08:58; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:38
Ekonomia, gospodarka, biznes

Małoletni przedsiębiorca bez ubezpieczeniaźródło: ShutterStock

Mój niepełnoletni syn stał się wspólnikiem w spółce cywilnej jako spadkobierca po matce. Ja jestem drugim wspólnikiem. Syn został też wpisany do ewidencji działalności. Czy mój syn jako przedsiębiorca – wspólnik tej spółki podlega ubezpieczeniom społecznym w ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Wynika z tego, że także małoletni, posiadający wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), a tym samym będący przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.), podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu w tym samym zakresie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane