statystyki

Umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu

autor: BL01.10.2015, 07:11; Aktualizacja: 01.10.2015, 08:03

Pracownica w ciąży przebywająca na zwolnieniu złożyła wypowiedzenie umowy o pracę, która rozwiąże się 31 stycznia 2016 r. Na czas jej nieobecności pracodawca zatrudnił osobę na zastępstwo. Również i ona zaszła w ciążę i obecnie przebywa na zwolnieniu. Kiedy w takim przypadku dobiegnie końca umowa na zastępstwo?

Zgodnie z art. 177 par. 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Natomiast zgodnie z art. 177 par. 2 k.p. zakaz wypowiadania i rozwiązywania dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę z wyjątkiem umowy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Zatem jeżeli pracownica zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo jest w ciąży, to powyższy zakaz dotyczy również zawartej z nią umowy.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane