Zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i dodatek pielęgnacyjny – czym się różnią, kto może otrzymać?

autor: Oprac. K.N.29.09.2015, 07:00; Aktualizacja: 29.09.2015, 11:55
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.świadczenieźródło: ShutterStock

Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny to świadczenia opiekuńcze wypłacane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Główna różnica polega na ich wysokości oraz kręgu osób uprawnionych. Z kolei dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie przepisów prawa regulujących zasady przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (25)

  • Sara(2015-09-29 18:51) Zgłoś naruszenie 364

    Dlaczego zasiłek pielęgnacyjny nie jest waloryzowany?
    kto odpowie mi na to pytanie.
    Czy Ci ludzie mają inne żołądki?
    co PO na to?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • normalny(2015-09-29 15:50) Zgłoś naruszenie 3210

    Wszystko z wymienionych świadczeń jest waloryzowane,ale zasiłek 153 zł,nie waloryzowano od 9 lat,na co kalekom pieniądze?A ustawa wyrażnie mówi ,że powinien być waloryzowany co najmniej raz na trzy lata,ale złodziejom z PO wolno łamać prawo,co kalectwo im zrobi?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maxs(2015-09-29 10:02) Zgłoś naruszenie 263

    Zamiast uchodźcom powinni podwyższyć nam za 520 zł nie da się zyc

    Odpowiedz
  • oszukiwany(2015-09-29 19:29) Zgłoś naruszenie 234

    Dlaczego wazeliniarzom,z mediów zabrakło odwagi,by wyjaśnić,dlaczego ludzie uprawnieni do zasiłku pielęgnacyjnego,są od 9 lat okradani przez państwo,które łamie prawo RP.Gdzie wymiar sprawiedliwości,złodziejstwo ,to przestępstwo.Do dzieła pismaki,odwagi.

    Odpowiedz
  • marynarz słodkich wód(2015-09-30 09:22) Zgłoś naruszenie 1411

    do kogo poniższe pretensje???
    na kogo głosowaliście??? to to macie!
    zagłosujcie jeszcze raz na tych z państwa teoretycznego i zielonej wyspy.

    Odpowiedz
  • Teo(2015-09-30 23:06) Zgłoś naruszenie 1414

    Znam tych ciężko chorych emerytów co balują na balach seniorów, dorabiają, budują domy są bardziej sprawni niż niejeden młody człowiek a wyłudzają te dodatki ile mogą. . Siedzą stale u lekarzy specjalistów żeby mieć wiele wizyt w karcie jak się idzie na komisję. Wszystko po to żeby odliczyć leki,mieć darmowe przejazdy. Często sa to osoby o wysokich emeryturach. Takie małżęństwo wypisuje leki na jednego, wykupują leki na dwa miesiące, bo mają kasę a później odliczają to co ponad 100zł.Ci co mają super samochody odliczają ulgę rehabilitacyjną, a ci co nie mają bo ich nie stać albo są zbyt chorzy, żeby prowadzić samochód nie mogą odliczyć, bo wymagane rachunki.
    Sanatoria traktują jak wczasy.Jeśli w dalszym ciągu będą ulgi z tyt. niepełnosprawności to tylko oni bedą trafiać do specjalistów., młodzi nie mają czasu na kolejki.Ja też jestem emerytką, ale mnie to oburza.

    Odpowiedz
  • MARIA(2015-11-08 16:15) Zgłoś naruszenie 93

    ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY TRAKTOWANY JAKO DOCHÓD TO ŁAMANIE PRAWA. MA SŁUŻYĆ CHORYM W PONOSZENIU KOSZTÓW NA LECZENIE , LEKI ITP. USTAWODAWCA TWORZĄC ZAPIS O ZASIŁKU PIELĘGNACYJNYM NIC NIE MÓWI O TYM ŻE TO DOCHÓD.MÓWI TYLKO W JAKIM CELU MA SŁUŻYĆ. WIDOCZNIE SĄ TO JUŻ KOLEJNE ROZPORZĄDZENIA DO USTAWY POD NACISKIEM "ELIT ". SĄ "CHORZY ," KTÓRZY PRACUJĄ ,ZARABIAJĄ NIEZŁE PIENIĄDZE BO POWYŻEJ 2500 ZŁ I DODATKOWO POBIERAJĄ TEN ZASIŁEK I NIE JEST ON TRAKTOWANY JAKO DOCHÓD , ZNAM OSOBIŚCIE DUŻO TAKICH OSÓB . JA NIE MIAŁABYM SIŁY ABY PODJĄĆ PRACĘ .ALBO DAĆ RÓWNE PRAWA WSZYSTKIM ALBO ZABRAĆ TEN ZASIŁEK .WSZYSTKIM. NIE TRZEBA BYĆ TU TRYBUNAŁEM KONSTYTUCYJNYM ŻEBY NIEDOPATRZEĆ SIĘ , ŻE JEST TO NIEZGODNE Z PRAWEM.

    Odpowiedz
  • opiekunka.niepelnosprawnego.(2015-09-29 09:31) Zgłoś naruszenie 89

    swiadczenie nalezy sie doroslym niepelnosprawnym tak orzekl trybunal, achamy z platformy i kopacz blokuja to orzeczenie...

    Odpowiedz
  • a.m.piskorski(2015-12-17 16:33) Zgłoś naruszenie 63

    witam. rowniejsi moga nieprzesrzegac prawa - dododem jest niewalorfyzowanie od lat zasilku pielegacyjnego. pozdrawiam. a.m.piskorski a osswiewcvimia

    Odpowiedz
  • Monika(2016-02-23 11:56) Zgłoś naruszenie 40

    Mam zasiłek i świadczenie pielegnacyjne razem to daje 1453zl ( pieniadze idą na moją córeczkę która jest chora ) Mąż zarabia 2100- 3000zl zależy od sezonu. I niech ktos mi wyjasni czy kwota z gminy 1453 zl jest wliczana do dochodu rodziny czy nie. Mam dosyć gadania o tym 500+ bede wdzieczna za odp może w końcu szum o te pieniądze skończy sie w moim domu jak będę coś wiedzieć ... dziekuje

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Iga(2016-06-11 20:01) Zgłoś naruszenie 31

    Żyjemy w jednym bagnie,ludzie nie zdolni do pracy mają zasiłek stały oraz zasiłek pielęgnacyjny153z który liczy się jako dochód jest to okradanie tych biednych ludzi z czego oni mają żyć nikogo to nie interesuje.

    Odpowiedz
  • Dragonsxxx(2016-03-01 10:53) Zgłoś naruszenie 25

    Głąbie ty jesteś kaleką czy zwykłym nieudacznikiem bo PO są złodziejami w tym kraju jak również PIS, dziś rządzi Kaczor pseudonim Hitler . Ja jestem ciekawy czy te Państwo jeszcze do czegoś dojdzie zakładów już nie ma ludzi tylko zwalniają jak ludzie nie będą mieli pracy dobrej i płatnej to z czego o ni będą żyli z 1200 złotych nie idzie żyć jak PIS. A renciści z czego będą żyli skoro mają małe wypłaty z ZUS-u

    Odpowiedz
  • emerytka od dawna(2015-10-01 09:10) Zgłoś naruszenie 214

    Nie każdy emeryt po 75 roku życia jest bardzo chory ,ponadto dlaczego osoba ,która pobiera zasiłek pielęgnacyjny może prowadzić samochód ( wtedy jest zdrowa ? ) Ilu jest młodszych ludzi bardzo chorych .Zasiłek pielęgnacyjny (jego wysokość ) powinnien być uzależniony od stopnia niepełnosprawności .Ale kto u nas zwraca uwagę na takie drobiazgi jak nieuzasadnione rozdawnictwo !!!

    Odpowiedz
  • Tomasz(2016-02-26 11:15) Zgłoś naruszenie 24

    Mam pytanie , bo mało się w tym orięntuje . Czy moge brać świadczenia pielęgnacyjne jesli mam syna niepełnosprawnego w wieku szkolnym i zona ma niepełnosprawność orzeczon na staołe obydwoje biora zasiłek pielegnacyjny 153 zł Gdzie i jak trzeba to załatwić .Wiem że wielu bierze takie świadczenia i pacuja .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niepełnosprawny(2017-01-03 10:27) Zgłoś naruszenie 10

    Mam stopien umiarkowany i zasiłek pielengnacyjny czy zasiłek pielengnacyjny przy tym stopniu wlicza sie do kryterium dochodowego dla samotnie gospodarującej czyli wariant 1) 634-153=481,wariant 2) 604+153 =757 ktury z wariantów jest prawidłowy niech ktoś mo pomoże powie bo w opiece sie niczego nie dowiedziałem i sie nie dowie za odpowiedz z gury dzienki.

    Odpowiedz
  • Cela(2016-10-27 12:34) Zgłoś naruszenie 10

    Mam pytanie mój mąż ma ręce rolnicza i zasiłek pielęgnacyjny czy to się liczy do dochodu do rodzinnego i 500+

    Odpowiedz
  • renada(2017-09-20 16:10) Zgłoś naruszenie 10

    To jest wstyd i hańba aby zasiłek pielęgnacyjny wynosił tylko 153 PLN. Ja bym tym panom co są za to odpowiedzialni kazał zająć się osobą niepełnosprawną.Jestem ciekawy czy ta kwota wystarczyła by im na pielęgnację i lekarstwa osoby chorej.

    Odpowiedz
  • Elka(2016-11-12 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Czy zasiłek pielegnacyjny jest wliczony do dochodu rodziny przy obliczaniu kryterium stypendium szkolnego?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ola(2016-09-23 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    zasiłek stały mi zabieraja poniewaz mam rodzine maz pracuje tylko ten zasiłek piegnacyjny mi został to sprwiedliwe osoba niepełnosprawna z grupa niemoze miec rodziny

    Odpowiedz