statystyki

Zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i dodatek pielęgnacyjny – czym się różnią, kto może otrzymać?

autor: Oprac. K.N.29.09.2015, 07:00; Aktualizacja: 29.09.2015, 11:55
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.świadczenieźródło: ShutterStock

Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny to świadczenia opiekuńcze wypłacane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Główna różnica polega na ich wysokości oraz kręgu osób uprawnionych. Z kolei dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie przepisów prawa regulujących zasady przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

reklama


reklama


Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 złotych miesięcznie, świadczenie – 1200 zł, a dodatek 208 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Uprawnieni mają prawo do zasiłku, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

• niepełnosprawnemu dziecku;
• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
• osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Z kolei świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
• matce albo ojcu,
• innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny,
• opiekunowi faktycznemu dziecka.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest osobie w przypadku której lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Za osobę całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji należy uznać taką, której sprawność jest na tyle ograniczona, że powoduje to konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje także emerytom i rencistom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, a także automatycznie tym, którzy ukończyli 75 rok życia.
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która przebywa w zakładzie opiekuńczo leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Z 2009 r. Nr 153, poz. 1227.)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

  • Sara(2015-09-29 18:51) Odpowiedz 202

    Dlaczego zasiłek pielęgnacyjny nie jest waloryzowany?
    kto odpowie mi na to pytanie.
    Czy Ci ludzie mają inne żołądki?
    co PO na to?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • normalny(2015-09-29 15:50) Odpowiedz 155

    Wszystko z wymienionych świadczeń jest waloryzowane,ale zasiłek 153 zł,nie waloryzowano od 9 lat,na co kalekom pieniądze?A ustawa wyrażnie mówi ,że powinien być waloryzowany co najmniej raz na trzy lata,ale złodziejom z PO wolno łamać prawo,co kalectwo im zrobi?

  • Maxs(2015-09-29 10:02) Odpowiedz 123

    Zamiast uchodźcom powinni podwyższyć nam za 520 zł nie da się zyc

  • oszukiwany(2015-09-29 19:29) Odpowiedz 122

    Dlaczego wazeliniarzom,z mediów zabrakło odwagi,by wyjaśnić,dlaczego ludzie uprawnieni do zasiłku pielęgnacyjnego,są od 9 lat okradani przez państwo,które łamie prawo RP.Gdzie wymiar sprawiedliwości,złodziejstwo ,to przestępstwo.Do dzieła pismaki,odwagi.

  • Teo(2015-09-30 23:06) Odpowiedz 610

    Znam tych ciężko chorych emerytów co balują na balach seniorów, dorabiają, budują domy są bardziej sprawni niż niejeden młody człowiek a wyłudzają te dodatki ile mogą. . Siedzą stale u lekarzy specjalistów żeby mieć wiele wizyt w karcie jak się idzie na komisję. Wszystko po to żeby odliczyć leki,mieć darmowe przejazdy. Często sa to osoby o wysokich emeryturach. Takie małżęństwo wypisuje leki na jednego, wykupują leki na dwa miesiące, bo mają kasę a później odliczają to co ponad 100zł.Ci co mają super samochody odliczają ulgę rehabilitacyjną, a ci co nie mają bo ich nie stać albo są zbyt chorzy, żeby prowadzić samochód nie mogą odliczyć, bo wymagane rachunki.
    Sanatoria traktują jak wczasy.Jeśli w dalszym ciągu będą ulgi z tyt. niepełnosprawności to tylko oni bedą trafiać do specjalistów., młodzi nie mają czasu na kolejki.Ja też jestem emerytką, ale mnie to oburza.

  • opiekunka.niepelnosprawnego.(2015-09-29 09:31) Odpowiedz 55

    swiadczenie nalezy sie doroslym niepelnosprawnym tak orzekl trybunal, achamy z platformy i kopacz blokuja to orzeczenie...

  • marynarz słodkich wód(2015-09-30 09:22) Odpowiedz 57

    do kogo poniższe pretensje???
    na kogo głosowaliście??? to to macie!
    zagłosujcie jeszcze raz na tych z państwa teoretycznego i zielonej wyspy.

  • MARIA(2015-11-08 16:15) Odpowiedz 53

    ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY TRAKTOWANY JAKO DOCHÓD TO ŁAMANIE PRAWA. MA SŁUŻYĆ CHORYM W PONOSZENIU KOSZTÓW NA LECZENIE , LEKI ITP. USTAWODAWCA TWORZĄC ZAPIS O ZASIŁKU PIELĘGNACYJNYM NIC NIE MÓWI O TYM ŻE TO DOCHÓD.MÓWI TYLKO W JAKIM CELU MA SŁUŻYĆ. WIDOCZNIE SĄ TO JUŻ KOLEJNE ROZPORZĄDZENIA DO USTAWY POD NACISKIEM "ELIT ". SĄ "CHORZY ," KTÓRZY PRACUJĄ ,ZARABIAJĄ NIEZŁE PIENIĄDZE BO POWYŻEJ 2500 ZŁ I DODATKOWO POBIERAJĄ TEN ZASIŁEK I NIE JEST ON TRAKTOWANY JAKO DOCHÓD , ZNAM OSOBIŚCIE DUŻO TAKICH OSÓB . JA NIE MIAŁABYM SIŁY ABY PODJĄĆ PRACĘ .ALBO DAĆ RÓWNE PRAWA WSZYSTKIM ALBO ZABRAĆ TEN ZASIŁEK .WSZYSTKIM. NIE TRZEBA BYĆ TU TRYBUNAŁEM KONSTYTUCYJNYM ŻEBY NIEDOPATRZEĆ SIĘ , ŻE JEST TO NIEZGODNE Z PRAWEM.

  • a.m.piskorski(2015-12-17 16:33) Odpowiedz 33

    witam. rowniejsi moga nieprzesrzegac prawa - dododem jest niewalorfyzowanie od lat zasilku pielegacyjnego. pozdrawiam. a.m.piskorski a osswiewcvimia

  • Monika(2016-02-23 11:56) Odpowiedz 20

    Mam zasiłek i świadczenie pielegnacyjne razem to daje 1453zl ( pieniadze idą na moją córeczkę która jest chora ) Mąż zarabia 2100- 3000zl zależy od sezonu. I niech ktos mi wyjasni czy kwota z gminy 1453 zl jest wliczana do dochodu rodziny czy nie. Mam dosyć gadania o tym 500+ bede wdzieczna za odp może w końcu szum o te pieniądze skończy sie w moim domu jak będę coś wiedzieć ... dziekuje

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • emerytka od dawna(2015-10-01 09:10) Odpowiedz 111

    Nie każdy emeryt po 75 roku życia jest bardzo chory ,ponadto dlaczego osoba ,która pobiera zasiłek pielęgnacyjny może prowadzić samochód ( wtedy jest zdrowa ? ) Ilu jest młodszych ludzi bardzo chorych .Zasiłek pielęgnacyjny (jego wysokość ) powinnien być uzależniony od stopnia niepełnosprawności .Ale kto u nas zwraca uwagę na takie drobiazgi jak nieuzasadnione rozdawnictwo !!!

  • Dragonsxxx(2016-03-01 10:53) Odpowiedz 12

    Głąbie ty jesteś kaleką czy zwykłym nieudacznikiem bo PO są złodziejami w tym kraju jak również PIS, dziś rządzi Kaczor pseudonim Hitler . Ja jestem ciekawy czy te Państwo jeszcze do czegoś dojdzie zakładów już nie ma ludzi tylko zwalniają jak ludzie nie będą mieli pracy dobrej i płatnej to z czego o ni będą żyli z 1200 złotych nie idzie żyć jak PIS. A renciści z czego będą żyli skoro mają małe wypłaty z ZUS-u

  • Tomasz(2016-02-26 11:15) Odpowiedz 00

    Mam pytanie , bo mało się w tym orięntuje . Czy moge brać świadczenia pielęgnacyjne jesli mam syna niepełnosprawnego w wieku szkolnym i zona ma niepełnosprawność orzeczon na staołe obydwoje biora zasiłek pielegnacyjny 153 zł Gdzie i jak trzeba to załatwić .Wiem że wielu bierze takie świadczenia i pacuja .

  • Iga(2016-06-11 20:01) Odpowiedz 00

    Żyjemy w jednym bagnie,ludzie nie zdolni do pracy mają zasiłek stały oraz zasiłek pielęgnacyjny153z który liczy się jako dochód jest to okradanie tych biednych ludzi z czego oni mają żyć nikogo to nie interesuje.